Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Środa jest 350. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i omawiał z nim kwestię dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy i nowych sankcji wobec Rosji. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) nie potwierdza zajęcia przez Rosjan szeregu miejscowości w rejonie Bachmutu, o których mówił we wtorek minister obrony Rosji - podano w komunikacie HUR, dodając, że Siergiej Szojgu "przypisuje sobie niebyłe zwycięstwa".

> Spodziewamy się, że celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie będzie obwód charkowski na północnym wschodzie kraju lub zaporoski na południu - powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow w wypowiedzi dla agencji Reuters.

> Rząd Niemiec zatwierdził eksport do 178 czołgów Leopard 1A5 do Ukrainy. Ogłosiły to wspólnie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Obrony. Dodano, że to, ile czołgów zostanie faktycznie dostarczonych, zależy od niezbędnych prac remontowych. Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius, który we wtorek niespodziewanie odwiedził Kijów, przekazał, że Leopardy będą dostarczane do Ukrainy etapami.

> Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i omawiał z nim kwestię dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy i nowych sankcji wobec Rosji.

> Wdowom po mieszkańcach Donbasu, wcielonych do armii rosyjskiej na wojnę przeciwko Ukrainie, wręczono używane futra - podają ukraińskie media. Serwis nv.ua napisał, że na Sachalinie w Rosji rodziny poległych zmobilizowanych otrzymują mrożone ryby, zaś w Tuwie - barany i drewno.

> Ukraiński parlament przegłosował nominację generała Wasyla Maluka na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Dotychczas był on pełniącym obowiązki szefa SBU. Maluk zastąpił na stanowisku zdymisjonowanego w lecie zeszłego roku Iwana Bakanowa.

> Od początku wojny na Ukrainie w Niemczech sojusz organizacji pomocowych zebrał ponad 364 mln euro darowizn na rzecz zaatakowanego przez Rosję kraju - poinformował Aktionsbuendnis Katastrophenhilfe, zrzeszający Caritas, Niemiecki Czerwony Krzyż, Diakonie Katastrophenhilfe i UNICEF Niemcy.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP