TVN24 | Świat

Skazany za zgwałcenie Alice Sebold uniewinniony. Autorka "Nostalgii anioła" zabrała głos

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
Reuters, BBC
Alice Sebold przeprosiła mężczyznę, niesłusznie skazanego za jej zgwałcenie
Getty Images/Hulton ArchiveAlice Sebold przeprosiła mężczyznę, niesłusznie skazanego za jej zgwałcenie

Pisarka Alice Sebold, autorka bestselleru "Nostalgia anioła", we wtorek przeprosiła publicznie mężczyznę, który przed czterdziestu laty został skazany za jej zgwałcenie. Anthony Broadwater, który spędził w więzieniu 16 lat, został w zeszłym tygodniu uniewinniony przez nowojorski sąd. "Będę zmagała się z rolą, jaką nieumyślnie odegrałam w systemie, który wysłał niewinnego człowieka do więzienia" - oświadczyła Sebold.

Alice Sebold została zgwałcona, gdy miała 18 lat, studiowała wtedy na Syracuse University w stanie Nowy Jork. Kobieta zgłosiła policji, że napastnikiem był czarnoskóry mężczyzna, którego widziała na ulicy. W związku ze sprawą zatrzymany został Anthony Broadwater, który miał znajdować się w okolicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W czasie rozprawy, do której doszło pięć miesięcy po gwałcie, Sebold zidentyfikowała Broadwatera jako sprawcę, choć - jak podało BBC - przy pierwszej identyfikacji wskazała innego mężczyznę. Broadwater został skazany w 1982 roku. Więzienie opuścił po 16 latach, ale jego nazwisko nadal widniało w rejestrze przestępców seksualnych.

Alice SeboldGetty Images/Hulton Archive

W 1999 roku Sebold opisała zdarzenie z początku lat 80. we wspomnieniach zatytułowanych "Szczęściara". To właśnie w czasie przymiarek do zekranizowania książki producent wykonawczy filmu Timothy Mucciante zgłosił wątpliwości co do przebiegu procesu i wynajął prywatnego detektywa. 22 listopada 2021 r., po ponownym otwarciu sprawy, Broadwater został uniewinniony.  

Alice Sebold przeprasza. Mówi o "wadliwym" wymiarze sprawiedliwości

Autorka bestselleru "Nostalgia anioła" opublikowała we wtorek oświadczenie, w którym przeprosiła Broadwatera. Zaznaczyła, że jako "dotknięta traumą 18-latka" wierzyła wówczas w amerykański wymiar sprawiedliwości.

"Jestem wdzięczna za to, że pan Broadwater w końcu został uniewinniony, ale faktem jest, że przed czterdziestu laty stał się kolejnym młodym czarnoskórym człowiekiem, potraktowanym brutalnie przez nasz wadliwy system prawny. Zawsze będzie mi przykro z powodu tego, co go spotkało" – oświadczyła. Jak dodała, "dalej będę zmagała się z rolą, jaką nieumyślnie odegrałam w systemie, który wysłał niewinnego człowieka do więzienia".

Autor:ft

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Hulton Archive