Zniszczone pojazdy wojskowe wroga, zestrzelony samolot. Ukraiński sztab podsumowuje dzień w Donbasie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 84. dobę. W Kijowie w środę kontynuowany był pierwszy proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne. Armia ukraińska odparła w ciągu ostatniej doby 16 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie. Zestrzelono także samolot Su-34 - poinformował sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju. Podano, że siły ukraińskie zniszczyły osiem czołgów, 17 jednostek bojowego sprzętu opancerzonego, cztery samochody opancerzone i sześć innych pojazdów. Również w środę w Kijowie działalność wznowiła ambasada USA. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:17

    Zapraszamy do relacji:

    Ukraina - relacja na żywo. [19 maja 2022]

  • 5:13

    W obliczu perspektywy bezprecedensowej klęski głodu w Nowym Jorku na spotkaniu z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, szefa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Davida Beasleya oraz sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dyskutowano o pilnej potrzebie przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża.

    - Chodzi tu o najbiedniejszych z biednych, którzy są teraz na skraju śmierci głodowej - oświadczył Beasley, który kieruje programem Narodów Zjednoczonych zapewniającym żywność dla około 125 milionów ludzi. Pięćdziesiąt procent przeznaczonych na ten cel zbóż pochodzi z Ukrainy.

  • 3:14

    Senat przyjął nowelizację zakładającą utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Za przyjęciem ustawy głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

  • 2:35

    Rosyjski żołnierz w Mariupolu

  • 2:12

    Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk uważa, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego mogłoby równie szybko nastąpić, jak w przypadku Szwecji i Finlandii. - Gdyby Ukraina była w Sojuszu, ryzyko wojny jądrowej byłoby mniejsze. Wówczas Putin wiedziałby, że gdyby Ukraina zostałaby zaatakowana bronią jądrową, on musiałby liczyć się z odwetem nuklearnym. To by go powstrzymało - oświadczył.

  • 1:06

    Jeśli były kanclerz Gerhard Schroeder nadal będzie pracował dla rosyjskich firm, Unia Europejska powinna nałożyć na niego sankcje - tego domaga się Parlament Europejski. Za projektem rezolucji opowiadają się nawet brukselscy działacze niemieckiej SPD - poinformowały niemieckie media.

    Zgodnie z rezolucją, na liście sankcji UE powinni znaleźć się "europejscy członkowie zarządów największych rosyjskich firm i politycy, którzy nadal otrzymują rosyjskie fundusze".

  • 23:51

    W swym cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnotował, że Rosjanie poinformowali, iż zaczęli używać na Ukrainie systemów broni laserowej, aby oszczędzać rakiety.

    Według ukraińskiego prezydenta jest wartym zaznaczenia, że Rosjanie muszą oszczędzać pociski i próbują to tłumaczyć. Oznacza to, jak dodał, że ponad dwa tysiące pocisków wystrzelonych przez armię rosyjską na Ukrainę stanowiło główną część ich zapasów rakietowych i pozostały tylko resztki.

    Zełenski przypomniał, że w propagandzie nazistowskich Niemiec istniało określenie "wunderwaffe". Im bardziej stawało się jasne, że Niemcy nie mają szans w wojnie, tym więcej propaganda mówiła o cudownej broni, która będzie tak potężna, że stanie się punktem zwrotnym w wojnie.

    Jeśli więc Rosjanie już po trzech miesiącach inwazji próbują znaleźć swoją cudowną broń, świadczy to o całkowitej porażce inwazji. Pojawienie się idei "wunderwaffe" świadczy według prezydenta Ukrainy o katastrofalnych błędach popełnionych na najwyższych szczeblach państwowych i wojskowych.

  • 22:42

    Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę w ONZ, że USA przekażą dodatkowe 215 milionów dolarów w formie nowej nadzwyczajnej pomocy żywnościowej w związku z kryzysem na Ukrainie. Wezwał też inne kraje do szybkiej pomocy narastającemu światowemu kryzysowi żywnościowemu, spowodowanemu inwazją Rosji.

  • 22:30

    Przedstawiciel NATO, znający ustalenia wywiadu wojskowego, powiedział w środę amerykańskiej stacji CNN, że Sojusz nie oczekuje większych zdobyczy militarnych żadnej ze strony wojny na Ukrainie w najbliższych tygodniach. Ocenił, że przez "pewien czas panować będzie zastój".

    Dynamika konfliktu jest teraz, w ocenie NATO, znacząco bardziej korzystna dla Ukrainy, a dyskusje w Sojuszu toczą się wokół takich kwestii jak to, czy Ukraińcy będą w stanie odbić Krym lub zdobyte przez Rosjan terytoria w Donbasie - powiedział rozmówca CNN.

    - Sądzę, że mogą to zrobić (...). Nie teraz, nie wkrótce, ale jeśli zdołają walczyć dłużej, to uważam, że tak – dodał.

  • 22:01

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, że jest w "intensywnych kontaktach" z Rosją, Ukrainą, Turcją, Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, aby spróbować przywrócić ukraińskie dostawy zboża i ożywić rosyjski eksport nawozów.

    - Jestem pełny nadziei, ale wciąż jest droga do przebycia – powiedział na spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa żywności w ONZ, którego gospodarzem był sekretarz stanu USA Antony Blinken.

  • 21:50

    "18 maja Rosjanie zabili 10 cywilów w Donbasie: siedem osób w Łymanie i trzy w Bachmucie" – napisał na komunikatorze Telegram szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Wśród zabitych było dwoje dzieci. Siedem osób zostało rannych

    Informując o ofiarach zastrzegł, że nie można sprawdzić danych z Mariupola i Wołnowachy - miast okupowanych przez wojska rosyjskie.

  • 21:40

    "Okupanci ostrzelali 46 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Zniszczyli i uszkodzili 68 obiektów cywilnych, w tym 43 domy mieszkalne, dwie szkoły, technikum budowlane, przedszkole, szwalnię, dworzec kolejowy, dom kultury, kotłownię i podstację elektryczną" - podano w komunikacie.

    W wyniku ostrzałów zginęło co najmniej 15 cywilów, w tym dwie rodziny z nieletnimi dziećmi - podkreślił sztab. Siedem osób zostało rannych.

  • 21:37

    Armia ukraińska odparła w ciągu ostatniej doby 16 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie. Zestrzelono także samolot Su-34 – poinformował w środę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju.

    Jak głosi komunikat sztabu, siły ukraińskie zniszczyły osiem czołgów, 17 jednostek bojowego sprzętu opancerzonego, cztery samochody opancerzone i sześć innych pojazdów. Na niebie nad Donbasem oddziały obrony przeciwlotniczej zestrzeliły rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34.

  • 21:25

    "Proces ewakuacji trwa, jest on trudny. Widzicie oświadczenia, które głoszą media i politycy w Rosji - są one bardzo agresywne. Tak więc, traktujmy to ostrożnie" - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak w ukraińskim radiu NW.

    Dodał, że w procesie ewakuacji z Azowstalu bierze udział wielu wpływowych pośredników - instytucji międzynarodowych i przedstawicieli państw trzecich. Oświadczył, że jest zbyt wcześnie na bardziej szczegółowe komentarze.

    We wtorek agencja Reutera poinformowała, powołując się na świadka, że z Azowstalu w eskorcie rosyjskich sił okupacyjnych wyjechało co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi żołnierzami. Mieli zostać przewiezieni na teren byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytoriach okupowanych.

  • 21:07

    W Kijowie w środę otwarta została ponownie ambasada Stanów Zjednoczonych - poinformował rzecznik placówki Daniel Langenkamp. - Oficjalnie wznawiamy działalność - podkreślił.

    Ambasada USA w Kijowie została zamknięta 14 lutego, na 10 dni przed inwazją Rosji na Ukrainę, a jej pracownicy spędzili pierwsze dwa miesiące wojny w Polsce.

    Langenkamp wyjaśnił, że na razie do ukraińskiej stolicy powróci niewielka liczba amerykańskich dyplomatów. Zaznaczył, że operacje konsularne nie zostaną natychmiast wznowione, a Departament Stanu nadal nie udziela porad dotyczących podróży po całej Ukrainie.

  • 20:56

    Rosja teraz powinna się liczyć z Sojuszem Północnoatlantyckim, a nie odwrotnie - mówił w "Faktach po Faktach" emerytowany generał broni Mirosław Różański. Odniósł się do Finlandii i Szwecji, które chcą wstąpić do NATO. Mówiąc o inwazji na Ukrainę, ocenił, że "Rosję można zatrzymać tylko w jeden sposób".

    Ukraina. Emerytowany generał broni Mirosław Różański o zatrzymaniu Rosji oraz zamiarze Finlandii i Szwecji wstąpienia do NATO

  • 19:37

    W Kijowie w środę otwarta została ponownie ambasada Stanów Zjednoczonych - poinformował rzecznik placówki Daniel Langenkamp. - Oficjalnie wznawiamy działalność - przekazał.

  • 19:00

    Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział, że w akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr

    "Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na wodach Morza Czarnego i Azowskiego nadal prowadzą działania zwiadowcze i tworzą wsparcie ogniowe dla oddziałów na kierunku nadmorskim" - oświadczył Motuzjanyk.

  • 17:52

    Parafie należące do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego masowo przechodzą pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy - poinformował portal risu.ua.

    W ostatnim czasie zjawisko narasta i ma związek z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę. W poniedziałek padł rekord: tego dnia 21 parafii przeszło do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

  • 17:37

    W szkołach w Żytomierzu dzieci nie będą się już uczyć języka rosyjskiego - poinformowały tamtejsze władze. Od 1 czerwca w mieście położonym w północnej części Ukrainy powstaną "obozy językowe" dla dzieci uchodźców, które przyjechały do Żytomierza ze wschodniej Ukrainy, by mogły się uczyć języka ukraińskiego.

  • 17:20

    Bombardowanie Azowstalu może skutkować katastrofą ekologiczną na skalę światową - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Radę Miejską Mariupola.

    Jak przekazała agencja, powstało zagrożenie całkowitego zniszczenia życia w Morzu Azowskim. Bombardowanie Azowstalu mogło uszkodzić instalację, w której znajdują się dziesiątki tysięcy ton skoncentrowanego roztworu siarkowodoru. Wyciek tej cieczy całkowicie zabiłby florę i faunę Morza Azowskiego. Następnie niebezpieczne substancje mogą trafić do mórz Czarnego i Śródziemnego.

  • 16:58

    Prowadzimy rozmowy na temat udzielenia Ukrainie pomocy przez Bank Światowy w wysokości 492 milionów dolarów na poprawę funkcjonowania administracji państwowej - poinformowała szefowa Narodowej Agencji do spraw Służby Państwowej Ukrainy Natalia Aliuszyna.

  • 16:35

    Prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył najwyższe ukraińskie odznaczenie - Złotą Gwiazdę Bohatera Ukrainy - dwóm wojskowym.

    Otrzymali je pułkownik Serhij Baranowski, dowódca artylerii walczącej w obwodzie donieckim i ługańskim oraz pułkownik Serhij Musienko, dowódca artylerii walczącej w okolicach Charkowa.

    Sergiej Baranowski i Segiej Musienko

  • 15:53

    Rosyjskie wojska wycofały się z okolic Charkowa, a intensywnie bombardowane miasto zaczyna powoli wracać do normalnego życia. Władze planują przywrócić między innymi pracę metra, by usprawnić komunikację. To może oznaczać problem dla setek mieszkańców, którzy stracili dach nad głową i znaleźli schronienie na peronach i w pociągach - podała w reportażu ukraińska telewizja 1+1.

    Ukraina, Charków. Miasto chce uruchomić metro, ale niektórzy nie chcą się z niego wyprowadzić

  • 15:51

    Liczba zabitych w przeprowadzonym we wtorek rosyjskim ostrzale wsi Desna w obwodzie czernihowskim Ukrainy wzrosła do 11. Rannych zostało 14 osób - poinformował portal Suspilne, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Wcześniej informowano o 8 zabitych i 11 rannych.

  • 15:31

    Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział w środę, że organizacje międzynarodowe powinny zjednoczyć się, by zapobiec wybuchowi epidemii w mieście i pogłębieniu się kryzysu humanitarnego.

    Bojczenko zaapelował o wywiezienie z miasta pozostających tam mieszkańców. - Trzeba spróbować stworzyć misje ONZ, Czerwonego Krzyża, całego cywilizowanego świata i pracować nad tym, aby mieszkańcy mieli możliwość wyjazdu na terytorium, które jest pod kontrolą naszego państwa - powiedział.

  • 14:57

    Rosja utrzymuje swoje zgrupowania wojskowe w rejonach (powiatach) obwodów briańskiego i kurskiego w pobliżu granicy z Ukrainą, aby wiązać w ten sposób nasze siły; wróg organizuje też prowokacje i ostrzeliwuje przygraniczne ukraińskie miejscowości - poinformował rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

  • 14:51

    Przed kijowskim sądem kontynuowany jest pierwszy proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne. Wadim Szyszymarin - podaje BBC - przyznał się do zastrzelenia w pierwszym tygodniu wojny cywila.

    Wadim Szyszymarin przed sądem w Kijowie

  • 14:43

    Komisja Europejska podjęła decyzję o udostępnieniu 248 mln euro pięciu państwom członkowskim - Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom - które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców.

  • 14:14

    Rosja wydaliła z kraju 27 hiszpańskich dyplomatów - poinformował rosyjski MSZ.

  • 13:27

    Wśród rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie narasta niezadowolenie. Tych, którzy żądają wycofania z Ukrainy, dowódcy wysyłają na najtrudniejsze odcinki frontu - twierdzi ukraiński wywiad wojskowy.

    "Rosyjscy okupanci coraz częściej odmawiają wykonania rozkazów udziału w działaniach ofensywnych na terytorium Ukrainy. Według danych wywiadu udziału w wojnie odmówiło już kilka pododdziałów 70. Gwardyjskiego Pułku Strzelców Zmotoryzowanych, żądając odesłania do miejsc stałej dyslokacji" - poinformował Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

    Walki w okolicach Charkowa. Wystrzał z rosyjskiego BMD-4 (zdęcie z 11 maja)

  • 13:25

    Dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Górniak spędziła w Ukrainie miesiąc. Na antenie TVN24 mówiła o tym, jak zmieniło ją obserwowanie wojny.

    Nagrody Press Club Polska. Korespondentka wojenna Katarzyna Górniak mówi o wspomnieniach z Ukrainy

  • 13:16

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Rady Najwyższej z wnioskiem o przedłużenie stanu wojennego na Ukrainie, obowiązującego od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji na ten kraj - poinformowała Ukrainska Prawda.

    24 lutego Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny w związku z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Później stan wojenny w Ukrainie przedłużano dwukrotnie: od 26 marca o kolejne 30 dni – do 25 kwietnia i przez kolejne 30 dni – do 25 maja.

  • 13:07

    W 16 obwodach Ukrainy wybudujemy łącznie około 32 tys. mieszkań dla przesiedleńców wewnętrznych, po około 2 tysiące lokali na obwód - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  • 13:05

    Von der Leyen: Komisja Europejska proponuje ok. 2 mld euro na infrastrukturę naftową w celu wstrzymania transportu rosyjskiej ropy.

  • 12:36

    Azowstal. Jaki los czeka obrońców Mariupola. Są w kolonii karnej, Rosjanie chcą ich sądzić

  • 12:17

    Mer Mariupola: Co druga osoba w Mariupolu w jakiś sposób jest historycznie powiązana z Rosją, 95 procent ludności jest rosyjskojęzyczna. Rosjanie niszczą Mariupol, bo w 2014 roku separatystyczna Doniecka Republika Ludowa nie rozrosła się na nasze miasto. Mariupol wyszedł z "ruskiego świata". Oni uznali, że to dla nich obraza.

  • 12:12

    Mer Mariupola: W mieście pozostaje około 100 tysięcy osób.

  • 12:11

    Mer Mariupola: Woda zalewa masowe groby, a to prowadzi do problemów środowisko-epidemiologicznych. Ta skażona woda płynie ku rzekom, ku miastu. Latem to będzie potężny problem.

  • 12:08

    Mer Mariupola: Lekarze zwracają uwagę, że to może być duży problem ze względu środowiskowego i epidemicznego. Ewakuacja z miasta musi zostać przeprowadzona. Cały cywilizowany świat musi się zjednoczyć, żeby zapobiegać tym katastrofom.

  • 12:06

    Mer Mariupola: W mieście są problemy humanitarne. Nie ma wody pitnej, miasto żyje bez dostaw prądu. Nie ma warunków, by zapewnić opiekę zdrowotną.

  • 11:02

    Wieczorem we wtorek Rosjanie ostrzeliwali rejon (powiat) sumski z artylerii i moździerzy, a wcześnie rano w środę wieś Dmytriwka w rejonie ochtyrskim. Zniszczone zostały cywilne zabudowania – powiadomił Żywicki w Telegramie.

    Straż graniczna i władze lokalne w ostatnich dniach informują o nasileniu rosyjskich ostrzałów w strefie przygranicznej w obwodach czernihowskim i sumskim, z których siły rosyjskie wycofały się na początku kwietnia. Według doniesień władz na terytorium obwodu sumskiego próbowały się przedrzeć rosyjskie grupy dywersyjne.

  • 10:37

    Rosyjskie wojska w nocy z wtorku na środę ostrzelały szkołę w Awdijiwce zabronionymi pociskami fosforowymi. Placówka doszczętnie spłonęła - poinformował na Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

    "Na szczęście obyło się bez ofiar. W szkole znajdowali się tylko dyżurni, którym udało się uratować. Przed rosyjską inwazją uczyło się tam ponad 200 dzieci, często przyjeżdżali też goście z różnych zakątków kraju i z zagranicy. Teraz zostały wyłącznie ruiny. (...) W placówce edukacyjnej w Awdijiwce nie było ani jednego żołnierza czy sprzętu wojskowego" - napisał Kyryłenko.

  • 10:21

    Na drodze z Chersonia do Mikołajowa na południu Ukrainy rosyjski snajper zabił strzałem w głowę Antona Kusznira, wolontariusza, który pomagał wywozić cywilów z okupowanych terenów - poinformował chersoński radny Iwan Bebko.

    Kusznir był biznesmenem. Pochodził z Rosji i był jej obywatelem, lecz od ponad 20 lat mieszkał na Ukrainie, gdzie miał rodzinę – żonę i czwórkę dzieci. Jak napisał Bebko, pomimo wielu lat życia i pracy na Ukrainie Kusznir nie zdołał uzyskać ukraińskiego obywatelstwa, choć o nie zabiegał.

  • 10:17

    W ciągu ośmiu ostatnich dni, poczynając od 10 maja, liczba osób wjeżdżających do Ukrainy przez zachodnią granicę (w tym z Polską) przewyższała każdego dnia liczbę osób opuszczających kraj. Są to rekordowe dane, nienotowane od początku rosyjskiej inwazji - oświadczyła w środę ukraińska służba graniczna.

    Polsko-ukraińskie przejście graniczne Krakowiec-Korczowa [17.05.2022]

  • 9:42

    Rząd Australii ogłosił w środę kolejny pakiet sankcji na rosyjskie i białoruskie podmioty w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Nowe restrykcje obejmą m.in. rosyjskich urzędników, propagandystów, farmy trolli, grupę Wagnera oraz dwie białoruskie firmy zbrojeniowe.

  • 9:38

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o szacunkowych stratach Rosjan od początku inwazji na Ukrainę. Według danych Kijowa jest to:

    > około 28,3 tysiąca żołnierzy,
    > 1235 czołgów,
    > 202 samoloty,
    > 3009 pojazdów opancerzonych,
    > 586 systemów artyleryjskich,
    > 199 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
    > 91 systemów przeciwlotniczych,
    > 167 śmigłowców,
    > 102 pociski manewrujące,
    > 441 dronów bojowych,
    > 2137 pojazdów i cystern.

    Największe straty w ciągu minionej doby Rosjanie ponieśli na kierunkach słowiańskim, krzyworoskim i zaporoskim - dodał sztab.

    Oderwana wieżyczka zniszczonego rosyjskiego czołgu niedaleko Charkowa

  • 9:25

    Ruch oporu w Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy wyeliminował wysokich rangą wojskowych z Rosji - powiadomiły w środę na Telegramie władze tego regionu. Poinformowano również, że pod Zaporożem powstały dwie linie fortyfikacji w celu obrony miasta przed spodziewanym szturmem rosyjskich sił.

    "Według wielu wskazań Rosja przygotowuje się do długotrwałej operacji militarnej. Eksperci są zdania, że wojna wkracza w fazę przewlekłego konfliktu. W obwodzie zaporoskim okupanci prowadzą aktywne prace inżynieryjne - budują umocnienia, aby w razie potrzeby przejść do obrony" - napisano w komunikacie regionalnej administracji.

  • 8:21

    Czworo kolejnych mieszkańców obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy poniosło we wtorek śmierć w rezultacie rosyjskiej inwazji: dwóch cywilów zginęło w ostrzałach w Popasnej i Zołotem, a dwóch zmarło w Prywilli na skutek wybuchu miny - napisał w środę na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

  • 7:53

    Poddanie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu wynikało z taktycznego porozumienia Ukrainy z Rosją. Strona ukraińska liczy na uratowanie obrońców fabryki, a Kreml będzie mógł dzięki temu ogłosić przejęcie pełnej kontroli nad miastem - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w opublikowanym w środę raporcie.

    Obrońcy Mariupola, uwięzieni w zakładach Azowstal, prawdopodobnie poddali się po wynegocjowaniu przez Kijów warunków ich ewakuacji. Mimo to Kreml, w obliczu niezadowolenia części rosyjskich elit i społeczeństwa, oczekujących całkowitej kapitulacji miasta, może odmówić wymiany ukraińskich żołnierzy z Azowstalu na rosyjskich jeńców wojennych - przewidują eksperci ISW.

    Ukraiński żołnierz ewakuowany z zakładów Azowstal [17.05.2022]

  • 7:36

    "Mimo że siły rosyjskie okrążały Mariupol przez ponad 10 tygodni, zacięty opór ukraiński opóźnił przejęcie przez Rosję pełnej kontroli nad miastem. Udaremnił jej wczesne próby zdobycia kluczowego miasta i spowodował kosztowne straty osobowe wśród sił rosyjskich. Próbując przezwyciężyć ukraiński opór, Rosja w znacznym stopniu wykorzystywała personel pomocniczy. Obejmuje to rozmieszczenie sił czeczeńskich, liczących prawdopodobnie kilka tysięcy bojowników, skoncentrowanych głównie w sektorach Mariupola i Ługańska" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

    "Siły te składają się prawdopodobnie zarówno z pojedynczych ochotników, jak i jednostek Gwardii Narodowej, które rutynowo zajmują się ochroną szefa władz Republiki Czeczeńskiej, Ramzana Kadyrowa. Kadyrow prawdopodobnie sprawuje osobisty nadzór nad rozmieszczeniem sił, a jego kuzyn Adam Delimchanow prawdopodobnie pełni funkcję czeczeńskiego dowódcy polowego w Mariupolu. Rozmieszczenie tak zróżnicowanego personelu świadczy o poważnych problemach Rosji z zasobami na Ukrainie i prawdopodobnie przyczynia się do rozproszenia dowództwa, co nadal utrudnia rosyjskie operacje" - dodano.

    Ramzan Kadyrow rządzi Czeczenią od wielu lat

  • 7:22

    Na linii frontu w obwodach mikołajowskim i chersońskim wciąż trwają walki. Rosjanie, nie mogąc postępować naprzód, starają się umocnić swoje pozycje i ostrzeliwują jednostki ukraińskie z artylerii i moździerzy – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

    W ciągu doby wojska ukraińskie przeprowadziły na tym odcinku 110 uderzeń na rosyjskie pozycje, niszcząc między innymi trzy czołgi, 10 pojazdów opancerzonych i 12 samochodów. Zniszczono dwa składy amunicji, które znajdują się w obwodzie chersońskim.

    W komunikacie dodano, że ukraińskie służby zneutralizowały siatkę rosyjskich agentów, która umożliwiła przeniknięcie rosyjskich grup dywersyjnych do Mikołajowa – przekazał Ukrinform.

  • 6:55

    Środa jest 84. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Sztab generalny ukraińskiej armii podsumował sytuację na froncie:

    Pod Charkowem Rosjanie koncentrują wysiłki na utrzymaniu swoich pozycji i prowadzą ostrzał artyleryjski miejscowości Cyrkuny, Ruskie Tyszki, Czerkaskie Tyszki i Pytomnyk. Miejscowość Dowhenke wojska rosyjskie atakują przy wsparciu artylerii.

    W Donbasie Rosjanie prowadzą działania ofensywne w rejonie Łymanu, Siewierodoniecka, Bachmutu, Awdijiwki i Kurachowego. W celu wsparcia ofensywy naziemnej siły rosyjskie rozmieściły 15 śmigłowców.

    W Mariupolu trwa rosyjska blokada oddziałów ukraińskich w zakładach metalurgicznych Azowstal oraz ostrzał artyleryjski i lotniczy tego obiektu.

    Obrońcy Azowstalu w rękach Rosjan [17.05.2022]

    Na południu Rosjanie przygotowują się do ofensywy na Połohy i Orichiw w obwodzie zaporoskim. W tym celu wzmacniają zgrupowanie w tym regionie.

    W rejonie Mikołajowa w celu atakowania wojsk ukraińskich siły rosyjskie umieściły do 10 baterii wyrzutni rakietowych i do ośmiu baterii artylerii lufowej.

    W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie zestrzeliły 11 bezzałogowców i cztery rakiety manewrujące. W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu doby siły ukraińskie odparły 12 ataków przeciwnika, niszcząc trzy czołgi, trzy zestawy artyleryjskie, sześć wozów opancerzonych i siedem samochodów wojskowych.

  • 4:51

    Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu.

    "Wobec brutalnego ataku ze strony reżimu Putina, Kanada stoi po stronie Ukrainy – pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie. Dlatego właśnie ogłosiliśmy, że wprowadzamy zakaz wjazdu do Kanady dla ok. tysiąca Rosjan, w tym dla Putina i jego wspólników" - napisał we wtorek na Twitterze minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino.

  • 4:50

    Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża przygotowanego na eksport z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską, poinformowało CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.

    "Stany Zjednoczone ściśle współpracują ze swoimi sojusznikami w celu znalezienia tras eksportu krytycznych dostaw zboża z Ukrainy" – informuje CNN. Zauważa, że jest to trudna sprawa, dlatego też administracja USA wraz z międzynarodowymi partnerami analizuje "szeroki wachlarz możliwości bezpiecznego eksportu żywności koleją, morzem i powietrzem".

  • 4:49

    Rosyjskie wojska pod Mariupolem

  • 4:49

    Na przełomie czerwca i lipca ukraińskie wojsko może kontratakować na wszystkich frontach - powiedział w ukraińskiej telewizji Rostisław Smirnow, doradca ministra spraw wewnętrznych, informuje korespondent Ukrinform. - Musimy zrozumieć, że w niedalekiej przyszłości przejdziemy do kontrataku na wszystkich frontach - powiedział Smirnow.

    Jego zdaniem, obecnie głównym celem strategicznym jest zadanie jak największych strat wrogowi: "Musimy zrozumieć, że mamy rezerwy ludzkie, otrzymujemy sprzęt, badamy inny sprzęt, a tego nie ma w Rosji. A jeśli będziemy postępować zgodnie z tą strategią, wkrótce zaczniemy znacząco dominować, ponieważ my się wzmacniamy, a oni nie".

  • 4:49

    Bułgaria ma wystarczające możliwości napraw ukraińskiego sprzętu wojskowego, więc oczekiwania Kijowa w tym zakresie są realistyczne - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju, przekazuje Ukrinform. - Oczekiwania Ukrainy są realistyczne, a Bułgaria ma wystarczające możliwości pomocy – powiedział bułgarski minister obrony Dragomir Zakow.

    Jak informował Ukrinform na początku maja, bułgarski parlament przyjął ustawę o udzieleniu Ukrainie pomocy humanitarnej, finansowej i wojskowo-technicznej, w tym zapewniającą naprawy ukraińskiego sprzętu wojskowego w przedsiębiorstwach obronnych kraju.

  • 4:48

    Dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski, powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes, donosi korespondent Ukrinform.

    - Ponad 500 tysięcy Ukraińców zostało deportowanych siłą do Rosji, a dziesiątki tysięcy przebywają w rosyjskich obozach wzorowanych na obozach nazistowskich. Nikt nie wie, ile osób tam przeżyje, ale każdy wie, kto jest winny – powiedział prezydent Ukrainy.

    Podczas uroczystości w Grand Theatre Lumiere połączono się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

  • 4:48

    Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.

    "Rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele raportów wciąż czeka na potwierdzenie" – czytamy w oświadczeniu Biura.

    Według doniesień, większość zgonów lub obrażeń cywilów spowodowało użycie urządzeń wybuchowych o dużym obszarze uszkodzeń, w tym ciężkiej artylerii i prowadnic rakietowych, a także bomb podczas nalotów.

    Według danych ONZ zginęło 1353 mężczyzn, 897 kobiet, 94 chłopców i 82 dziewczynki, a płeć niektórych dzieci i dorosłych nie została jeszcze ustalona. Wśród 3896 rannych było 100 chłopców i 91 dziewcząt oraz 167 dzieci, których płeć nie została jeszcze ustalona.

Autorka/Autor:asty

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: https://mil.in.ua/

Tagi:
Raporty: