529 głosów za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących. Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie Unii Europejskiej, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE "bezzwłocznie".
Parlament stwierdził, że status kandydata do UE powinna uzyskać także Gruzja, wówczas jednak, "kiedy jej rząd zrealizuje" priorytety wskazane przez Komisję Europejską.
W kontekście brutalnej rosyjskiej agresji wobec Ukrainy ten krok byłby równoznaczny z okazaniem przywództwa, determinacji i wizji - uważają eurodeputowani. Podkreślają jednocześnie, że nie ma "szybkiej ścieżki" do członkostwa w UE i że akcesja pozostaje procesem opartym na dokonaniach i zorganizowanym, który wymaga spełnienia kryteriów członkostwa w UE i zależy od skutecznego wdrożenia reform.
Apel o przyspieszenie reform
Parlament wezwał władze Ukrainy, Mołdawii i Gruzji do "jednoznacznego wykazania politycznej determinacji w realizacji europejskich ambicji ich narodów" i przyspieszenia reform w celu jak najszybszego skutecznego spełnienia kryteriów członkostwa w UE.
W rezolucji podkreślono, że nie ma alternatywy dla rozszerzenia, które jest "bardziej niż kiedykolwiek inwestycją geostrategiczną" w stabilną, silną i zjednoczoną UE. Perspektywa pełnego członkostwa w UE dla krajów ubiegających się o członkostwo leży w jej własnym interesie politycznym, gospodarczym i bezpieczeństwa.
Europosłowie domagają się też, aby proces rozszerzenia został "ożywiony" i odblokowany w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich.
W następstwie rosyjskiego ataku
Zgodnie z art. 49 Traktatu UE każdy kraj europejski, który szanuje wartości, o których mowa w art. 2, i zobowiązuje się do ich promowania, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Decyzję o nowym członkostwie w UE podejmuje jednogłośnie Rada, po konsultacji z Komisją i uzyskaniu zgody Parlamentu.
Ukraina (28 lutego), Mołdawia i Gruzja (3 marca) wystąpiły o członkostwo w UE w następstwie rosyjskiego ataku na Ukrainę, do któego doszło 24 lutego. 17 czerwca Komisja opublikowała opinie na temat trzech wniosków.
Sprawa jest w porządku obrad Rady Europejskiej, która spotyka się w czwartek i piątek w Brukseli. Przed szczytem przywódcy UE spotkali się dziś rano ze swoimi odpowiednikami z Bałkanów Zachodnich.
Źródło: PAP