Były dowódca armii bośniackich Serbów Ratko Mladić nie nakazał przeprowadzenia zbrodni w Srebrenicy, ale ratował kobiety i dzieci - twierdzi jego syn. Podczas największej masakry w czasie wojny w byłej Jugosławii zginęło ok. 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców.
Darko Mladić swoje opinie przekazał dziennikarzom po wizycie u ojca w belgradzkim areszcie. - Powiedział, że cokolwiek wydarzyło się w Srebrenicy, on nie miał z tym nic wspólnego - stwierdził syn b. generała.
- On uratował tak wiele kobiet, dzieci i bojowników... Jego rozkazy brzmiały, by najpierw ewakuować rannych, kobiety i dzieci, a później walczących. Ktokolwiek to [masakrę w Srebrenicy - red.] zrobił, było to za jego plecami, on nie miał z tym nic wspólnego - stwierdził Darko Mladić.
Zwolennicy Mladicia
W niedzielę ok. trzech tysięcy osób, byłych wojskowych bośniackich Serbów, zebrało się w miejscowości Kalinovik, niedaleko rodzinnej miejscowości generała na południowym wschodzie Bośni i Hercegowiny, żeby zademonstrować sprzeciw wobec jego aresztowania.
- Aresztowanie Ratko Mladicia jest dla mnie wstrząsem, to największa tragedia, jaka spotkała naród serbski. Nic gorszego nie mogło nam się przydarzyć - powiedział 37-letni Ljubisza Mandić. Inny dawny wojskowy ocenił, że "generał Mladić jest świętym". - Gdyby nie on, nas by nie było - dodał.
Uczestnicy zgromadzenia byli niechętni wobec dziennikarzy, a wielu przedstawicieli mediów zmuszono do wyjazdu. Przy wjeździe do Kalinovika stanął znak, na którym znajdują się portrety Mladicia i napis: "Witamy w Mladiciewie".
Jeszcze w niedzielę wieczorem w Belgradzie ma się odbyć demonstracja serbskich nacjonalistów, którzy zaprotestują przeciwko "zdradzie", jaką było - ich zdaniem - aresztowanie w Serbii Ratko Mladicia.
Ścigany od lat
Dowódca serbskich wojsk z okresu wojny w byłej Jugosławii był od wielu lat poszukiwany za zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości. Jest uważany za głównego odpowiedzialnego za masakrę ośmiu tysięcy muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku i długotrwałe krwawe oblężenie Sarajewa.
Zatrzymano go w ubiegłym tygodniu w czwartek we wsi Lazarevo na północy Serbii. W poniedziałek prawnik Ratko Mladicia Milosz Szaljić ma złożyć apelację przeciwko wydaniu generała Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii w Hadze.
Źródło: BBC News, PAP