Ułatwiali ucieczkę przed mobilizacją, brali łapówki. Są w rękach ukraińskich służb

Źródło:
PAP, Suspilne, tvn24.pl
SBU zatrzymuje członków grupy dywersyjnej. Nagranie archiwalne
SBU zatrzymuje członków grupy dywersyjnej. Nagranie archiwalne
ssu.gov.ua
SBU opublikowała nagranie z zatrzymania członków grupy dywersyjnej ssu.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała kilka grup osób, które za łapówkę organizowały nielegalne wyjazdy za granicę, fałszowały zaświadczenia o niezdolności do służby czy wydawały legitymacje studenckie, chroniące przed mobilizacją w Ukrainie, ogłoszonej po rosyjskiej inwazji. Łapówki wynosiły od tysiąca do ośmiu tysięcy dolarów.

"W zamian za pieniądze sprawcy proponowali potencjalnym poborowym uniknięcie mobilizacji i wyjazd do państw Unii Europejskiej na podstawie podrobionych dokumentów" - oświadczyła we wtorkowym komunikacie SBU.

Wartość łapówek wynosiła od tysiąca do ośmiu tysięcy dolarów, w zależności od terminu wydania dokumentu.

Zatrzymani członkowie komisji wojskowych

W Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy, zatrzymani zostali członkowie komisji wojskowej, którzy za łapówkę wydawali zaświadczenia o niezdolności do służby w siłach zbrojnych ze względu na stan zdrowia.

W obwodzie zakarpackim, na zachodzie kraju, zatrzymany został pracownik uczelni, który sprzedawał legitymacje studenckie, pozwalające na odroczenie powołania do wojska. Kolejna osoba, również oferująca sprzedaż nielegalnych dokumentów osobom uchylającym się od powołania do armii, została zatrzymana w obwodzie czerkaskim w środkowej części Ukrainy.

Zatrzymany członek komisji wojskowej. Zdjęcie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ssu.gov.ua

"Trwa dochodzenie w sprawie wszystkich ujawnionych faktów, które ma na celu ustalenie okoliczności przestępstw i postawienie sprawców przed wymiarem sprawiedliwości" - oznajmiła SBU.

Sądy wydają wyroki

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział 31 sierpnia zbadanie rejestru osób, które wyjechały za granicę dzięki decyzjom komisji zamieszanych w ten proceder. Ukraiński przywódca przyznał, że korupcja w komisjach lekarskich umożliwiła wyjazd z kraju tysięcy ludzi.

W tego rodzaju sprawach zapadają już wyroki: w obwodzie lwowskim były urzędnik rady miejskiej został w październiku skazany na siedem lat więzienia.

"W tym roku na przejściach granicznych w obwodzie lwowskim odnotowano 700 przypadków prób przekroczenia granicy przez mężczyzn posiadających dokumenty noszących znamiona fałszerstw" - podał portal telewizji Suspilne.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP, Suspilne, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ssu.gov.ua

Tagi:
Raporty: