TVN24 | Świat

Amerykańska broń dla Arabii Saudyjskiej. Dostawy "w pełnej zgodzie z linią polityczną administracji Bidena"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Amerykańska administracja zatwierdziła sprzedaż broni Arabii Saudyjskiej. O zamiarze takim Departament Stanu powiadomił w czwartek Kongres USA. Jeżeli kongresmeni wyrażą zgodę na transakcję, będzie to pierwsza dostawa amerykańskiej broni dla Saudyjczyków od czasu przejęcia urzędu przez prezydenta Joe Bidena. Przywódca Stanów Zjednoczonych kilka razy podnosił sprawę łamania praw człowieka w królestwie. 

Administracja Joe Bidena zapowiadała, że Arabia Saudyjska - będąca kluczowym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie - może liczyć wyłącznie na dostawy sprzętu służącemu obronie kraju. Umowa, zatwierdzona przez Departament Stanu 26 października, musi jeszcze zyskać aprobatę Kongresu, w którym narasta krytycyzm wobec władz w Rijadzie w związku z zaangażowaniem Arabii Saudyjskiej w wojnę domową w Jemenie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Konflikt ten pociągnął za sobą najpoważniejszą katastrofę humanitarną obecnej doby - ocenił ONZ. Wcześniej, jak przypomina Reuters, kongresmeni kilkakrotnie zablokowali sprzedaż broni dla Rijadu, ponieważ umowy nie dawały gwarancji, że dostarczone uzbrojenie nie będzie wykorzystywane przeciwko ludności cywilnej w Jemenie.

Pocisk AIM-120 AMRAAMU.S. Air Force

W ocenie resortu spraw zagranicznych planowane dostawy uzbrojenia, o których powiadomiono Kongres, "pozostają w pełnej zgodzie z linią polityczną administracji prezydenta Bidena, która postawiła sobie za cel zakończyć konflikt w Jemenie przy użyciu środków dyplomatycznych". Jak zaznaczył rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, pociski powietrze-powietrze zagwarantują, że "Arabia Saudyjska będzie mogła się obronić przed atakami proirańskich partyzantów Huti z wykorzystaniem dronów". Price dodał, że radykalny wzrost takich ataków w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest najpoważniejszym argumentem przemawiającym za sprzedażą amerykańskiego uzbrojenia Rijadowi.

Amerykańska broń dla Arabii Saudyjskiej

Pierwsza transza dostaw broni dla Arabii Saudyjskiej obejmie 280 pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM, z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania i korygowanym systemem nawigacji bezwładnościowej INS. Wartość tego zamówienia jest szacowana na 650 mln dolarów - wynika z komunikatu Pentagonu, jaki opublikowano w czwartek.

Oprócz pocisków rakietowych AIM-120C-7/C-8 (AMRAAM AIM) - wystrzeliwanych z załogowych i bezzałogowych statków powietrznych w ramach walki w powietrzu, Arabia Saudyjska chce zakupić także 596 wyrzutni pocisków rakietowych LAU-128 (MRL), a także części zamienne i sprzęt do obsługi tego typu broni.

Myśliwiec F-35 wystrzeliwuje pocisk AIM-120 AMRAAM U.S. Air Force

W 2019 roku - a zatem za prezydentury Donalda Trumpa, który nie zgłaszał poważniejszych zastrzeżeń do polityki Saudów, do Arabii Saudyjskiej została wysłana dodatkowa grupa wojskowych z USA, by dopełnić stanu osobowego do wysokości 3 tysięcy żołnierzy, a także dostarczono nowoczesne uzbrojenie. Na Półwysep Arabski trafiła m.in. eskadra myśliwska, eskadra lotnicza do zadań specjalnych (tzw. skrzydło ekspedycyjne), a także personel obrony przeciwlotniczej.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force

Tagi:
Raporty: