Enerhodar. Największa elektrownia atomowa w Europie pod ostrzałem. Zdjęcia satelitarne

Źródło:
Reuters, PAP

Połacie wypalonego terenu wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej widać na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez amerykański ośrodek Planet Labs. Na dwóch fotografiach uchwycono okolice największej elektrowni jądrowej w Europie przed i po ataku, który - jak twierdzi Kijów - siły rosyjskie przeprowadziły 11 czerwca. Rosjanie, którzy kontrolują obiekt, o ostrzał oskarżyli stronę ukraińską. 

Zdjęcia satelitarne wykonano 7 oraz 13 sierpnia. Na wykonanej później fotografii widać połacie wypalonego terenu wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze. 

Strona ukraińska od tygodni oskarża Rosjan o ostrzały artyleryjskie pobliża i terenu siłowni. W czwartek 11 czerwca ukraiński koncern państwowy Enerhoatom przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. Enerhoatom określił działania wojsk rosyjskich jako prowokację. Rosjanie oskarżyli o ostrzał Ukraińców.

Według ukraińskiego wywiadu w wyniku jednego z rosyjskich ataków artyleryjskich zapalił się las i trawa na terenach przylegających do elektrowni, co spowodowało duże zadymienie, a gaszenie pożaru utrudniało ostrzeliwanie jednostki straży pożarnej.

Mer Enerhodaru Dmytro Orłow zaapelował do mieszkańców, by ograniczyli przebywanie na ulicach ze względu na informacje o mających nastąpić prowokacjach.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do zakończenia działań militarnych wokół elektrowni. Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych Stephane Dujarric przekazał, że posiada ona możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa potrzebne, aby wesprzeć przyjazd inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jeśli tylko Rosja i Ukraina wyrażą na to zgodę.

Największa elektrownia atomowa w Europie pod rosyjską okupacją

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa siłownia jądrowa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy Rosatomu. Ukraiński koncern Enerhoatom informował w maju, że codzienną eksploatacją i obsługą techniczną obiektu zajmował się ukraiński personel. W piątek na podstawie rozmów z pracownikami elektrowni BBC informowała, że rosyjscy żołnierze "trzymają ich na muszce" i wykorzystują elektrownię jako bazę wojskową.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: