Szef FBI: wielu funkcjonariuszy rosyjskich służb jest sfrustrowanych wojną

Autor:
ks/dap
Źródło:
PAP

Wielu Rosjan, w tym funkcjonariuszy służb specjalnych, jest niezadowolonych z przebiegu wojny z Ukrainą, która nie przynosi Rosji szczególnych sukcesów. Chętnie z nimi porozmawiamy - oznajmił szef amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI) Christopher Wray, cytowany przez CNN.

Wray, który w środę spotkał się ze studentami uczelni Texas A&M University w miejscowości College Station w stanie Teksas, przyznał, że wywiad USA chętnie zwerbowałby "niezadowolonych Rosjan", sprzeciwiających się inwazji Kremla na Ukrainę.

- Chcemy, aby ci nieszczęśliwi Rosjanie wiedzieli, że bardzo chętnie byśmy z nimi porozmawiali. (Tacy funkcjonariusze - red.) być może przyczyniliby się do zmiany przebiegu historii - powiedział Wray.

Relacja z wojny w Ukrainie w tvn24.pl >>>

W Rosji ma pogłębiać się nieufność i frustracja wśród pracowników resortów i służb

Od końca lutego ubiegłego roku, gdy Kreml zaatakował Ukrainę, pojawiają się doniesienia o licznych nieporozumieniach, a nawet konfliktach w rosyjskich elitach politycznych i strukturach siłowych. W ocenie wielu analityków jest to konsekwencja autorytarnych metod sprawowania władzy przez Władimira Putina, który podejmuje decyzje w zasadzie samodzielnie, nie dopuszczając do siebie niemal żadnych doradców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Putin kończy przemówienie przed ambasadorami, czeka na oklaski. "Niezręczna sytuacja"

Taki styl zarządzania, w połączeniu z porażkami rosyjskiej armii na Ukrainie, skutkuje pogłębianiem wzajemnej nieufności i frustracji wśród pracowników licznych resortów i służb, m.in. Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), a także ministerstwa obrony, w tym wywiadu wojskowego (GU, bardziej znanego pod wcześniejszym akronimem GRU).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości