Koncentracja rosyjskich systemów rakietowych na białoruskim lotnisku. "Przygotowania do zmasowanego ataku"

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Ukraińskie pola po rosyjskich ostrzałach
Ukraińskie pola po rosyjskich ostrzałach twitter.com/Podolyak_M
wideo 2/21
twitter.com/Podolyak_MUkraińskie pola po rosyjskich ostrzałach

O dużej liczbie rosyjskich systemów rakietowych na lotnisku Ziabrowka w obwodzie homelskim na Białorusi poinformowali w poniedziałek blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na białoruskim terytorium. Według nich może to oznaczać, że trwają przygotowania do "zmasowanego" ataku na Ukrainę. 

"Dzięki zdjęciom z kosmosu nasz zespół mógł dokonać aktualnego i pełnego oglądu całego sprzętu i obiektów, które w tej chwili znajdują się w Ziabrowce" - napisali blogerzy.

Według nich na lotnisku znajduje się 10-14 systemów rakietowych S-400 Triumf, trzy stacje radiolokacyjne Kasta 2E2 oraz 48Ja6 Podlot, oraz dwa systemy rakietowe Pancir. Jest tam także magazyn amunicji z pociskami do systemów S-300 i S-400.

Blogerzy z projektu Biełaruski Hajun piszą, że samoloty Ił-76 rosyjskich sił zbrojnych dostarczają rakiety do systemów S-400 na lotnisko w Homlu, a stamtąd są one wiezione do Ziabrowki.

S-400 Triumf to najbardziej zaawansowany technologicznie rosyjski przeciwlotniczy system rakietowymil.ru

Przygotowania do "zmasowanego ataku rakietowego" na Ukrainę

Analiza zdjęć - zdaniem zespołu blogerów - pozwala sądzić, że "trwają przygotowania do zmasowanego ataku rakietowego na terytorium Ukrainy w najbliższych tygodniach". Po raz ostatni taki atak z terytorium Białorusi miał miejsce 28 lipca.

W zeszły czwartek Biełaruski Hajun poinformował o serii wybuchów na lotnisku Ziabrowka. Ministerstwo obrony Białorusi zaprzeczyło informacjom o wybuchach, dodając, że zapalił się tam silnik w jednej z maszyn.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości