Ukraiński rząd zatwierdził nowe przepisy w sprawie paszportów. W tle sprawa mobilizacji

Źródło:
PAP

Rząd ukraiński zatwierdził w środę przepisy, zgodnie z którymi mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport obywatela Ukrainy wyłącznie na terenie swojego kraju. Wcześniej media informowały, że konsulaty Ukrainy wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w tym wieku.

"Uzyskanie paszportu przez obywatela Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat na wyjazd za granicę odbywa się w jednostce terytorialnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Paszporty takie nie są wysyłane do odrębnego oddziału lub zagranicznej misji dyplomatycznej Ukrainy w celu ich wydania" – napisano w komunikacie rządu w Kijowie. Zasady te nie dotyczą obywateli, którym zezwolono na przekraczanie granic państwa w czasie stanu wojennego, w tym osób niepełnosprawnych.

Przepisy ogłoszono dzień po tym, jak minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zawiesił do 18 maja świadczenie usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym i oświadczył, że "przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa". Skrytykował przy tym osoby, które będąc za granicą, unikają udziału w wojnie z rosyjskim agresorem.

"Przywracamy sprawiedliwe podejście". Media: ukraińskie konsulaty nie obsługują mężczyzn w wieku poborowym

"Jeśli ci ludzie uważają, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje swoje życie za to państwo, a ktoś posiedzi za granicą, a przy tym będzie otrzymywać od państwa usługi, to tak to nie działa” – napisał we wtorek Kułeba na platformie X.

Nowa ustawa mobilizacyjna

18 maja na Ukrainie wejdzie w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadza szereg zmian w obecnym systemie rekrutacji do wojska, między innymi rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego.

Kułeba we wtorek poinformował, że po tym terminie "proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków o podjęcie działań konsularnych będzie kontynuowany z uwzględnieniem nowych wymogów wynikających z przepisów ustawy".

Także we wtorek ukraińskie media informowały, że konsulaty Ukrainy wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. Portal Suspilne podał taką informację, powołując się na kilka konsulatów, w tym w Polsce i w Czechach.

Autorka/Autor:mjz/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: