Reporter TVN24 ewakuował się z Kijowa. "W mniejszych miejscowościach sytuacja jest najgorsza"

Źródło:
TVN24
Wojciech Bojanowski z relacją z Białej Cerkwi na południe od Kijowa (wideo z 5.03.2022)
Wojciech Bojanowski z relacją z Białej Cerkwi na południe od Kijowa (wideo z 5.03.2022)TVN24
wideo 2/21
Wojciech Bojanowski z relacją z Białej Cerkwi na południe od Kijowa (wideo z 5.03.2022)TVN24

Reporter TVN24 Wojciech Bojanowski po ewakuacji z Kijowa opisywał w sobotę rano sytuację miast wokół ukraińskiej stolicy. - Na północy sytuacja jest najgorsza. Wiemy, że co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, z dobytkiem pod pachą, te miejscowości opuszcza - mówił.

Korespondent TVN24 Wojciech Bojanowski, który do tej pory - razem ze swoim operatorem - relacjonował wydarzenia z Kijowa, który Rosjanie starają się okrążyć, bezpiecznie ewakuował się ze stolicy Ukrainy. W sobotę rano ostatnie wydarzenia relacjonował z Białej Cerkwi, miasta w obwodzie kijowskim, znajdującego się w odległości nieco ponad 80 kilometrów na południe od centrum Kijowa.

- Długo zastanawialiśmy się, czy to zrobić i w jaki sposób - mówił o decyzji w sprawie wyjazdu z Kijowa. - Wydaje mi się, że to ważna informacja dla tych, którzy są w Kijowie albo mają tam znajomych: to jest cały czas możliwe. Droga, która prowadzi na południe jest cały czas przejezdna, są check-pointy (posterunki - red.), cała droga na południe jest pod kontrolą ukraińską - dodał.

Bojanowski opisał, że mieli do czynienia z "dość wnikliwą kontrolą dokumentów i samochodów". - Ale wyjazd był możliwy. Może to było szczęście, ale podczas tej drogi czuliśmy się bezpiecznie - stwierdził.

Relacja tvn24: Dziesiąta doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Reporter mówił także o sytuacji cywilów. - Sam Kijów jest w całkiem dobrej sytuacji. Z informacji, które dostaję od osób, które ciągle tam są, od przyjaciół i dziennikarzy, wiem, że sklepy i apteki działają. Oczywiście ustawiają się przed nimi długie kolejki, ale sam Kijów to nie jest to miejsce, gdzie jest najtrudniej, jeśli chodzi o sytuację humanitarną - opisywał.

Bojanowski wspomniał tu o mieście Irpień w obwodzie kijowskim, około 30 kilometrów na północny-zachód od centrum Kijowa. - Ewakuowanych tam jest 65 tysięcy osób. Tam po drodze zniszczony jest most, pomaga ukraińskie wojsko - podał.

Mówił także o Buczy. - To kolejna miejscowość, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, ale tak długo jak jest prąd, jak działa sieć elektrociepłownicza, tak da się jeszcze funkcjonować. Ludzie zrobili duże zapasy - przekazał.

- Więc nie jest to problem samego Kijowa, raczej mniejszych miejscowości na północ od Kijowa. Tam sytuacja jest najgorsza. Wiemy, że co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, z dobytkiem pod pachą, te miejscowości opuszcza. Ich droga najczęściej prowadzi przez Kijów - mówił.

Wojciech Bojanowski w Białej Cerkwi pod KijowemTVN24

Reporter relacjonował także informacje z południa. - W Mikołajowie, Odessie sytuacja jest o wiele trudniejsza niż w stolicy - podał.

- Z miejscowości na południe od Kijowa albo z miejscowości, które znajdują się w ogóle na południu kraju, główny szlak wyjazdu z Ukrainy prowadził do niedawna przez Mołdawię. Tam widzieliśmy kilkudziesięciokilometrowe kolejki samochodów. Jadąc w drugą stronę te kolejki właściwie się nie kończyły. To wyglądało na kilka dni stania w samochodowej kolejce. Wiele osób na szybach samochodów przykleiło kartki z napisem "dzieci" - opisał.

Wypowiadając się o Białej Cerkwi, w której przebywa, Bojanowski - jeszcze po godzinie 8 czasu polskiego - mówił, że sytuacja jest wyjątkowo spokojna. O tym, jak nieprzewidywalna może być sytuacja w Ukrainie reporter przekonał się niedługo potem, gdy po godzinie 9 informował o słyszanym w Białej Cerkwi wybuchu.

Poprzednie relacje Wojciecha Bojanowskiego:

"Brakuje przede wszystkim paliwa". Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Wasylkowa (wideo z 4.03.2022)
"Brakuje przede wszystkim paliwa". Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Wasylkowa (wideo z 4.03.2022)TVN24
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa dziewiątą dobę. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (wideo z 4.03.2022)
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa dziewiątą dobę. Relacja Wojciecha BojanowskiegoTVN24
Zniszczona szkoła zawodowa w Wasylkowie pod Kijowem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (wideo z 4.03.2022)
Zniszczona szkoła zawodowa w Wasylkowie pod Kijowem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (wideo z 4.03.2022)TVN24
Kijów. Atak na wieżę telewizyjną. Rakieta przeleciała nad głową reportera TVN24 (wideo z 1.03.2022)
Kijów. Atak na wieżę telewizyjną. Rakieta przeleciała nad głową reportera TVN24 [01.03.2022]TVN24
"Na ulicach Kijowa tymczasowe barykady". Relacja Wojciecha Bojanowskiego (wideo z 28.02.2022)
"Na ulicach Kijowa tymczasowe barykady". Relacja Wojciecha Bojanowskiego (28.02.2022)TVN24
Kijów pod ostrzałem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego ze zniszczonego domu (wideo z 25.02.2022)
Kijów pod ostrzałem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego ze zniszczonego domuTVN24

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: