Ukraińska armia: w jednym ataku zginęła większość dowództwa rosyjskiej dywizji

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Rosyjski zestaw Pancyr w rękach wojsk ukraińskich (04.03.2022)
Rosyjski zestaw Pancyr w rękach wojsk ukraińskich (04.03.2022)Facebook/Jurij Butusow
wideo 2/22
Rosyjski zestaw Pancyr w rękach wojsk ukraińskich Facebook/Jurij Butusow

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 139 dni. Ukraińska armia przekazała, że w ataku jej sił pod Szachtarskiem w separatystycznej tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej zginęli niemal wszyscy zastępcy dowódcy rosyjskiej 106. dywizji powietrznodesantowej. Jedyny, który miał przeżyć, ma być ciężko ranny. Rzecznik prasowy lotnictwa wojskowego Ukrainy Jurij Ihnat przekazał, że zdobyty przez ukraińskie siły rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr S-1 już został wykorzystany na froncie i trafił w pierwszy cel wroga. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:15

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie i ukraińskie źródła podały, że 10 lipca w Chersoniu w wyniku ukraińskich ataków zginęło wielu rosyjskich oficerów. Wśród potwierdzonych zgonów znalazł się dowódca 20. Dywizji zmotoryzowanej strzelców gwardii pułkownik Aleksiej Gorobets, zastępca dowódcy pułkownik Sergiej Kens i zastępca dowódcy artylerii podpułkownik Aleksander Gordiejew. Źródła ukraińskie donoszą, że w atakach zginął również szef sztabu 22. Korpusu Armii generał dywizji Artem Nasbulin.

  • 4:50

    Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że zerwanie więzi gospodarczych z Rosją okazało się słusznym posunięciem Wilna na tle szantażu Moskwy wobec państw zachodnich i wezwał je do pójścia za przykładem jego kraju - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na wywiad Nausedy dla publicznego nadawcy LRT.

  • 4:35

    Zarząd Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podjął we wtorek decyzję o zakończeniu współpracy z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos w zakresie misji ExoMars-2022, mającej na celu zbadanie Marsa - poinformował dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher.

  • 3:07

    Litwa planuje jeszcze w tym roku ukończyć budowę fizycznej bariery wraz z systemem obserwacyjnym na całej granicy z Białorusią - oświadczył we wtorek wieczorem litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius.

  • 2:18

    Rosyjska prokuratura wszczęła śledztwo karne przeciwko Ilji Jaszynowi, jednej z ostatnich aktywnych postaci antykremlowskiej opozycji, który został zatrzymany w Moskwie pod koniec czerwca - poinformował jego prawnik Wadim Prochorow.

    - Prawdziwe powody mojego aresztowania są oczywiście polityczne. Jestem przeciwnikiem Kremla, niezależnym deputowanym (miejskim), krytykiem prezydenta Putina i przeciwnikiem wojny na Ukrainie – mówił Jaszyn podczas aresztowania pod koniec czerwca.

    Po zatrzymaniu 39-letni Jaszyn został skazany na 15 dni aresztu za "nieposłuszeństwo wobec policji". W mediach społecznościowych we wtorek napisał, że powinien zostać wypuszczony w nocy z wtorku na środę. "Może mnie wypuszczą, a może nie" – napisał.

    Prawnik Jaszyna oświadczył, że prawdziwym "motywem śledztwa jest to, że 7 kwietnia jego klient mówił na żywo na swoim kanale YouTube o zabijaniu cywilów w Buczy" na Ukrainie.

  • 1:35

    Szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna powiedziała, że sceptycznie ocenia szanse na porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, które ma być omawiane w środę w Turcji, ponieważ jak dotąd Rosja mnożyła przeszkody w tej sprawie.

  • 0:31

    30 procent mieszkańców Rosji opowiada się za natychmiastowym zakończeniem wojny z Ukrainą - poinformował niezależny portal Meduza, powołując się na sondaż przeprowadzony przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), którego wyniki są niejawne.

  • 23:28

    "Miałem zaszczyt gościć dobrego przyjaciela Ukrainy Mariusz Błaszczaka. Omówiliśmy szereg projektów związanych z dostawą i obsługą artylerii, szkoleniem wojskowym itp. Dziękujemy Polsce za bycie partnerem i dobrym sąsiadem oraz jednym z najlepszych przyjaciół i sojuszników Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem" - napisał napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow po wizycie w Kijowie szefa polskiego MON Mariusza Błaszczaka.

  • 22:32

    Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w nagraniu wideo, opublikowanym we wtorek wieczorem, że w Kijowie przeprowadził rozmowy z wicepremierem i ministrem obrony Polski Mariuszem Błaszczakiem, który przywiózł Ukraińcom samobieżne armatohaubice Kraby. - Oczywiście tematem naszego spotkania była dalsza współpraca w dziedzinie obrony, ale ważne jest nie tylko to, o czym rozmawialiśmy, lecz także, jak rozmawialiśmy. Z absolutną pewnością co do ukraińskiej przyszłości, przyszłości europejskiej. Tak jest i w trakcie innych moich rozmów – zaznaczył Zełenski.

    Zełenski mówił o tym, że codziennie z linii frontu oraz głębi ukraińskiego terytorium docierają "bolesne wieści" o atakach, rannych i zabitych, lecz pomimo tego Ukraina jest w stanie się rozwijać, a także skutecznie działać na froncie.

    - Przed nami ciężka droga. Niestety nie może być inaczej, gdy bronisz swojego domu przed terrorystyczną nawałą. Ale jest oczywiste, że przed nami jest sukces. Ukraina zdoła się obronić, odbudować, zrealizować swoje cele w polityce zagranicznej. Kiedy pracują na to miliony ludzi, wynik będzie na pewno – zapewnił.

    Wołodymyr Zełenski

  • 22:15

    Od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej samoloty Sił Powietrznych Ukrainy wykonały 1700 grupowych nalotów na siły okupacyjne - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik dowództwa sił powietrznych Jurij Ihnat.

    Według Ihnata ukraińskie samoloty szturmowe Su-25 i bombowce Su-24, przy wsparciu śmigłowców wojsk lądowych, zapewniają wsparcie żołnierzom w południowych i wschodnich regionach Ukrainy, pomimo dużej liczby wrogich systemów obrony przeciwlotniczej, którą wojska rosyjskie skoncentrowały na czasowo okupowanych terytoriach.

  • 22:06

    Dziesięcioletnia Walerija Jeżowa, mistrzyni świata w warcabach, zebrała 21 tysięcy hrywien (ok. 3,4 tys. zł) na potrzeby ukraińskiej armii, grając z przechodniami – podał portal Ukraińska Prawda.

    Dziewczynka proponowała grę przechodniom w Kijowie w zamian za dowolny datek. W ciągu dziewięciu dni zebrała pokaźną kwotę i ani razu nie przegrała. Dwa razy wynikiem był remis.

    Zebrane pieniądze Walerija przekazała ukraińskiemu aktywiście i wolontariuszowi Serhijowi Prytule, który od początku rosyjskiej inwazji organizuje zbiórki na pomoc dla wojska. W ramach jednej z nich Ukraińcy w ciągu trzech dni zebrali środki, wystarczające na zakup czterech dronów Bayraktar, koszt jednej maszyny to według ukraińskich mediów 5 mln dolarów.

    Ukraińskie media niejednokrotnie opisywały historię dzieci, które zbierały pieniądze na pomoc armii, na przykład rysując lub grając na flecie.

  • 20:57

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował we wtorek w wieczornym raporcie o rosyjskich ostrzałach artyleryjskich wielu miejscowości w kilku obwodach oraz o nieudanych szturmach przeprowadzonych przez Rosjan w obwodzie donieckim.

    Oddziały rosyjskie atakowały w celu zajęcia lepszych pozycji w pobliżu miejscowości Krasnopilla, Dowheńke, Mazaniwka i Iwaniwka w obwodzie donieckim. Ukraińskie siły zbrojne odparły ataki zadając przeciwnikowi duże straty i zmuszając go do ucieczki. Podobnym rezultatem zakończyły się rosyjskie ataki w pobliżu miejscowości Dołyna - przekazał sztab.

  • 20:55

    Rosyjskie władze okupacyjne rozpoczęły ekshumację z jednego z masowych grobów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    Dotychczas wiadomo o czterech miejscach zbiorowego pochówku zabitych mieszkańców Mariupola – w Starym Krymie, w Wynohradnym i w Manhuszu, a także w centrum miasta. Wszystkie te miejsca udało się ustalić dzięki zdjęciom satelitarnym.

    Andriuszczenko oceniał 7 lipca, że łącznie liczba zabitych w Mariupolu "jest znacznie większa niż 20 tysięcy". Dokładne liczby są niemożliwe do ustalenia ze względu na trwającą okupację.

  • 18:40

    Duńska Grupa Lego poinformowała we wtorek, że ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę definitywnie zaprzestaje sprzedaży swoich produktów w Rosji i zrywa współpracę z lokalnym dystrybutorem Inventive Retail Group.

    Grupa Lego zlikwiduje też stanowiska pracy większości osób, które pracowały w jej biurze w Moskwie.

    Słynny producent klocków i zabawek już w marcu zawiesił dostawy swoich produktów do Rosji, ale sklepy należące do rosyjskiego dystrybutora nadal sprzedawały zmagazynowane towary.

  • 18:36

    Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) podało we wtorek, że według danych, jakimi dysponuje, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 5024 cywilów, a 6520 zostało rannych. Rzeczywista liczba ofiar jest jednak prawdopodobnie znacznie wyższa - zastrzeżono.

    OHCHR zwraca uwagę, że niemożliwe jest szybkie otrzymanie informacji z miejsc, w których trwają działania zbrojne. Wiele doniesień wymaga również weryfikacji, bowiem dane publikowane przez Biuro obejmują tylko potwierdzone przypadki.

  • 18:29

    W ruinach zniszczonego w rosyjskim ostrzale budynku mieszkalnego w mieście Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy znaleziono już 43 ciała; wśród ofiar jest około dziewięcioletni chłopiec - powiadomiła we wtorek w godzinach popołudniowych ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

    Miasto Czasiw Jar w Donbasie zostało ostrzelane w sobotę wieczorem. Pociski spadły na pięciokondygnacyjny blok mieszkalny, całkowicie zniszczono dwie klatki schodowe. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa, dotychczas udało się przerzucić ponad 420 ton gruzu.

    Czasiw Jar

  • 18:15

    W okupowanym Enerhodarze wojska rosyjskie przeprowadziły kolejne prowokacje; w mieście słychać było wybuchy i odgłosy wystrzałów – powiadomił ukraiński mer miasta Dmytro Orłow. Jak dodał, propaganda rosyjska rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, że za te działania ponosi odpowiedzialność ukraińska armia.

    "Siły Zbrojne Ukrainy nie mają z tym nic wspólnego" – zaznaczył Orłow na Telegramie. Jego zdaniem "najbardziej prawdopodobna przyczyna tych prowokacji to wywołanie maksymalnej paniki wśród miejscowej ludności".

  • 17:47

    Komisja Europejska wyraziła we wtorek zadowolenie w związku z decyzją władz Kanady o zwrocie do Niemiec po serwisowaniu turbiny gazociągu Nord Stream 1. Podkreśliła, że krok ten usuwa jedną z wymówek stosowanych przez Rosję dla ograniczania dostaw gazu do UE.

    "Komisja nadal ściśle współpracuje ze swoimi partnerami międzynarodowymi, w tym Kanadą i Stanami Zjednoczonymi, w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy na nadchodzącą zimę. Dążymy do celu, jakim jest napełnienie europejskich magazynów gazu do 80 proc. pojemności do 1 listopada, zgodnie z nowym rozporządzeniem zaproponowanym przez Komisję w marcu i uzgodnionym przez Parlament Europejski i państwa członkowskie w czerwcu" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez KE.

  • 17:30

    Władze Ukrainy otrzymają dodatkowo 1,7 mld dolarów od rządu USA i Banku Światowego. Środki te mają zostać przeznaczone na pensje dla pracowników ochrony zdrowia oraz na usługi medyczne.

    Ogłoszona we wtorek pomoc finansowa, pochodząca od USAID, amerykańskiego resortu finansów oraz Banku Światowego, ma pomóc w złagodzeniu ostrego deficytu budżetowego wywołanego przez „brutalną agresywną wojnę” rosyjskiego prezydenta Władimira Putina – podaje agencja AP, powołując się na komunikat USAID.

  • 14:04

    W środę w Stambule odbędą się rozmowy delegacji wojskowych z Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. W negocjacjach weźmie udział przedstawiciel ONZ - poinformował we wtorek turecki minister obrony Hulusi Akar.

    Jak oświadczył resort obrony Turcji, organizacja tego spotkania została poprzedzona wizytą przedstawicieli ministerstwa w Moskwie, a następnie rozmowami z ukraińską delegacją w Ankarze. Akar rozmawiał również ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Rosji, Ołeksijem Reznikowem i Siergiejem Szojgu.

  • 13:54

    Holandia może pomóc Ukrainie w odbudowie portowego miasta Chersoń, okupowanego obecnie przez Rosję - zadeklarował premier Mark Rutte w rozmowie z dziennikiem "De Telegraaf". "Dysponujemy specjalistyczną wiedzą, jeśli chodzi o wszystko, co ma związek z wodą, i możemy tę wiedzę zaoferować Ukrainie" - powiedział. Obiecał też wysłanie na Ukrainę większej ilości ciężkiej broni.

    Szef holenderskiego gabinetu złożył w poniedziałek niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie. Oprócz spotkań z władzami państwa odwiedził także zniszczone przez Rosjan miejscowości Borodzianka, Bucza oraz Irpień.

  • 12:54

    Gospodarka Ukrainy jest obecnie dwa razy słabsza niż przed wojną, ale już zachowuje stabilność – powiedział wiceminister gospodarki tego kraju Taras Kachka, który uczestniczy w odbywającej się w Wilnie konferencji na temat planu odbudowy Ukrainy.

  • 12:53

    Osiem zagranicznych statków handlowych przybyło przez Dunaj do Ukrainy, aby odebrać transporty zboża z tego kraju - poinformowały rumuński dziennik "Adevarul" i ukraińska agencja Ukrinform. Jak zauważyła gazeta, to pierwsza od wybuchu wojny wyprawa zagranicznych statków do ukraińskich portów, a umożliwiło ją niedawne odbicie przez siły Ukrainy strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym.

  • 12:42

    W ramach operacji specjalnej uwolniono z rosyjskiej niewoli pięciu ukraińskich jeńców - poinformował wywiad wojskowy Ukrainy. Operację przeprowadzono w okupowanej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

    Wśród uwolnionych jest jeden wojskowy Sił Zbrojnych Ukrainy, były pracownik policji i trzech cywilów. Jeden z byłych jeńców ma ciężkie obrażenia bojowe.

  • 12:21

    W ukraińskim ataku pod Szachtarskiem w samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republice Ludowej (DRL) na wschodzie Ukrainy zginęli niemal wszyscy zastępcy dowódcy rosyjskiej 106. dywizji powietrznodesantowej. Jedyny, który przeżył, jest ciężko ranny - poinformował Wydział Komunikacji Strategicznej armii Ukrainy.

    Jak dodano w komunikacie na Telegramie, ostrzał został przeprowadzony z amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS.

  • 12:20

    Rada Unii Europejskiej postanowiła zatwierdzić w trybie pilnym dodatkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości miliarda euro.

  • 12:18

    Komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania unijnych ministrów sprawiedliwości w Pradze, że kraje UE zamroziły rosyjskie aktywa o łącznej wartości 13,8 miliarda euro, z czego 12 miliardów zostało zablokowanych przez pięć państw.

  • 11:51

    Wtorkowe rosyjskie ostrzały Mikołajowa były zemstą za śmierć licznych dowódców wroga zabitych przez ukraińskie wojska, a także za zniszczone składy amunicji - ocenił szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

    "Przyłożyli nam zdrowo o godzinie czwartej rano. Dotychczas zidentyfikowano 19 rakiet wroga, w tym (wystrzelonych z systemów - red.) Smiercz, Tornado-S. Łącznie mamy w mieście 24 ślady uderzeń. (Rosjanie) działają na zasadzie odwetu, boją się, że ukraińskie wojska precyzyjnie ich (ostrzeliwują) i niszczą nie tylko składy z amunicją, ale też punkty dowodzenia razem z generałami" - ocenił Kim.

  • 11:43

    Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem i prezydentem Iranu Ebrahimem Raisi podczas wizyty w Teheranie w przyszły wtorek - oświadczył Kreml.

    Będzie to druga zagraniczna podróż Putina od rozpoczęcia napaści na Ukrainie 24 lutego, po podróży do Azji Środkowkowej w końcówce czerwca.

  • 11:25

    Za 14 dni Rada Najwyższa Ukrainy rozpatrzy projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie, wniesiony w poniedziałek przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował przewodniczący parlamentu Rusłan Stefanczuk.

  • 10:48

    Prezydent Rosji Władimir Putin nie chce, by rosyjscy dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo mogłoby to zagrozić jego pozycji - pisze niezależny rosyjski portal Meduza.

    Prorządowe media w Rosji regularnie informują o "sukcesach rosyjskich wojskowych" na Ukrainie, ale bardzo rzadko wspominają o działaniach na froncie dowództwa - podkreśla Meduza. Co więcej, media nawet nie informują, kto dokładnie dowodzi rosyjską armią - wskazuje serwis. Niewiele uwagi poświęca się też samemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.

  • 9:45

    Do 12 wzrosła liczba rannych w rosyjskich ostrzałach Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

    "Obecnie wiadomo o 12 rannych" - napisał Kim w komunikatorze Telegram. Wcześniej informowano o czterech rannych wskutek zmasowanego ostrzału rakietowego miasta. Nie ma danych o ofiarach śmiertelnych. Jak dodał, wstępnie wiadomo o trafieniu w dwie placówki medyczne i budynki mieszkalne.

  • 9:40

    W ruinach zniszczonego w rosyjskim ostrzale budynku mieszkalnego w mieście Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy znaleziono już 34 martwe ciała. Wśród zabitych jest dziewięcioletni chłopczyk - powiadomiła ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

  • 9:16

    Ukraińskie siły przeprowadziły atak na rosyjski magazyn uzbrojenia w okupowanej Nowej Kachowce na południu kraju. W wyniku skutecznego ostrzału zginęło 52 żołnierzy wroga, zniszczono też skład amunicji - poinformowało w nocy z poniedziałku na wtorek dowództwo operacyjne Południe armii Ukrainy.

    Jak czytamy w komunikacie dowództwa na Facebooku, przeciwnik stracił również haubicę Msta-B, moździerz oraz siedem pojazdów opancerzonych i samochodów

  • 9:00

    Zdobyty przez ukraińskie siły rosyjski samobieżny zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr S-1 już został wykorzystany na froncie i trafił w pierwszy cel wroga. Przechwycony sprzęt będzie teraz bronił naszych obiektów cywilnych i militarnych - oznajmił rzecznik prasowy lotnictwa wojskowego Ukrainy Jurij Ihnat.

    "Przejęty Pancyr S-1 znalazł się na wyposażeniu naszych sił obrony powietrznej. Do tych zestawów nadają się posiadane przez Ukrainę pociski kalibru 30 mm" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego resortu obrony.

  • 8:40

    Rosyjskie wojska na Ukrainie mają coraz większy problem z zastąpieniem zabitych i rannych żołnierzy, co może zmusić ministerstwo obrony do sięgania do nietradycyjnych źródeł rekrutacji, jak na przykład personelu więziennego - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Wojska rosyjskie kontynuują niewielkie, stopniowe zdobycze terytorialne w obwodzie donieckim, a Rosja twierdzi, że przejęła kontrolę nad miejscowością Hryhoriwka. Siły rosyjskie kontynuują również natarcie wzdłuż głównej trasy zaopatrzeniowej E-40 w kierunku miast Słowiańsk i Kramatorsk. Siły rosyjskie prawdopodobnie utrzymują presję militarną na siły ukraińskie, jednocześnie przegrupowując się i przygotowując do kolejnych ofensyw w najbliższej przyszłości" - napisano w analizie.

    "Braki kadrowe w rosyjskich siłach zbrojnych mogą zmusić rosyjskie ministerstwo obrony do sięgnięcia po nietradycyjną rekrutację. Obejmuje to rekrutację personelu z rosyjskich więzień dla prywatnej firmy wojskowej Wagner. Jeśli to prawda, posunięcie to prawdopodobnie wskazuje na trudności w zastąpieniu znacznej liczby rosyjskich ofiar" - dodano.

  • 8:19

    Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,711 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 21,6 tys. osób.

  • 8:15

    Siły rosyjskie przeprowadziły zmasowany ostrzał Mikołajowa na południu Ukrainy. Wskutek ataku ranne zostały co najmniej cztery osoby - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

    "Rano 12 lipca przeprowadzono zmasowany ostrzał rakietowy Mikołajowa. Wstępnie wiadomo o trafieniu w dwie placówki medyczne i budynki mieszkalne" - napisał Kim w komunikatorze Telegram.

  • 7:54

    Ukraińscy partyzanci atakują władze okupacyjne na zajętych przez Rosję terenach. Źródła ukraińskie potwierdzają, że zabito kolaborującego z Rosją zarządcę miasta w obwodzie charkowskim – napisano w raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

    Ukraińskie Centrum Narodowego Ruchu Oporu poinformowało, że "nieznani sprawcy" dokonali zamachu na kolaboranta Jewhenija Junakowa. Zginął w wybuchu bomby, podłożonej w jego samochodzie. Według ISW był on powołanym przez Rosjan zarządcą miasta Wełykyj Burłuk. O jego śmierci informowały też rosyjskie media.

    Zamach na Junakowa przeprowadzono w niedzielę, zaledwie cztery dni po ogłoszeniu przez Rosjan utworzenia administracji okupacyjnej w zajętych miejscowościach obwodu charkowskiego – podkreślił ISW.

  • 7:33

    Około 150 żołnierzy kontraktowych z Buriacji zwolniło się ze służby w Ukrainie i wróciło do domów - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na organizację Wolna Buriacja. Przed wyjazdem wojskowym grożono sprawami karnymi i przetrzymywano ich przez kilka dni na zamkniętym terenie - dodano.

    Organizacja podała, że wojskowi wrócili do domów 9 lipca. "Nie należy walczyć za ambicje Putina, który, kiedy wy giniecie, dobrze je, mocno śpi i buduje sobie kolejny złoty pałac" - podkreśliła szefowa organizacji Aleksandra Garmażapowa.

  • 7:21

    Media: Ukraina zniszczyła rosyjski skład amunicji w Nowej Kachowce

  • 7:09

    Ukraińskie siły "ostro zdławiły" próbę szturmu rosyjskiej armii w kierunku Dementijiwki w obwodzie charkowskim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Strona ukraińska również odparła siły rosyjskie na kierunku słowiańskim. Jak czytamy w porannym komunikacie sztabu, rosyjska armia kontynuowała szturmowe działania, by polepszyć taktyczną pozycję w okolicach miejscowości Mazaniwka, Iwaniwka i Dołyna. "Wszystkie działania wroga w kierunkach wymienionych miejscowości były nieudane. Nasze wojska odepchnęły okupantów" - podkreślono.

    Zaznaczono również, że ukraińskie lotnictwo i siły rakietowe oraz artyleria kontynuują uderzenia w magazyny amunicji, miejsca zgromadzenia żywej siły i sprzętu wojskowego rosyjskiej armii.

    Rosyjskie wojsko prowadziło ostrzały na wielu kierunkach, m.in. na kierunku bachmuckim i nowopawłowskim. Tam rosyjskie siły prowadzą systematyczne uderzenia w pozycje ukraińskiej armii wzdłuż linii rozgraniczenia, by zablokować działania sił obronnych Ukrainy. Rosjanie wykorzystują lotnictwo, w niektórych miejscach prowadzą prace fortyfikacyjne.

  • 6:40

    Ukraina walczy, inwazja Rosji. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:47

    Instytut Studiów nad Wojną: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, aby wykazać poparcie dla prezydenta Rosji Władimira Putina, prawdopodobnie zezwala Rosji na dostęp do białoruskiej przestrzeni powietrznej. Jednocześnie nie naraża się na konsekwencje bezpośredniego zaangażowania białoruskiego wojska w wojnę w Ukrainie.

  • 4:47

    Stany Zjednoczone mają informacje, z których wynika, że Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie, dostarczając jej znaczną liczbę dronów, w tym także uzbrojonych - powiedział w poniedziałek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

    - Nasz wywiad wskazuje, że rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji nawet kilkuset dronów, w tym bezzałogowych samolotów bojowych, w bardzo krótkim czasie – wyjaśnił Sullivan podczas briefingu prasowego w Waszyngtonie.

  • 4:47

    Rząd w Ottawie, po naciskach ze strony Berlina, zapowiedział w sobotę, że zrobi wyjątek od sankcji wobec Rosji i odeśle serwisowaną w Kanadzie turbinę z powrotem do Niemiec.

    W związku z tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że "Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy musiało wezwać przedstawiciela Kanady".

    Zdaniem Zełenskiego decyzja o odesłaniu turbiny "będzie odbierana w Moskwie tylko jako oznaka słabości". - Nie ma wątpliwości, że Rosja będzie się starała nie tylko maksymalnie ograniczyć, ale także całkowicie wstrzymać dostawy gazu do Europy w najbardziej dotkliwym momencie – dodał.

  • 4:46

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym pod Charkowem

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym pod Charkowem

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym pod Charkowem

  • 4:46

    W rocznicę zbrodni wołyńskiej Rosja na forum ONZ zaatakowała Ukrainę, między innymi cynicznie wykorzystując pamięć ofiar. Wraz z ponad 40 innymi państwami zbojkotowaliśmy to spotkanie - poinformował ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

  • 4:46

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro skrytykował decyzję o odesłaniu do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1. Poinformował, że w związku z tą sprawą do MSZ w Kijowie wezwany został ambasador Kanady.

  • 4:45

    Więcej na temat ukraińskiego ataku na skład amunicji w Nowej Kachowce:

    Media: Ukraina zniszczyła rosyjski skład amunicji w Nowej Kachowce

  • 4:45

    Ukraińskie wojsko przeprowadziło kolejny atak na składy amunicji w okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowce – informują ukraińskie media.

  • 4:44

    Mówiąc o "denazyfikacji" Ukrainy, Kreml wypacza prawdę o Holokauście i zakłamuje historię - napisał w poniedziałek Departament Stanu Stanów Zjednoczonych na swojej stronie internetowej. Jak dodał, Rosja ucieka się do antysemityzmu, by oczerniać Ukrainę na arenie międzynarodowej.

Autorka/Autor:asty, pp, tas //now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Tagi:
Raporty: