USA i Korea Południowa siadają do negocjacji handlowych

Świat


Rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat rewizji paktu handlowego z 2012 roku odbędą się 5 stycznia - poinformował w czwartek Reuters. Zostaną poruszone tematy podniesione przez Waszyngton w związku z deficytem handlowym z USA.

Spotkanie odbędzie się w Waszyngtonie, a wezmą w nim udział Michael Beeman, asystent przedstawiciela handlowego USA oraz Ju Mjung-hi, dyrektor generalny do spraw negocjacji FTA (Umowy o Wolnym Handlu) Korei Południowej - podało ministerstwo handlu, przemysłu i energetyki Korei Południowej.

Prawie 145 miliarda dolarów wymiany handlowej

Decyzja zapadła po tym, jak Seul w październiku poinformował, że jest otwarty na podjęcie rozmów na temat rewizji dwustronnego porozumienia handlowego. Była to odpowiedź Korei Południowej na żądania USA dotyczące zmniejszenia deficytu handlowego z Koreą Południową.

Korea Południowa jest jednym z głównych partnerów gospodarczych Ameryki, w ostatnim roku wymiana handlowa między obu państwami wyniosła 144,6 miliarda dolarów.

Deficyt handlowy towarów z Koreą Południową wzrósł ponad dwukrotnie w ubiegłym roku do 27,6 miliarda dolarów. Jednak w lipcu 2017 roku bilateralny deficyt handlowy spadł do 13,1 miliarda dolarów z 18,8 miliarda dolarów w porównaniu do tego samego okresu 2016 roku - podał Reuters.

"Pivot to Asia"

Umowa o wolnym handlu między USA a Koreą Południową weszła w życie w marcu 2012 roku i była największym porozumieniem o wolnym handlu zawartym przez USA od 1994 roku, kiedy podpisały one z Meksykiem i Kanadą układ NAFTA. Porozumienie z Koreą Południową stanowiło ważny element polityki zagranicznej i gospodarczej poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy polegającej na tak zwanym zwrocie w kierunku Azji i Pacyfiku ("pivot to Asia").

Autor: azb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock