Lokalne władze Ukrainy: okupanci budują alternatywę dla mostu Krymskiego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Sewastopol na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne)
Sewastopol na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne)Reuters Archiwum
wideo 2/24
Sewastopol na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne)Reuters Archiwum

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 582 dni. Lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko powiadomił, że Rosjanie "rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, między innymi miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem". Mer ocenił, że jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego dla trasy wiodącej przez most Krymski. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:40

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie lotnictwo jest coraz bardziej aktywne w obwodach charkowskim, ługańskim i chersońskim, a wyraźnie mniej aktywne na terenach zachodniego obwodu zaporoskiego, gdzie siły ukraińskie prowadzą działania kontrofensywne.

  • 3:29

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne w pobliżu Bachmutu i w zachodnim obwodzie zaporoskim. Siły rosyjskie zwolniły w ostatnich dniach tempo lokalnych działań ofensywnych na linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna.

  • 1:18

    W czwartkowych ostrzałach rosyjskich zginęło pięć osób, trzy kobiety w Chersoniu i dwie osoby we wschodnim obwodzie donieckim – podała agencja Reutera, powołując się na lokalne władze.

  • 0:08

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 20:42

    Mołdawscy pirotechnicy przeprowadzili w czwartek kontrolowaną detonację fragmentów pocisku, który został znaleziony dzień wcześniej w jeziorze niedaleko od granicy z Ukrainą. Władze potwierdziły, że była to rakieta, lecz eksperci dopiero mają ustalić, jakiego typu.

  • 20:09

    Trzy kobiety zginęły w czwartek w godzinach popołudniowych w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego Chersonia na południu Ukrainy - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

    "Zginęły trzy kobiety, które w tym czasie przebywały na ulicy. Codziennie jesteśmy pod ostrzałem wroga. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin okupanci 10 razy trafili pociskami w Chersoń i jego okolice" - napisał szef MSW na Telegramie.

  • 19:21

    Aby zapewnić stabilną sytuację ponad 4 mln ukraińskich uchodźców mieszkających obecnie w krajach unijnych, Rada UE postanowiła w czwartek przedłużyć – od 4 marca 2024 roku do 4 marca 2025 roku – tymczasową ochronę dla osób, które uciekają przed wojną napastniczą Rosji.

  • 18:44

    Chińscy importerzy kupili w ciągu ostatnich dwóch tygodni kilkaset tysięcy ton kukurydzy paszowej z Ukrainy – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródła w Azji i Europie. Informacje o sprzedaży do Chin potwierdził ukraiński rząd.

    Dokładny wolumen nie jest znany, jednak singapurski handlowiec z międzynarodowej firmy zajmującej się zbożem powiedział, że zamówienie wypełni 10–12 statków typu panamax. Ładunek na takich masowcach zwykle przekracza 60 tys. ton.

  • 18:16

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i brytyjski minister obrony Grant Shapps

  • 16:43

    Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow spotkał się z Włodimirem Putinem. Jak poinformował Kadyrow, rozmawiali na różne tematy, w tym na temat roli czeczeńskich bojowników na Ukrainie.

    W ostatnich tygodniach Kadyrow nie pokazywał się w mediach. Krążyły pogłoski, że jest poważnie chory w szpitalu.

  • 16:13

    W obwodzie donieckim Rosjanie zbombardowali koksownię w Awdiowie - podaje Ukrinform powołując się na Musę Magomedowa, byłego dyrektora generalnego zakładów, który wrzucił nagranie płonącego obiektu na Telegramie

  • 13:58

    Szef NATO z niezapowiedzianą wizytą w Kijowe. "Jest kwestią czasu, kiedy Ukraina stanie się członkiem Sojuszu"

    Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w czwartek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta nie była zapowiadana. - Dzisiaj rozmawiamy już de facto jako sojusznicy. Jest tylko kwestią czasu, kiedy Ukraina stanie się członkiem Sojuszu również de iure - oznajmił Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej ze Stoltenbergiem.

  • 13:45

    Gwałtowny wzrost rosyjskich wydatków na obronę jest "absolutnie konieczny" - poinformował Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla na konferencji prasowej. Powtórzył też, że Rosja, że jest ona zaangażowana w "wojnę hybrydową" rozpętaną przeciwko niej przez Zachód.

  • 13:33

    Władimir Putin poinformował o wynikach wyborów zorganizowanych na okupowanych przez Rosję terytoriach wschodniej Ukrainy - podaje Agencja Reutera. Jak przekazał są one za pełną integracją z Rosją. – Wybory były uczciwe – powiedział prezydent Rosji.

    Pseudowybory na zajętych przez Rosję ukraińskich terytoriach potępił cały cywilizowany świat.

  • 12:44

    Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. Jak powiedział, siły ukraińskie "stopniowo odzyskują ziemie" w ramach kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim.

    Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Stoltenberg powiedział także, że rosyjskie wojska walczą o "imperialne urojenia" Moskwy.

  • 12:34

    Zdjęcia zrujnowanego Bachmutu i jego południowych przedmieść zamieścił na portalu X (dawniej Twitter) Illia Ponomarenko, dziennikarz The Kyiv Independent. "Piekło rosyjskiego wyzwolenia w Donbasie" - napisał.

  • 12:01

    Rosyjski ostrzał uszkodził elektrownię cieplną na południu Ukrainy – poinformował w czwartek ukraiński operator sieci energetycznej.

    Jak podaje agencja Reuters, Ukrenergo nie przekazało jak dotąd żadnych innych szczegółów na temat lokalizacji elektrowni ani rozmiarów szkód.

  • 11:41

    Ukraińska straż graniczna zestrzeliła w nocy dwa drony kamikadze nad obwodem mikołajowskim. Rosyjskie drony szturmowe typu Shahed-136/131 zlikwidowały mobilne grupy ogniowe odesskiego oddziału straży granicznej.

    "Stoimy w obronie naszych granic i bezlitośnie niszczymy plany rosyjskich terrorystów!" – napisali na swojej stronie internetowej.

  • 11:13

    - Jesteśmy bardzo szczerze i głęboko wdzięczni polskiemu społeczeństwu i władzom, które od początku rosyjskiej inwazji zaoferowały nam swą pomoc i otwarte ramiona. Dlatego pogłoski o jakoby braku naszej wdzięczności wobec Polaków to strategiczne zagrożenie dla nas, Polski i Europy - ocenił w czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

    Jak dodał, nie uważa, „że strategicznym zagrożeniem są aktualne problemy, dotyczące zboża, ponieważ te kwestie zostaną rozwiązane”. Tym zagrożeniem są jego zdaniem plotki o rzekomym braku wdzięczności Ukraińców. - To całkowita nieprawda. (...) Sto razy już mówiliśmy o (naszej wdzięczności wobec Polski) i powtórzymy kolejne sto - oznajmił szef ukraińskiej dyplomacji.

    Minister wyraził pogląd, że ugruntowanie w polskim społeczeństwie przekonania o niewdzięczności Ukrainy i Ukraińców może mieć "wyjątkowo poważne konsekwencje" nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale też negatywnie wpłynąć na sytuację bezpieczeństwa. - Mowa o bezpieczeństwie Polaków, Ukraińców i całej Europy - ostrzegł Kułeba.

  • 10:25

    ​​

    Atak Rosji na Ukrainę [2023]

    ​​

  • 9:57

    Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) od lutego 2022 roku w wojnie na Ukrainie straciły w walkach około 90 samolotów, a inne wskutek intensywnego wykorzystywania zużywają się szybciej niż planowano - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, wszystkie samoloty mają przewidywaną żywotność w godzinach lotu i jest wysoce prawdopodobne, że wskutek intensywniejszego wykorzystania w czasie wojny niektórych z nich, zbliżają się one do kresu przewidywanej żywotności znacznie szybciej niż planował WKS.

    Potrzebę dodatkowej konserwacji komplikuje niedobór części zamiennych z powodu rosnącego popytu i międzynarodowych sankcji.

    "WKS utrzymuje zdolność do zwiększania liczby lotów nad okupowaną Ukrainą. Ponieważ jednak wojna trwa znacznie dłużej niż pierwotnie planowało rosyjskie ministerstwo obrony, zużycie samolotów prawdopodobnie redukuje możliwości długoterminowej taktycznej siły powietrznej WKS" - oceniono.

  • 9:08

    Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donen. Jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    Te plany wroga to już nie jest tylko gadanina, ponieważ najeźdźcy budują most kolejowy w pobliżu wsi Hranitne w okupowanej części obwodu donieckiego. Umożliwi im to połączenie istniejącego odcinka linii kolejowej Mariupol-Wołnowacha z liniami wiodącymi do Doniecka, a także rosyjskich miast Rostów nad Donem i Taganrog - oznajmił Andriuszczenko.

    "W praktyce oznacza to nie tylko rozwiązanie kwestii (rosyjskiej) logistyki wojskowej i cywilnej, ale również znaczące zmniejszenie zależności od (transportów) kolejowych przez most Krymski" - zauważył samorządowiec.

    Zbudowany w 2018 roku most na Krym łączy okupowany przez Rosję od 2014 roku Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Przeprawę osobiście otwierał w 2018 roku Władimir Putin. Od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.

    Od jesieni ubiegłego roku przeprawa stała się celem ukraińskich operacji dywersyjnych. Na początku sierpnia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na most Krymski w październiku 2022 roku i w lipcu 2023 roku.

    W ostatnich tygodniach regularnie pojawiają się doniesienia o ograniczeniach ruchu pojazdów na moście wprowadzanych przez stronę rosyjską ze względów bezpieczeństwa lub długim czasie oczekiwania na wjazd na przeprawę.

  • 8:21

    Ukraińskie wojska prowadzące kontrofensywę w obwodzie zaporoskim mogą w najbliższym czasie przesunąć się w głąb rosyjskich pozycji; siły wroga prawdopodobnie nie kontrolują już linii okopów w pobliżu miejscowości Werbowe, co ułatwia zadanie Ukraińcom - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Doniesienia o tym, że oddziały agresora wycofały się z umocnień na zachód od Werbowego, potwierdzają nagrania z wtorku, które zostały opatrzone danymi geolokacyjnymi. O znaczeniu tej sytuacji dla ewentualnych przyszłych ukraińskich sukcesów w obwodzie zaporoskim świadczy ocena wyrażona przez generała Ołeksandra Tarnawskiego, dowódcy zgrupowania Tauryda sił zbrojnych Ukrainy. W środę wojskowy zapowiadał, że z zaporoskiego odcinka frontu nadejdą niebawem "dobre wieści" - poinformował ISW.

    W pierwszych dniach czerwca ukraińska armia rozpoczęła kontrofensywę m.in. na południu kraju, w regionie zaporoskim. Głównym celem tej operacji jest przerwanie połączenia lądowego między Rosją i okupowanym Krymem, które Moskwa uzyskała, zajmując terytorium Ukrainy wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego.

    W sierpniu Ukraińcy miejscami przełamali pierwszą, jak się uważa - najtrudniejszą - linię obrony rosyjskiej w obwodzie zaporoskim. W drugiej połowie września ciężki sprzęt ukraiński pojawił się również poza trzecią (ostatnią) linią umocnień w rejonie miejscowości Werbowe. Innym rejonem, gdzie siły ukraińskie odnotowały postępy, są okolice miejscowości Robotyne, leżącej przy trasie do okupowanego Tokmaku.

  • 7:23

    Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła ponad 30 dronów podczas zmasowanego ataku rosyjskiego przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek - poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju.

    "Wróg skierował drony szturmowe w różnych kierunkach, w tym na regiony centralne. Atak był masowy, więc jeszcze podsumowujemy jego skutki" - powiedziała Humeniuk, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.

    W obwodach południowo-wschodniej Ukrainy ogłoszono w nocy alarm przeciwlotniczy, w niektórych regionach trwał on do godz. 3.30 nad ranem (godz. 2.30 w Polsce). Rosja systematycznie atakuje regiony południowe, zwłaszcza infrastrukturę w portach ukraińskich nad Morzem Czarnym i Dunajem.

  • 6:28

    Wojska ukraińskie odparły w środę zdecydowane ataki sił rosyjskich, próbujących odzyskać utracone pozycje na froncie wschodnim – poinformowała agencja Reutera, powołując się na ukraińskich wojskowych.

    Analitycy sugerują, że siły ukraińskie czynią postępy na południu kraju. Rzecznik wschodniej grupy sił Ukrainy powiedział w krajowej telewizji, że armia "nadal odpiera intensywne ataki wroga w pobliżu Kliszczijiwki i Andrijówki". Wskazał, że w ciągu ostatnich 24 godzin na tym obszarze doszło do 544 rosyjskich ostrzałów, siedmiu starć bojowych i czterech ataków powietrznych.

  • 5:25

    Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie nieznacznie posunęły się w pobliżu Bachmutu i w zachodnim obwodzie zaporoskim.

  • 4:31

    Co najmniej jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Chersoń na południu Ukrainy - poinformował na Telegramie szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Produkin. Podczas ostrzału zginął 41-letni mężczyzna.

    - W tych dniach Rosja bombarduje Chersoń, Berysław i wioski w obwodzie chersońskim ze szczególną brutalnością. To świadomy terror okupanta - powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym wystąpieniu wideo.

  • 4:25

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 4:04

    Ukraina ma dziś liczniejsze i silniejsze systemy obrony powietrznej niż zeszłej zimy, realizuje też unikatowe projekty ochrony swoich obiektów energetycznych - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

    - W zeszłym roku nie mieliśmy ani NASAMS, ani IRIS-T, ani SAMP-T, ani wielu innych systemów. Nasza obrona powietrzna stała się jeszcze bardziej kompleksowa i doświadczona. Nadal pracujemy nad jej rozwijaniem. Przed zimą będzie jeszcze potężniejsza, silniejsza i skuteczniejsza - stwierdził Szmyhal.

    Premier przekonywał, że Ukraina wdraża systemy ochrony obiektów energetycznych, "jakich nikt na świecie jeszcze nie realizował".

  • 3:38

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie władze kontynuują wysiłki na rzecz wzmocnienia naziemnych linii komunikacyjnych łączących okupowaną południową Ukrainę z Rosją, prawdopodobnie w celu złagodzenia obciążenia mostów kolejowych i drogowych w Cieśninie Kerczeńskiej.

  • 2:43

    Pozew przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom w WTO. Ukraina o warunku wycofania skargi

  • 2:11

    Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy. Nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.

    - Widzimy pewne możliwości eksportu, które są pozytywnie oceniane, ponieważ ważne jest, aby zboże trafiało na światowe rynki - powiedziała Reutersowi Rebeca Grynspan.

    - Jedyną rzeczą, która zmniejszy ryzyko i ustabilizuje (...) sytuację, jest porozumienie, które zostanie poparte przez wszystkich partnerów - zauważyła przedstawicielka ONZ, dodając, że nie jest w stanie podać żadnych ram czasowych porozumienia.

  • 1:02

    Parlament Bułgarii na zamkniętym posiedzeniu zatwierdził przekazanie Ukrainie wadliwych pocisków do wyrzutni obrony powietrznej S-300. Inicjatorem pomysłu byli politycy z rządzącej koalicji.

    Propozycję przekazania wadliwych pocisków zatwierdziła we wtorek wieczorem parlamentarna komisja obrony. Sprzeciw zgłaszały lewica oraz partie Wazrażdane i Jest Taki Naród. Ich zdaniem to pierwszy krok do oddania Ukrainie całych wyrzutni obrony powietrznej, co jest bardzo niepokojące, ponieważ to one zapewniają obronę Sofii i elektrowni jądrowej w Kozłoduju.

    Resort obrony Bułgarii zapewnił jednak, że nie chce pozbywać się wyrzutni S-300. Szef sztabu generalnego admirał Emil Eftimow stwierdził, że Ukraina otrzyma zaledwie 3-5 proc. pocisków znajdujących się w wojskowych magazynach.

    - Są to wadliwe rakiety ziemia-powietrze S-300, których Bułgaria nie jest w stanie naprawić, ale które mogą zostać wykorzystane przez armię ukraińską - oświadczył przewodniczący parlamentarnej komisji obrony Christo Gadżew. Zdaniem bułgarskich ekspertów Ukraina może je naprawić lub wykorzystać w postaci części zamiennych.

    Opozycja nie dowierza jednak zapewnieniom rządu i domaga się dymisji ministra obrony Todora Tagarewa. Według posła lewicy Atanasa Zafirowa Bułgaria przestanie niedługo użytkować wyrzutnie S-300, ponieważ zabraknie do nich amunicji.

    Z uwagi na fakt, że posiedzenie parlamentu było niejawne, brak jest informacji o szczegółach przebiegu dyskusji. Wiadomo jedynie, że przekazanie Ukrainie wadliwych pocisków zatwierdzono.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: