Ukraińskie media: Kutry pograniczników ostrzelane na Morzu Azowskim

Aktualizacja:
Kutry ukraińskich pograniczników ostrzelane na Morzu Azowskim
Kutry ukraińskich pograniczników ostrzelane na Morzu Azowskim
Ukraińska Straż Graniczna
Ukraińska Straż GranicznaNa zdjęciach widać płonące w oddali kutry

Uratowano ośmiu członków załóg dwóch kutrów patrolowych ukraińskiej Straży Granicznej, ostrzelanych na Morzu Azowskim na południowym wschodzie kraju – podały w poniedziałek lokalne media. Dwie osoby są zaginione, informacji o ofiarach śmiertelnych nie ma.

Według serwisu internetowego "0629" dwie osoby trafiły do szpitala z oparzeniami ciała, pozostali członkowie załóg dwóch łodzi odnieśli inne obrażenia.

Do ostrzelania kutrów doszło w niedzielę wieczorem na Morzu Azowskim w pobliżu Mariupola i opanowanego przez wojska rosyjskie miasteczka Nowoazowsk. Opublikowane wówczas w mediach niewyraźne nagrania dokonane telefonem komórkowym mogą wskazywać, że kutry zostały zaatakowane przez śmigłowce.

Cytowane na Ukrainie media rosyjskie piszą z kolei, powołując się na źródła wśród bojowników prorosyjskich, że łodzie straży przybrzeżnej ostrzelali rebelianci. Innych szczegółów nie ujawniono.

Rosjanie zajęli Nowoazowsk

Wcześniej Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy podała, że w okolicach Nowoazowska gromadzona jest ciężka broń, w tym artyleria wojsk rosyjskich.

- Według mieszkańców Nowoazowska w mieście widać żołnierzy w mundurach bez znaków rozpoznawczych, uzbrojonych w nowoczesne karabiny Kałasznikowa oraz sprzęt wojskowy najnowszej generacji – oświadczył rzecznik RBNiO, Andrij Łysenko.

Poinformował, że bojownicy prorosyjscy „przy wsparciu oddziałów wojskowych Federacji Rosyjskiej” kontynuują próby zajmowania miejscowości na drodze z Nowoazowska do Ługańska.

Paweł Pieniążek, polski dziennikarz przebywający na Ukrainie zamieścił na Twitterze zdjęcia, na których prawdopodobnie widoczne są płonące kutry.

Rosjanie nad Morzem Azowskim

Rosjanie weszli do Nowoazowska w czwartek. RBNiO oświadczyła wówczas, że siły ukraińskie musiały wycofać się stamtąd, by ratować życie żołnierzy. Do miasta wkroczyły dwie rosyjskie kolumny, w których znajdowały się czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy. Nowoazowsk ma strategiczne położenie nad Morzem Azowskim, na trasie między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem. Leżący na zachód od Nowoazowska Mariupol, ważne ukraińskie miasto portowe, przygotowuje się do obrony przed Rosjanami.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: db/kło/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Pieniążek / twitter.com

Pozostałe wiadomości