Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Rosja zaatakowała Ukrainę dronami Shahed (wideo archiwalne)
Rosja zaatakowała Ukrainę dronami Shahed (wideo archiwalne) TVN24
wideo 2/4
Rosja zaatakowała Ukrainę dronami ShahedTVN24

Rosyjska pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę trwa już od 649 dni. Dwie osoby zginęły, a co najmniej siedem zostało rannych po rosyjskich uderzeniach artyleryjskich na Chersoń na południu Ukrainy – przekazały lokalne władze. Prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał ataki terrorystycznymi. W niedzielę zmarł współautor Aktu Niepodległości Ukrainy, jeden z założycieli Ludowego Ruchu Ukrainy Leontij Sandulak, poinformował portal Ukraińska Prawda. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Dwie osoby zginęły, a co najmniej siedem zostało rannych po rosyjskich uderzeniach artyleryjskich na Chersoń na południu Ukrainy – przekazały lokalne władze. Prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał ataki terrorystycznymi. Rosjanie ostrzelali Chersoń w niedzielę o godzinie 15.30 czasu lokalnego (14.30 w Polsce). Trafili w 7-piętrowy blok. "(…) W chersońskiej gminie w wyniku ostrzałów ze strony rosyjskich wojsk okupacyjnych zginęło dwoje, a rannych zostało siedmioro ludzi. Wszyscy ranni trafili do szpitala. Udzielana jest im pomoc medyczna" - poinformował na Telegramie Roman Mroczko, szef miejskiej administracji wojskowej.

> W niedzielę zmarł współautor Aktu Niepodległości Ukrainy, jeden z założycieli Ludowego Ruchu Ukrainy Leontij Sandulak, poinformował portal Ukraińska Prawda. "W wieku 87 lat zmarł Leontij Iwanowicz Sandulak - pierwszy nadzwyczajny pełnomocny ambasador Ukrainy w Rumunii, współautor Aktu Proklamacji Niepodległości Państwowej Ukrainy, honorowy obywatel miasta Czerniowce" - poinformował portal Ukraińska Prawda.

> Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton wezwał, by Kongres "szybko działał" w celu wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją. Wyraził obawę, że o tym konflikcie Amerykanie mogą zapomnieć, kierując swoją uwagę na wojnę w Gazie, co ułatwi Putinowi zwycięstwo. - Jeśli nie pomożemy Ukraińcom, ostatecznie zwycięży Rosja. Myślę, że musimy wykonać lepszą robotę - powiedział Bolton, który pracował w ekipie prezydenta Donalda Trumpa, w niedzielnym wywiadzie dla stacji radiowej WABC.

> Przejście graniczne Uhrynów-Dołhobyczów otworzy się w poniedziałek dla pustych ciężarówek wyjeżdżających z Ukrainy - powiadomił w niedzielę minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak dodał, to pierwszy punkt z listy, którą Ukraina realizuje w celu odblokowania granicy. - Otwieramy przejście Uhrynów-Dołhobyczów dla ruchu pustych ciężarówek wyjeżdżających z Ukrainy. To przejście graniczne, które funkcjonuje zazwyczaj tylko dla samochodów osobowych i autobusów - napisał Kubrakow na Facebooku.

Protestujący na granicy z Ukrainą zapowiadają, że nie na razie nie będzie rozszerzenia działań
Protestujący na granicy z Ukrainą zapowiadają, że nie na razie nie będzie rozszerzenia działańTVN24

> W wyniku protestów polskich i słowackich przewoźników prawie tysiąc ciężarówek utknęło w 20-km kolejce na węgiersko-ukraińskim przejściu granicznym w Zahony. Niektóre z nich czekają na przekroczenie granicy od wielu dni - poinformowała telewizja RTL.

> Spadek popularności Wołodymyra Zełenskiego nie jest zaskoczeniem, ponieważ popełnił błędy - ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego portalu 20 Minuten mer Kijowa Witalij Kliczko. - Zełenski płaci za błędy, które popełnił – powiedział burmistrz ukraińskiej stolicy, pytany o to, czy dziwi go spadek popularności prezydenta. Wyjaśnił, że "ludzie zadają sobie pytanie, dlaczego Ukraina nie była lepiej przygotowana do tej wojny". - Dlaczego Zełenski do końca zaprzeczał, że do niej dojdzie. Dlaczego Rosjanie mogli tak szybko dojść do Kijowa. Było zbyt wiele informacji, które nie pasowały do rzeczywistości - ocenił.

Autorka/Autor:pqv//mrz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: