Kijów, Lwów, Tarnopol, Dniepr, Charków, Odessa. Seria ataków na ukraińskie miasta

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
"Próbuje się nas unicestwić i wymazać z powierzchni ziemi". Zełenski publikuje nagranie z ataku na Kijów
"Próbuje się nas unicestwić i wymazać z powierzchni ziemi". Zełenski publikuje nagranie z ataku na KijówFacebook/Wołodymyr Zełenski
wideo 2/10
"Próbuje się nas unicestwić i wymazać z powierzchni ziemi". Zełenski publikuje nagranie z ataku na KijówFacebook/Wołodymyr Zełenski

W poniedziałek Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe na kilka dużych miast w Ukrainie. Do eksplozji doszło we Lwowie, Tarnopolu i obwodzie chmielnickim, na zachodzie Ukrainy, a także między innymi w Dnieprze, Charkowie i Odessie. Wcześniej Rosjanie zaatakowali rakietami centrum Kijowa, gdzie według wstępnych informacji zginęli i zostali ranni cywile.

W poniedziałek doszło do zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły między innymi w centrum Kijowa, w Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. Według wstępnych doniesień zginęli cywile. Regionalne władze na zachodzie kraju, we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim powiadomiły o uruchomieniu systemów obrony przeciwrakietowej i o wybuchach.

Seria ataków na kluczowe ukraińskie miastaGOOGLE MAPS

"Ukraina pod ostrzałem rakietowym. Są informacje o uderzeniach (pocisków) w wielu miastach na terenie kraju, ucierpieli cywile" - przekazał wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

"Uważajcie na siebie, pozostańcie w schronach"

"W regionie chmielnickim było słychać eksplozje. Działa obrona przeciwrakietowa. Uważajcie na siebie, pozostańcie w schronach" - napisał na Telegramie szef obwodowych władz Serhij Hamalij.

Podobne komunikaty wydali mer Lwowa Andrij Sadowy i gubernator Lwowszczyzny Maksym Kozycki. Obaj powiadomili, że w odpowiedzi na rosyjski atak uruchomiono systemy obrony przeciwrakietowej. Według doniesień rakiety uderzyły w region miasta, w którym znajduje się kluczowa infrastruktura energetyczna. Na miejsca wybuchów udały się służby ratunkowe, w kilku elektrociepłowniach uruchomiono zapasowe agregaty, by przywrócić ogrzewanie - przekazał mer Lwowa. Ostrzegł, że wskutek ostrzału i awarii elektryczności w mieście nie działa jedna trzecia sygnalizacji świetlnej. Sadowy zapowiedział, że w poniedziałek lekcje we Lwowie odbędą się zdalnie i zaczną się godzinę po zakończeniu alarmu przeciwlotniczego.

Później w poniedziałek pojawiły się informacje, że siły rosyjskie uderzyły także w Charków i Odessę. eksplozje są słyszane również w rejonie Krzemieńczuka w obwodzie połtawskim i w obwodzie iwanofrankiwskim - podaje portal Suspilne, opierając się na naocznych świadkach. Dodano, że na tych terenach obowiązują alarmy przeciwlotnicze.

"Putin jest terrorystą, który rozmawia przy pomocy rakiet"

Dzisiejsze ataki rakietowe na Ukrainę to odpowiedź Putina skierowana do wszystkich ugodowców, którzy chcą z nim rozmawiać o pokoju - skomentował w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Liczne rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę. Jedyna taktyka Putina to terror skierowany wobec spokojnych ukraińskich miast, ale on nie złamie Ukrainy" - napisał Kułeba. "Putin jest terrorystą, który rozmawia przy pomocy rakiet" - podkreślił szef ukraińskiego MSZ.

"Przejaw terroryzmu i nieudolności Kremla"

"Dokonane z premedytacją poniedziałkowe rosyjskie ataki na Kijów, Zaporoże i Dniepr to kolejny przejaw terroryzmu i nieudolności Kremla. Rosja nie potrafi walczyć na froncie, lecz jedynie zabijać cywilów" - napisał rano na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Zamiast gadania potrzebujemy (systemów) obrony powietrznej, wyrzutni rakietowych, pocisków dalszego zasięgu" - dodał polityk.

"Rosja kontynuuje swój terror pociskami samosterującymi. Ponownie zniszczone domy w Zaporożu. Poranne ataki na centrum Kijowa, ludzie, którzy spłonęli w swoich samochodach w drodze do pracy. Seria wybuchów w Dnieprze. Rosja jest państwem terrorystycznym, należy to oficjalnie uznać" - napisał na Twitterze wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.

"Zbójeckie państwo terrorystyczne"

"Nasza odwaga nigdy nie zostanie zniszczona pociskami terrorystów, nawet gdy uderzają w serce naszej stolicy. Nie zachwieją też one determinacją naszych sojuszników. Jedyną rzeczą, jaką niszczą nieodwracalnie, jest przyszłość Rosji - przyszłość pogardzanego na świecie zbójeckiego państwa terrorystycznego" - oświadczył w mediach społecznościowych minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Tagi:
Raporty: