Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken zaskoczył zgromadzonych podczas środowej inauguracji Światowej Inicjatywy Dyplomacji Muzycznej. Polityk chwycił za gitarę elektryczną i wraz z zespołem wykonał utwór legendarnego muzyka bluesowego Muddy'ego Watersa. Jego zaskakujący występ zakończył się owacjami na stojąco.
W środę Antony Blinken zainaugurował Światową Inicjatywę Dyplomacji Muzycznej, przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie znaczenia muzyki jako narzędzia dyplomatycznego do promowania pokoju i demokracji oraz wspierania długotrwałych celów polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych - poinformował na swojej witrynie internetowej Departament Stanu.
Inauguracja odbyła się w budynku Departamentu Stanu w Waszyngtonie. - Od wielu lat amerykańska dyplomacja pracowała nad wykorzystaniem siły muzyki do budowania mostów i wspierania współpracy między Amerykanami a ludźmi na całym świecie – powiedział Antony Blinken.
Koncert szefa dyplomacji
Następnie amerykański sekretarz stanu chwycił za gitarę elektryczną i wykonał słynny utwór "Hoochie Coochie Man" legendarnego muzyka bluesowego Muddy'ego Watersa. W uroczystości uczestniczyli też inni słynni artyści, tacy jak Dave Grohl, Herbie Hancock i Rakim. Zaprezentowano także materiał wideo z przemówieniem lidera zespołu U2, Bono.
"Nie mogłem nie wykorzystać okazji, by połączyć muzykę z dyplomacją" - napisał później w mediach społecznościowych Blinken, dołączając do posta nagranie ze swojego występu. W krótkim biogramie na swoim profilu Blinken przedstawia się następująco: "Mąż, ojciec, (bardzo) amatorski gitarzysta i 71. sekretarz stanu USA".
Antony Blinken nie jest pierwszym sekretarzem stanu USA, który może pochwalić się umiejętnościami muzycznymi. Condoleeza Rice, pełniąca tę funkcję w latach 2005-2009, była wykształconą pianistką. Występowała publicznie, grała m.in. dla królowej Elżbiety II w Pałacu Buckingham.
Muzyka jako narzędzie dyplomacji
Światowa Inicjatywa Dyplomacji Muzycznej (ang. Global Music Diplomacy Initiative) ma na celu wykorzystanie partnerstw publiczno-prywatnych do stworzenia ekosystemu muzycznego, który zwiększy równość ekonomiczną i kreatywną gospodarkę, zapewnia możliwości społeczne i integrację oraz zwiększy dostęp do edukacji. Inicjatywa, jak przekazano, będzie opierała się na obecnych programach muzycznych dyplomacji USA w celu tworzenia partnerstw publiczno-prywatnych z amerykańskimi firmami i organizacjami non-profit w celu wykorzystania muzyki do sprostania obecnym wyzwaniom, promowania amerykańskiego przywództwa na świecie i nawiązywania kontaktów między ludźmi.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter