Antony Blinken: chińskie balony naruszyły przestrzeń powietrzną krajów na pięciu kontynentach

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Chińskie balony szpiegowskie naruszyły przestrzeń powietrzną państw na pięciu kontynentach - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO. Jens Stoltenberg ocenił, że Europa musi zwiększyć ochronę przed szpiegostwem Chin.

- Podzieliliśmy się informacjami z przedstawicielami dziesiątków krajów na całym świecie, zarówno tu w Waszyngtonie, jak i przez nasze ambasady - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

- Robimy to, bo Stany Zjednoczone nie były jedynym celem programu chińskich balonów szpiegowskich, które naruszyły przestrzeń powietrzną krajów na pięciu kontynentach - dodał.

Zakomunikował też, że będzie mógł wkrótce udzielić więcej informacji, bo wiedza na temat tych balonów rośnie "z godziny na godzinę", m.in. za sprawą odzyskiwanych szczątków zestrzelonego obiektu.

"Chiny stanowią zagrożenie dla interesów i wartości Zachodu"

Pytany o to, czy uważa, że chiński prezydent Xi Jinping miał wiedzę o działalności balonów, Blinken odparł, że nie ma to znaczenia, na jakim szczeblu została podjęta decyzja, bo odpowiedzialne za nią są Chiny.

Stoltenberg powiedział, że przeloty balonów "potwierdzają schemat zachowania Chin", które w ostatnim czasie mocno inwestują w rozszerzanie swoich zdolności szpiegowskich. Dodał też, że epizod świadczy o konieczności wzmocnienia ochrony przez członków Sojuszu przed chińskimi próbami pozyskiwania informacji.

Szef NATO ocenił też, że "Chiny stanowią zagrożenie dla interesów i wartości Zachodu". - To, co dzieje się dziś w Europie, może jutro zdarzyć się w Azji - oznajmił. Wskazał przy tym, że kraje NATO powinny być zaniepokojone pogłębiającym się partnerstwem Chin i Rosji, a także szybkim zbrojeniem się Chińskiej Republiki Ludowej, w tym rozbudową arsenału nuklearnego "bez żadnej przejrzystości".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości