Zełenski: musimy uformować pancerną pięść wolności

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Wołodymyr Zełenski dziękuje sojusznikom za gotowość dostarczenia Ukrainie nowoczesnych czołgów. Ukraiński przywódca stwierdził, że najważniejszymi kwestiami są obecnie: szybkość dostaw czołgów, liczba przekazanych Kijowowi pojazdów, a także tempo szkoleń ukraińskich załóg pancernych.

- Dzisiaj mamy dzień wyjątkowo pomyślnych wiadomości dla Ukrainy. Jest koalicja czołgów. Jest też decyzja o rozpoczęciu dostaw w celu obrony naszego kraju – oświadczył w środę w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Wszystko to dowodzi najważniejszego w tej chwili dla świata faktu: tego, że wolność tylko się umacnia. A to, jak zjednoczeni wszyscy pracujemy na rzecz umocnienia wolności, obrony Ukrainy i Europy, jest historycznym osiągnięciem przywódców - ocenił prezydent.

Czołg M1 AbramsU.S. Army

- Dziękuję sojusznikom za gotowość dostarczenia nam nowoczesnych, bardzo potrzebnych czołgów. Musimy uformować pancerną pięść wolności, po której uderzeniu rosyjska tyrania już się nie podniesie. Możemy to zrobić i to zrobimy – zapewnił.

Według Zełenskiego najważniejszymi kwestiami są obecnie szybkość dostaw czołgów, liczba przekazanych Kijowowi pojazdów, a także tempo szkoleń ukraińskich załóg pancernych. Jak dodał przywódca, kolejnym etapem wspierania Ukrainy powinno być dostarczanie jej coraz bardziej zaawansowanych rodzajów uzbrojenia, w tym m.in. samolotów bojowych.

USA i Niemcy przekażą Ukrainie czołgi

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi, których liczba odpowiada jednemu ukraińskiemu batalionowi, zostaną zakupione dla Ukrainy; ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.

Wcześniej w środę rząd Niemiec zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Berlin wyda też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko przekazać Kijowowi Leopardy 2 ze swoich zasobów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości