Bloomberg: Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie bojowych wozów piechoty Bradley

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Amerykańskie czołgi M1A2 Abrams i transportery Bradley
Amerykańskie czołgi M1A2 Abrams i transportery Bradley
tvn24
tvn24Amerykańskie czołgi M1A2 Abrams i transportery Bradley

Amerykańskie władze rozważają przekazanie Ukrainie bojowych wozów piechoty Bradley - poinformował w czwartek Bloomberg. Według ekspertów włączenie tych pojazdów do służby mogłoby jednak zająć miesiące.

Administracja USA rozważa przekazanie wozów bojowych Bradley w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - podał w czwartek Bloomberg.

Według portalu, który powołuje się na źródła wtajemniczone w rozmowy, ostateczna decyzja w sprawie przekazania wozów jeszcze nie zapadła. Ale od dawna były one - obok czołgów Abrams - na ukraińskiej "liście życzeń", jeśli chodzi o amerykański sprzęt wojskowy.

Amerykańskie bojowe wozy piechoty Bradley na poligonie koło Drawska PomorskiegoU.S. Army photo by Sgt. Randis Monroe

Podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie, prezydent USA Joe Biden wymienił czołgi i pojazdy opancerzone jako jeden z czterech priorytetów, na jakich się Stany Zjednoczone skupia, jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Kijowa.

Dotychczas Pentagon wysłał m.in. transportery opancerzone M113 i opancerzone wozy bojowe M1117 a także sfinansował modernizację w Czechach czołgów T-72 dla Ukrainy.

Wyszkolenie ukraińskich żołnierzy może zająć miesiące

Jak powiedział Bloombergowi ekspert think tanku CSIS Mark Cancian dostarczenie Bradleyów byłoby dużym wzmocnieniem dla Ukrainy, bo mają one większą siłę ognia niż M113 i M1117 dzięki uzbrojeniu ich w działka 25 mm i pociski przeciwpancerne TOW.

- W efekcie są to lekkie czołgi - powiedział. Dodał przy tym, że USA mają w swoich magazynach dużą liczbę tych wozów, choć przystosowanie ich do użytku i wyszkolenie ukraińskich żołnierzy mogłoby zająć miesiące.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by Sgt. Randis Monroe

Pozostałe wiadomości