Rosjanie zaatakowali Ukrainę "niezidentyfikowanymi" dronami. Rzecznik sił powietrznych o "składaniu z patyków"

Źródło:
Ukraińska Prawda, tvn24.pl
Rosyjski Ił-76 zaatakowany przez drona. Nagranie
Rosyjski Ił-76 zaatakowany przez drona. Nagranie Ukraińska Prawda/Twitter
wideo 2/25
Rosyjski Ił-76 zaatakowany przez drona. Nagranie Ukraińska Prawda/Twitter

Podczas niedzielnych ataków na Ukrainę wojska rosyjskie wystrzeliły dwa drony nieznanego typu - podały media w Kijowie. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat wyjaśnił, że okupanci kupują do nich silniki na AliExpress.

- Są fragmenty (zestrzelonych rosyjskich dronów - red.), widać, z czego wróg je produkuje. Silniki do nich zostały zakupione na AliExpress (chińskiej platformie e-handlu - red.) - powiedział Jurij Ihnat.

- To nie pierwszy raz, kiedy coś takiego się dzieje, kiedy (okupanci) składają te "maszyny" z prostych materiałów, z patyków i wystrzeliwują w kierunku naszego kraju – powiedział.

Ukraiński policjant przed blokiem w Kijowie, zaatakowanym przez rosyjskiego drona. Zdjęcie z 13 lipca getty images

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych ostrzegł jednak, że drony takiego typu również są niebezpieczne, ponieważ przenoszą kilka kilogramów materiałów wybuchowych.

Z kierunku północnego

W niedzielę rano siły powietrzne Ukrainy przekazały, że dwa drony nieznanego typu zostały wystrzelone z kierunku północnego. Bezzałogowce te nie zostały zestrzelone.

W komunikacie sił powietrznych podano, że w czasie nocnego ataku odnotowano osiem wystrzeleń rakiet S-300 z obwodu biełgorodzkiego w Rosji, a także z okupowanej części obwodu donieckiego w Ukrainie.

Rosjanie użyli także kierowanej rakiety Ch-59 wystrzelonej z samolotu Su-34 z przestrzeni powietrznej okupowanej części obwodu zaporoskiego.

Autorka/Autor:tas

Źródło: Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: getty images

Tagi:
Raporty: