Zaporoska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu po rosyjskich atakach. "Może dojść do awarii"

Autor:
ks//now
Źródło:
PAP
Niespokojna noc w Ukrainie. Relacja reportera TVN24 Ołeha Biłeckiego z Kijowa
Niespokojna noc w Ukrainie. Relacja reportera TVN24 Ołeha Biłeckiego z KijowaTVN24
wideo 2/21
TVN24Niespokojna noc w Ukrainie. Relacja reportera TVN24 Ołeha Biłeckiego z Kijowa

Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom poinformował w czwartek, że w wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę od prądu całkowicie została odcięta Zaporoska Elektrownia Atomowa. Zapasów paliwa dla agregatów, które podtrzymują jej pracę, wystarczy na 10 dni - przekazał koncern w komunikacie. Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że nie odnotowała na terenie Polski niepokojących wskazań aparatury pomiarowej, monitorującej poziom radioaktywności.

"W razie braku możliwości wznowienia zewnętrznego zasilania elektrowni po tym czasie (po 10 dniach - przyp. red.) może dojść do awarii z następstwami radiacyjnymi dla całego świata" - ostrzegł koncern Enerhoatom w Telegramie, odnosząc się do sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W komunikacie wyjaśniono, że w następstwie uderzenia rosyjskich rakiet o godzinie 3.53 (2.53 czasu polskiego) doszło do odłączenia ostatniej linii energetycznej, która łączyła Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińskim systemem energetycznym.

Relacja z wojny w Ukrainie w tvn24.pl >>>

Zajęta przez siły rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa utraciła wszystkie zewnętrzne źródła zasilania i jest zdana teraz wyłącznie na prąd z generatorów wysokoprężnych - potwierdziła w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Enerhoatom przypomniał, że elektrownia jest kontrolowana przez stacjonujące na jej terenie rosyjskie wojska. Ogranicza to możliwości utrzymania ciągłości działania tej siłowni przez ukraiński personel - wskazano.

Koncern o przywróceniu "bezpieczeństwa jądrowego, radiacyjnego i fizycznego"

"W tej chwili niezbędne są działania całej wspólnoty międzynarodowej na rzecz wycofania raszystowskich (rosyjskich - red.) ugrupowań terrorystycznych z terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, przekazania jej pod pełną kontrolę kompetentnego i legalnego operatora - ukraińskiego Enerhoatomu i przywrócenia warunków bezpieczeństwa jądrowego, radiacyjnego i fizycznego tego obiektu jądrowego" - oświadczył ukraiński koncern.

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko poinformował, że zmasowany atak rakietowy, który Rosja przeprowadziła w czwartek w nocy i nad ranem, doprowadził do uszkodzenia obiektów infrastruktury energetycznej w siedmiu obwodach kraju. W wielu miejscach zastosowano prewencyjne odłączenia prądu.

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki

Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - poinformowała w czwartek PAA. Dodała, że na bieżąco analizuje dane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego.

"Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - przekazano na Twitterze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości