Rosyjskie służby były zaangażowane w ataki hakerskie na Ukrainie – oświadczyła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. 27 czerwca kraj ten stał się celem zmasowanego ataku, wymierzonego w system bankowy, telekomunikacyjny, a także rządowe sieci komputerowe. Do ataków użyto wirusa o nazwie Petya, który szyfruje dane komputerów.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w sobotę, że celem rosyjskich służb była destabilizacja sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie.
"Główny cel użycia wirusa"
"Dostępne dane, w tym otrzymane w ramach współpracy z międzynarodowymi firmami antywirusowymi, dają podstawy do przypuszczeń, że ataki zostały przeprowadzone przez te same grupy hakerskie, które, wykorzystując programy TeleBots i BlackEnergy, w grudniu 2016 roku, zaatakowały ukraiński system finansowy, a także obiekty transportu i energetyki. Świadczy to o udziale w atakach służb specjalnych Rosji" – podała w oświadczeniu SBU.
W komunikacie podkreślono, że "głównym celem użycia wirusa było zniszczenie ważnych danych, zakłócenie pracy instytucji publicznych i prywatnych na Ukrainie, a także szerzenie paniki wśród ludności tego kraju".
Seria ataków hakerskich
27 czerwca Ukraina stała się celem zmasowanego ataku hakerskiego wymierzonego w system bankowy i telekomunikacyjny, rządowe sieci komputerowe, najważniejsze lotniska, ciepłownie, elektrownie oraz metro w Kijowie. Do ataku użyto wirusa o nazwie Petya, który szyfruje dane komputerów, a za ich odblokowanie żąda równowartości 300 dolarów w wirtualnej walucie bitcoin.
Władze w Kijowie już wówczas oskarżyły o atak służby rosyjskie. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podjęła decyzję o podwyższeniu stanu gotowości antyterrorystycznej.
Dzień później premier Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że atak hakerski na sieci komputerowe instytucji państwowych został powstrzymany. "Wszystkie strategiczne przedsiębiorstwa, w tym odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa państwa, działają w zwykłym trybie. Żadne państwowe bazy danych nie ucierpiały" - napisał na Facebooku Wołodymyr Hrojsman.
Autor: tas/tr / Źródło: Ukraińska Prawda, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock