Departament Stanu krytykuje plany Kongresu w sprawie objęcia sankcjami gazociągu Nord Stream 2

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Senat USA w przyszłym tygodniu zamierza głosować nad projektem ustawy w sprawie objęcia dodatkowymi sankcjami gazociągu Nord Stream 2. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price skrytykował te plany, twierdząc, że wprowadzenie restrykcji podważy jedność europejskich sojuszników wobec zagrożenia ze strony Rosji.

- Nasze obawy polegają na tym, że jeśli ta ustawa zostanie przyjęta, posłuży ona podważeniu jedności wśród naszych europejskich sojuszników w kluczowym momencie, w którym musimy zaprezentować zjednoczony front w odpowiedzi na rosyjskie groźby wobec Ukrainy - powiedział Ned Price podczas czwartkowej konferencji prasowej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rzecznik odniósł się w ten sposób do zaplanowanego na przyszły tydzień głosowania w Senacie USA nad projektem ustawy, zgłoszonej przez republikanina Teda Cruza. Projekt zakłada objęcie sankcjami gazociągu Nord Stream 2 w ciągu 15 dni od uchwalenia ustawy.

Wynik porozumienia między partiami

Głosowanie było rezultatem porozumienia w Senacie między obiema partiami. W zamian za dopuszczenie projektu pod głosowanie, Cruz wycofował swój sprzeciw wobec kilkudziesięciu nominatów prezydenta Joe Bidena na stanowiska dyplomatyczne, w tym kandydatury Marka Brzezinskiego na ambasadora w Warszawie.

Według źródła PAP w Senacie, los projektu jest wysoce niepewny. Część demokratów, jak senator Jeanne Shaheen, którzy wcześniej popierali nałożenie dodatkowych sankcji, teraz sygnalizuje sprzeciw, argumentując, że podjęcie takiego kroku w czasie dyplomatycznych rozmów z Rosją może je zakłócić.

- Szczerze mówiąc, w tej chwili trudno powiedzieć, czy uda się to przegłosować. Będziemy mieć lepszy obraz sytuacji w najbliższych dniach - powiedział rozmówca PAP.

Nawet, jeśli projekt przejdzie w Senacie - potrzeba do tego 60 głosów, w tym co najmniej 10 demokratów - musi jeszcze zostać przegłosowany w Izbie Reprezentantów. Według źródeł PAP w Izbie, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zamrożenie projektu ze względu na presję administracji Bidena.

Dokładna data głosowania w Senacie nie została jeszcze ustalona, choć ma ono nastąpić najpóźniej 14 stycznia.

Rozmowy Blinkena z Baerbock

W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że gazociąg - który jest zbudowany, ale czeka go wielomiesięczny proces certyfikacji i zatwierdzania przez organy UE - nie zostanie uruchomiony, jeśli Rosja zdecyduje się na wznowienie agresji przeciwko Ukrainie.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości