Unia Europejska ustaliła limit cenowy na rosyjską ropę. Prezydent Ukrainy: będą potrzebne poważniejsze instrumenty

Źródło:
PAP
Maciej Sokołowski o limitach cenowych na surowce
Maciej Sokołowski o limitach cenowych na surowce TVN24
wideo 2/3
Maciej Sokołowski o limitach cenowych na surowce TVN24

Rada Unii Europejskiej poinformowała o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę. - Rosja spowodowała kolosalne straty dla wszystkich krajów świata, celowo destabilizując rynek energetyczny, a świat w żaden sposób nie może się zdecydować na jej prawdziwe energetyczne rozbrojenie - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ze stosowania limitu cenowego zwolnione zostały Węgry, o czym poinformował szef MSZ tego kraju. 

"Rada UE postanowiła dziś ustalić pułap cen ropy naftowej, (...) która pochodzi z Rosji lub jest z niej eksportowana, na poziomie 60 dolarów amerykańskich za baryłkę. Pułap cenowy na rosyjską ropę ograniczy skoki cen spowodowane nadzwyczajnymi warunkami rynkowymi i wyraźnie zmniejszy dochody, jakie Rosja uzyskuje z handlu tym surowcem po rozpętaniu nielegalnej agresji przeciwko Ukrainie. Posłuży również do stabilizacji światowych cen energii przy jednoczesnym złagodzeniu negatywnych konsekwencji dla dostaw energii do krajów trzecich" - czytamy w opublikowanym przez Radę UE komunikacie.

Funkcjonowanie mechanizmu pułapu cenowego będzie poddawane przeglądowi co dwa miesiące i dostosowywane do rozwoju sytuacji na rynku, tak by limit był co najmniej 5 proc. poniżej średniej ceny rynkowej rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych, obliczonej na podstawie danych dostarczonych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA).

Na taki sam limit zgodziły się państwa G7 i Australia – przypomina agencja Interfax-Ukraina.

Wydobyci w mieście Nadym na SyberiiVladimir Endovitskiy / Shutterstock

Prezydent Ukrainy krytycznie o decyzji Unii Europejskiej

W ocenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego postanowienie Rady UE "nie jest poważną decyzją", bo jest to poziom zupełnie komfortowy dla budżetu agresora. Rosyjski budżet otrzyma rocznie 100 miliardów dolarów - zaznaczył. 

- Te pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na wojnę i dalsze sponsorowanie przez Rosję innych terrorystycznych reżimów i organizacji. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą destabilizację tych krajów, które teraz starają się uniknąć poważnych decyzji - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu opublikowanym na Telegramie.

- Rosja już spowodowała kolosalne straty dla wszystkich krajów świata, celowo destabilizując rynek energetyczny, a świat w żaden sposób nie może się zdecydować na jej prawdziwe energetyczne rozbrojenie. To słabe stanowisko - ocenił Zełenski. Przypomniał, że m.in. Polska i państwa bałtyckie proponowały ustalenie górnego pułapu cen rosyjskiej ropy na 30 dolarów.

Według prezydenta Ukrainy "jest tylko kwestią czasu, kiedy i tak trzeba będzie zastosować poważniejsze instrumenty". - Szkoda, że ten czas zostanie zmarnowany - oświadczył.

Węgry zwolnione z limitu

Z limitu cen ropy zwolnione zostały Węgry, o czym poinformował minister spraw zagranicznych i handlu tego państwa Peter Szijjarto. "Podczas negocjacji w sprawie limitu cen ropy naftowej usilnie walczyliśmy o interesy Węgier i w końcu nam się udało: Węgry zostały zwolnione z limitu" - napisał polityk. "Potrzebne jest zwiększenie liczby źródeł energii, bo to spowoduje spadek cen" - przekonywał, dodając, że "takie działania (Unii Europejskiej - red.) najbardziej szkodzą europejskiej gospodarce".

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vladimir Endovitskiy / Shutterstock