Japonia ogłasza kolejne sankcje w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Między innymi na Grupę Wagnera

Źródło:
PAP
"Wagnerowcy. Najemnicy Putina"
"Wagnerowcy. Najemnicy Putina"Materiały prasowe Player Original
wideo 2/22
"Wagnerowcy. Najemnicy Putina"Materiały prasowe Player Original

Władze Japonii ogłosiły rozszerzenie sankcji w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Do listy objętych nimi podmiotów dopisano 143 osoby i instytucje. Są wśród nich rosyjscy politycy, wojskowi, biznesmeni, instytuty badawcze i firmy, w tym Grupa Wagnera i Rosbank.

Sankcje polegają między innymi na zamrożeniu aktywów tych osób i instytucji w Japonii i zakazie eksportu do tych podmiotów przez japońskie firmy - podała agencja Kyodo.

TokioShutterstock

Na ogłoszonej we wtorek rozszerzonej liście są wysokiej rangi rosyjscy urzędnicy państwowi i wojskowi, prezes koncernu zbrojeniowego Kałasznikow Alan Łusznikow, firmy z branży zbrojeniowej, lotniczej i stoczniowej, a także ultranacjonalistyczna bojówka Rosyjski Ruch Imperialny i firma najemnicza znana jako Grupa Wagnera. Zakazem eksportu objęto szereg rosyjskich firm i instytucji naukowych.

Wśród osób objętych sankcjami są również przedstawiciele powołanych przez Rosję władz na kontrolowanych przez nią terenach Ukrainy, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w nielegalną aneksję tych ziem do Rosji - wynika z dokumentów zamieszczonych na stronie internetowej japońskiego MSZ.

Japonia od początku potępia agresję Rosji na Ukrainę

Rząd w Tokio stanowczo potępia agresję Rosji przeciwko Ukrainie i już na początku inwazji wspólnie z krajami zachodnimi nałożył sankcje na Moskwę, ograniczając możliwość eksportu zaawansowanych technologii i zamrażając aktywa Putina, osób z jego otoczenia oraz rosyjskiego banku centralnego.

Premier Japonii Fumio Kishida, który w ubiegłym tygodniu był gospodarzem wirtualnego spotkania przywódców państw grupy G7 z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, wyrażał skłonność do zaostrzania sankcji przeciwko Rosji.

We wspólnym oświadczeniu po tym spotkaniu grupa G7 zapowiedziała, że w nadchodzących tygodniach podejmie "nowe skoordynowane działania gospodarcze" przeciwko Moskwie, by "w większym stopniu podkopać zdolność Rosji do prowadzenia jej nielegalnej agresywnej wojny" - przypomina Kyodo.

Autorka/Autor:ks//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: