Świat

Ukraina w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Świat


Egipt, Japonia, Senegal, Ukraina i Urugwaj zostały wybrane w czwartek - bez głosów sprzeciwu - na pięciu nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ich dwuletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2016 roku.

W liczącym 193 państwa członkowskie Zgromadzeniu Ogólnym NZ kandydatura Egiptu otrzymała 179 głosów, Japonia - 184 głosy, Senegal - 187, Ukraina - 177, Urugwaj - 185 głosów. Nowe państwa zastąpią w RB Czad, Chile, Jordanię, Litwę i Nigerię.

Rada Bezpieczeństwa liczy 15 członków, z czego pięć państw (Chiny, Rosja, USA, Wielka Brytania i Francja) to stali członkowie.

Zarzewie sporów?

Informując o wyborze nowych niestałych członków RB, w tym Ukrainy, agencja Associated Press pisze, że da to Kijowowi nową platformę do dyplomatycznego sparingu z Rosją - stałym członkiem Rady. Ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin oświadczył w czwartek, że to bardzo ważny dzień dla Ukrainy i ONZ, gdyż "Ukraina walczy z rosyjską agresją". Powiedział, że jego kraj jest dumny z "solidarności świata".

Według AP może też dochodzić do spięć między Japonią a Chinami, tak samo jak Rosja - stałym członkiem RB. Japonia, jak przypomina AP, wiedzie spory terytorialne zarówno z Rosją, jak i Chinami.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości