Baza wojskowa Fort Bragg nie będzie już nosiła imienia generała rasistowskiej Konfederacji

Źródło:
PAP
Amerykańscy żołnierze w Fort Bragg
Amerykańscy żołnierze w Fort Bragg
Reuters Archive
Amerykańscy żołnierze w Fort BraggReuters Archive

Baza Fort Bragg została przemianowana na Fort Liberty. Decyzja o zmianie jest efektem fali protestów przeciw rasowej niesprawiedliwości, które wybuchły w 2020 roku po zabiciu Afroamerykanina George'a Floyda przez policjanta - poinformował portal CBS.

Baza Fort Bragg została w piątek przemianowana na Fort Liberty. Jest jedną z dziesięciu baz noszących imiona generałów Konfederacji, których nazwy zostały w tym roku zmienione.

Decyzja o zmianie jest efektem fali protestów przeciw rasowej niesprawiedliwości, które wybuchły w 2020 roku po zabiciu Afroamerykanina George'a Floyda przez policjanta - poinformował portal CBS.

Braxton Bragg był jednym z głównych dowódców zachodniego teatru walk podczas wojny secesyjnej w latach 1861–1865, toczonej przez Unię przeciw utrzymującej niewolnictwo czarnoskórych Konfederacji.

Fort BraggReuters Archive

Emerytowany generał brygady armii amerykańskiej Ty Seidule wyjaśnił nową nazwę bazy jej lokalizacją. - Wolność pozostaje największą amerykańską wartością - powiedział.

Baza leży nieopodal miasta Fayetteville, które "jako jeden z pierwszych ośrodków zadeklarowało gotowość do walki o niepodległość". - Wolność zawsze była zakorzeniona w tym obszarze - powiedział gen. broni Christopher Donahue.

Fort Bragg zmienia nazwę

Nowe nazwy baz zostały zaproponowane po spotkaniach komisji Departamentu Obrony z dowódcami i lokalnymi społecznościami, a proces zmian ma zakończyć się do końca roku.

- Nie sądzę, żeby zmiana nazwy miała wielki wpływ na służących tu żołnierzy - powiedział w rozmowie z CBS Isiah James, były żołnierz piechoty i działacz Projektu Czarnych Weteranów. - Ale myślę, że będzie miała pewien społeczny efekt. Ameryka robi mnóstwo rzeczy źle, ale czasem robi coś dobrze i to jeden z tych przypadków - dodał.

- Nazwa się zmienia, misja się nie zmienia - skonkludowała cytowana przez portal rzeczniczka bazy Cheryle Rivas.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive