Wielka Brytania: dostarczymy Ukrainie pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem. Reakcja Rosji

Autor:
asty,
ft
//now
Źródło:
PAP
Brytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń
Brytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń
Twitter/Ministry of Defence
Twitter/Ministry of DefenceBrytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń

Oprócz czołgów Challenger 2 Wielka Brytania zamierza przekazać Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran - powiadomił portal Ukrainska Prawda, powołując się na informacje z posiedzenia Izby Lordów. Pociski ze zubożonym uranem nie są bronią jądrową - wyjaśnił brytyjski resort obrony w odpowiedzi na komentarz Władimira Putina, że przekazanie takich pocisków przez Wielką Brytanię Ukrainie oznaczałoby eskalację i użycie przez Zachód "broni nuklearnej".

- Wraz z dostarczeniem Ukrainie kompanii czołgów Challenger 2 przekażemy również amunicję, w szczególności pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran - poinformowała deputowana do Izby Lordów Annabel Goldie w odpowiedzi na pytanie innego członka tego gremium, Raymonda Jolliffe'a. Ukrainska Prawda przytoczyła zapis rozmowy brytyjskich polityków.

Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

W ocenie Goldie tego rodzaju pociski odznaczają się dużą skutecznością podczas ostrzeliwania celów wroga, zwłaszcza czołgów i pojazdów opancerzonych.

Ukraińscy żołnierze w Bachmucie Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Zubożony uran "jest standardowym komponentem i nie ma nic wspólnego z bronią jądrową" - oświadczył we wtorek brytyjski resort obrony. "Armia brytyjska od dziesięcioleci używa zubożonego uranu w swoich pociskach przeciwpancernych" - dodano.

Metalowe, wykonane ze zubożonego uranu rdzenie są wykorzystywane w pociskach przeciwpancernych wystrzeliwanych z armat czołgowych. Wyróżniają się bardzo wysoka twardością, w dodatku w zetknięciu z pancerzem zachodzi zjawisko nazywane samoostrzeniem, które zwiększa przebijalność. Same rdzenie powstają z odpadów z elektrowni jądrowych, są więc relatywnie tanim materiałem do produkcji amunicji. Stosowane są zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Technologia ta jest wykorzystywana w produkcji broni, ponieważ pozwala na skuteczniejsze przebicie pancerzy czołgów ze względu na swoją gęstość i inne właściwości fizyczne.

"Rosja o tym wie, ale celowo próbuje dezinformować. Niezależne badania przeprowadzone przez naukowców z grup takich jak Towarzystwo Królewskie oceniły, że jakikolwiek wpływ na zdrowie osobiste i środowisko wynikające z użycia amunicji ze zubożonym uranem będzie prawdopodobnie niewielki" - podkreślono w odpowiedzi na wcześniejszy komentarz Władimira Putina, jakoby przekazanie takich pocisków przez Wielką Brytanię Ukrainie oznaczałoby eskalację i użycie "broni nuklearnej".

Rosja straszy "kolizją nuklearną"

Putin potępił plany Wielkiej Brytanii w wypowiedzi po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Moskwie. - Jeśli to wszystko się wydarzy, Rosja będzie musiała odpowiedzieć stosownie, biorąc pod uwagę, że Zachód kolektywnie zaczyna już wykorzystywać broń zawierającą komponenty nuklearne - powiedział.  

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ocenił, że decyzja Londynu to "kolejny krok", który pozostawia coraz mniej przestrzeni przed potencjalną "kolizją nuklearną" między Rosją i Zachodem.

Wielka Brytania wspiera militarnie Ukrainę

Zubożony uran jest produktem odpadowym procesu wzbogacania uranu, stosowanym między innymi w przemyśle zbrojeniowym. Zubożony uran jest również stosowany w pancerzach czołgów i pojazdów bojowych jako warstwa pośrednia między płytami pancerza a kadłubem. Ochrona tego poziomu, która jest stosowana, w tym w pancerzu niektórych modyfikacji amerykańskiego czołgu głównego M1 Abrams, jest uważana za praktycznie nie do przebicia dla zdecydowanej większości nowoczesnej amunicji przeciwpancernej, w tym radzieckiej i rosyjskiej.

Czołg M1A2 AbramsPAP/Adam Ziemienowicz
Brytyjski czołg Challenger 2Twitter/Ministry of Defence

Władze w Londynie przekażą Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecały, czyli nie 14, lecz 28 - poinformował 4 marca ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko. Według dotychczasowych zapowiedzi pierwsze brytyjskie pojazdy mają trafić na wyposażenie ukraińskiej armii jeszcze w marcu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft //now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Pozostałe wiadomości