Sekretarz rady bezpieczeństwa Ukrainy: zaatakujemy Most Krymski, jeżeli będzie taka możliwość

Źródło:
PAP
Most Krymski zbudowano w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej (wideo archiwalne)
Most Krymski zbudowano w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/21
Most Krymski zbudowano w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej [wideo archiwalne]Reuters Archive

Ukraina zaatakuje Most Krymski, jeżeli pojawi się taka możliwość - powiedział w środę wieczorem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow na antenie Radia NW. Most Krymski od 2018 roku łączy anektowany przez Rosjan ukraiński półwysep z rosyjskim Krajem Krasnodarskim.

12 kwietnia weteran walk w Donbasie i deputowany do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Roman Kostenko podkreślił w rozmowie z Radiem NW militarne znaczenie Mostu Krymskiego. - Byłoby dobrze, gdyby nasi partnerzy zapewnili nam takie dostawy uzbrojenia, które pozwoliłyby nam "dosięgnąć" do Mostu Krymskiego. Rozwiązałoby to wiele naszych problemów - ocenił polityk.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24pl >>>

W środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow na antenie tego samego radia przekazał, że Ukraina zaatakowałyby most, gdyby była na to szansa.

Most połączył anektowany Krym z Rosją

Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.

Most krymski łączący anektowany półwysep z RosjąShutterstock

Pod koniec marca ukraiński wywiad informował, że Rosjanie przygotowują się do odcięcia możliwości wyjazdu z okupowanego Półwyspu Krymskiego. "Potwierdzono informację, że Gwardia Narodowa Federacji Rosyjskiej (Rosgwardia) szykuje się do blokowania przepływu osób przez most. (...) Formalną przyczyną działań Moskwy ma być walka z ukraińskimi dywersantami i zapobieganie możliwym 'atakom terrorystycznym'" - przekazała ukraińska służba.

W oświadczeniu stwierdzono także, że od czasu inwazji na Ukrainę (24 lutego) coraz więcej obywateli Rosji próbuje opuścić Krym. Najbardziej zainteresowani wyjazdem mieliby być członkowie rodzin rosyjskich oficerów oraz przedstawicieli lokalnych władz, w tym administracji Sewastopola. "Osoby, które starają się wyjechać, pilnie sprzedają swoje nieruchomości, zmieniają adres zameldowania, a także przenoszą z Krymu aktywa i działalność gospodarczą" - donosi ukraiński wywiad wojskowy.

Autorka/Autor:ft/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: