TVN24 | Świat

Szefowa brytyjskiej dyplomacji: Rosja musi przegrać, bo inaczej nie zatrzyma się na Ukrainie

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Na wschodzie Ukrainy rosyjski pocisk trafił w wagon kolejowy z pomocą humanitarną.
Na wschodzie Ukrainy rosyjski pocisk trafił w wagon kolejowy z pomocą humanitarną.2022 Cable News Network All Rights Reserved
wideo 2/22
2022 Cable News Network All Rights ReservedNa wschodzie Ukrainy rosyjski pocisk trafił w wagon kolejowy z pomocą humanitarną.

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 112 dni. Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba, by wygrała wojnę - zapewniła w czwartek szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss. Na wschodniej Ukrainie rosyjski pocisk trafił w wagon kolejowy z pomocą humanitarną. Zniszczony transport z żywnością był warty około 50 tysięcy dolarów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:07

  Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska zainaugurowała w Madrycie międzynarodowe forum przywództwa kobiet "Santander WomenNOW". W przemówieniu online zwróciła się z prośbą o przekazanie sprzętu wojskowego dla "bohaterskich ukraińskich kobiet walczących na linii frontu" w wojnie z Rosją. - Kiedy to mówię, miasto Siewierodonieck jest dalej niszczone przez Rosję - powiedziała Zełenska.

 • 4:58

  Zdjęcia firmy Maxar pokazały dwa załadowane ziarnem masowce pod rosyjską banderą zadokowane w maju w kontrolowanym przez Rosję krymskim porcie Sewastopol. Kilka dni później, satelity Maxar zarejestrowały te same statki zadokowane w Syrii, z otwartymi lukami i półciężarówkami gotowymi do wywiezienia zboża.

 • 4:43

  Zdjęcia satelitarne udostępnione w czwartek przez amerykańską firmę Maxar Technologies pokazują statki pod rosyjską banderą transportujące do Syrii zboże zebrane na Ukrainie w zeszłym sezonie - poinformowała agencja Reutera.

 • 3:51

  Organizacja Narodów Zjednoczonych: Liczba ofiar cywilnych spowodowanych wojną prowadzoną przez Rosję przekracza 10 tysięcy. Według danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, zginęło 4481 cywilów, a 5565 zostało rannych. Najwięcej ofiar odnotowano w Donbasie - 2611 zabitych i 3103 rannych. Łączna liczba ofiar jest prawdopodobnie wyższa.

 • 2:18

 • 0:58

  Dziennik "Liberation" określa wizytę Macrona na Ukrainie jako "spóźnioną w 113 dniu wojny". Prezydent Francji ostatecznie zdecydował się udać do stolicy Ukrainy na pokładzie specjalnego pociągu w towarzystwie kanclerza Niemiec i premiera Włoch, aby omówić, oprócz wsparcia wojskowego, wniosek Ukrainy o przystąpienie do UE – zauważa gazeta, pisząc o "spóźnionej jeździe pociągiem do Kijowa" i wizycie prezydenta, która "była oczekiwana na Ukrainie od 4 miesięcy".

 • 0:57

  Dziennik "Le Monde" pisze, że: "deklaracje Macrona wzywające do 'nieponiżania' Rosji, jego naleganie na dialog z Władimirem Putinem" oraz "spóźniony przyjazd" do Kijowa wzbudziły wśród ukraińskiej ludności mieszane uczucia, w tym "niepokój i gniew".

  Francuski dziennik podkreśla, że ukraińscy dowódcy używają między sobą słowa "macronować". "To wyrażenie rozprzestrzeniło się lotem błyskawicy pomiędzy żołnierzami, którzy używają go za każdym razem, gdy ktoś mówi coś, żeby nic nie powiedzieć" – przypomina gazeta.

 • 0:56

  Francuskie media określają wizytę prezydenta Emmanuela Macrona, kanclerza Olafa Scholza i premiera Włoch Mario Draghiego jako "historyczną i symboliczną". Dzienniki wskazują jednak na obawy i gniew Ukraińców za słowa francuskiego prezydenta o "nieupokarzaniu" Rosji.

  "Na Ukrainie Macron pokazuje swoje pojednanie z Wołodymyrem Zełeńskim" – pisze dziennik "Le Figaro". "Macron podczas podróży do Kijowa pokazał się jako niezawodny przyjaciel Ukrainy" –dodaje gazeta, podkreślając, że obietnica kolejnych dostaw francuskich dział Caesar na Ukrainę częściowo "udobruchała" prezydenta Zełeńskiego, który ma za złe Macronowi jego słowa o "nieupokarzaniu Rosji".

 • 23:57

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych określił dzień wizyty przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii w Kijowie, podczas której poparli oni przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej, jako prawdziwie historyczny.

  Zełenski powiedział, że bardzo ważne było dla niego, że podczas spotkania z wizytującymi przywódcami usłyszał fundamentalną rzecz, że są oni zgodni co do tego, że koniec wojny i pokój dla Ukrainy musi być dokładnie taki, jak widzi go Ukraina. Zełenski podziękował za wsparcie militarne i finansowe, które dostarczają kraje, których liderzy odwiedzili Kijów.

 • 23:45

  Prezydent Emmanuel Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie. Według francuskiego prezydenta Rumunia jest w trakcie realizacji inwestycji i może stanowić swego rodzaju "punkt łącznikowy" dla Europy.

 • 23:05

  36 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej, które znalazły się w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej z USA wystarczy Ukrainie na około tydzień walki - powiedziała wiceszefowa ukraińskiego MON Hanna Malar portalowi Politico. Dodała, że Rosja zużywa niemal dwukrotnie więcej pocisków w ciągu jednego dnia.

 • 22:40

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił odpowiednim organom państwowym ocenę ryzyka ewentualnej inwazji wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi na cztery ukraińskie obwody - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

 • 22:17

 • 22:01

  Ukraina odczuła wsparcie czterech silnych krajów Unii Europejskiej - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podsumowując wizytę w Kijowie prezydentów Francji i Rumunii, kanclerza Niemiec i premiera Włoch.

 • 21:41

  To od Ukrainy zależy, na jakich warunkach zostanie zakończona wojna z Rosją, to do niej należy decyzja o ewentualnych koncesjach terytorialnych - podkreślił prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie udzielonym w Kijowie francuskiej stacji telewizyjnej TF1.

 • 21:35

  Rosjanie prowadzą ostrzał z artylerii, wyrzutni rakietowych i z powietrza wzdłuż linii frontu w Donbasie - poinformował sztab generalny armii ukraińskiej. Ukraińcy odparli szturm przeciwnika w rejonie Słowiańska i Bachmutu w obwodzie donieckim.

 • 20:55

  Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba, dopóki na wolną i niepodległą Ukrainę nie powróci pokój – zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, publikując w czwartek na Twitterze nagranie z załadunku armatohaubic Caesar do transportowego Antonowa.

 • 20:54

  Rosja ma przewagę artyleryjską nad Ukrainą, w niektórych miejscach wynoszącą nawet 20:1, ale broń przekazywana Ukraińcom broń pozwoli im na znaczące postępy na wschodzie kraju - ocenił w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

  Wallace, zapytany po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli przez stację Sky News, czy uważa, że sojusznicy dają Ukrainie wystarczająco dużo broni, aby była w stanie wygrać wojnę, odparł: "Tak. Myślę, że Ukraińcy mają i w ciągu najbliższych kilku tygodni będą mieli w rękach broń, która pozwoli im poczynić znaczące postępy na wschodzie kraju lub obronić takie miejsca jak Odessa".

 • 19:37

  Tylko w maju Rosjanie mogli wywieźć z Ukrainy ponad 180 tys. ton zboża o wartości blisko 70 mln euro – ustalił projekt śledczy Schemy z ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

 • 18:51

  330 tys. ludzi uczestniczy w rosyjskiej pełnoskalowej wojnie przeciwko Ukrainie – powiadomił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

  - W składzie batalionowych grup taktycznych jest ok. 150 tys. żołnierzy, a z uwzględnieniem lotnictwa i komponentu morskiego jest to 220 tys. ludzi – powiedział podczas briefingu w czwartek wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza portal Ukrainska Prawda.

  Hromow wymienił jeszcze liczące ok. 80 tys. rezerwy mobilizacyjne, a także siły wojsk wewnętrznych - Rosgwardii oraz prywatne firmy wojskowe.

 • 18:38

  Spodziewamy się, że w następnym pakiecie pomocy dla Ukrainy znajdą się kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, wyrzutnie przekazywane są partiami ze względu na ograniczone możliwości "absorbcji" nowej broni przez stronę ukraińską.

  - Do Ukraińców należy prosić o tak wiele (zestawów HIMARS - red.), jak tylko mogą dostać, a do nas, by dostarczyć je do tego stopnia, w którym będziemy mieli poczucie, że (...) będą zdolni do uczynienia z nich efektywnego użytku - powiedział Sullivan podczas konferencji zorganizowanej przez think tank Center for the New American Security (CNAS). Odpowiedział w ten sposób na pytanie o rozdźwięk między liczbą wyrzutni artylerii rakietowej, o które publicznie prosi Ukraina - 60-100 - a liczbą wyrzutni, którą dotychczas zadeklarowały USA, Wielka Brytania i Niemcy - 10.

 • 17:07

 • 17:03

 • 16:19

  Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba, by wygrała wojnę - zapewniła w czwartek szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss. Podkreśliła, że jeśli Rosja nie zostanie pokonana, to w swojej agresji nie zatrzyma się na Ukrainie.

  Składając w Izbie Gmin sprawozdanie z sytuacji, Truss przypomniała, że Wielka Brytania jako pierwszy kraj europejski przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy, a także że nałożyła sześć tur sankcji, zaś wartość jej pomocy gospodarczej i humanitarnej przekracza miliard funtów.

  - Niektórzy poza Ukrainą zastanawiają się, czy wolny świat jest w stanie utrzymać swoje wsparcie, i twierdzą, że niektórzy zaczynają się męczyć tą wojną. Obywatele Ukrainy nie mają tego luksusu. Nasza odpowiedź musi być jasna. Nigdy nie ustaniemy w obronie wolności i demokracji. Rosyjskiej agresji nie da się załagodzić. Spotka się ona z siłą - mówiła Truss.

 • 15:51

  W Lisiczańsku na wschodzie Ukrainy co najmniej trzy osoby zginęły, a siedem jest rannych po zbombardowaniu budynku, w którym ukrywali się ludzie – powiadomił szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 • 15:44

  Austin: NATO podejmuje plany, by wzmocnić odstraszanie i obronność w kategoriach długofalowych, zwłaszcza na wschodniej flance. NATO otwiera swoje ramiona dla dwóch kolejnych członków – Finlandii i Szwecji, które podjęły historyczną decyzję o złożeniu wniosku o członkostwo.

 • 15:41

  Austin: NATO pokazało światu, że pozostaje podstawowym forum dla konsultacji, podejmowania decyzji oraz działań dotyczących bezpieczeństwa transatlantyckiego. Jesteśmy dumni, że możemy stać przy dzielnych obywatelach Ukrainy, gdy bronią demokracji i swej suwerenności.

 • 15:39

  Sekretarz obrony USA Lloyd Austin: W roku 1949 prezydent Truman powiedział, że zadaniem NATO będzie zbudowanie "struktury pokoju". Mówił, że musimy cierpliwie pracować nad tym projektem. (…) To właśnie robi ten sojusz. Od momentu niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę roztaczają się przed nami wydarzenia, co do których mieliśmy nadzieję, że nigdy się nie wydarzą. Sojusz stawia czoła wyzwaniu z determinacją i pokazując swoją jedność.

 • 15:17

  Rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji, premierem Włoch oraz prezydentem Rumunii dobiegły końca – powiadomił w czwartek szef gabinetu ukraińskiego przywódcy Andrij Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  "Ukraina ma mocne poparcie koalicji międzynarodowej" – zaznaczył Jermak. Dodał, że strona ukraińska przekazała rozmówcom pełny pakiet propozycji sankcji wobec Rosji.

 • 15:15

  Stoltenberg: Sojusz ogłosił dodatkową pomoc dla Ukrainy, włączając w to broń ciężką oraz systemy dalekiego zasięgu. Omówiliśmy plany, których celem jest długoterminowe wsparcie tego kraju.

 • 15:11

  Stoltenberg: Sojusz ogłosił dodatkową pomoc dla Ukrainy, włączając w to broń ciężką oraz systemy dalekiego zasięgu. Omówiliśmy plany, których celem jest długoterminowe wsparcie tego kraju.

 • 15:10

  Stoltenberg: Jestem przekonany, że szczyt w Madrycie będzie szczytem transformującym. Zostaną podjęte ważne decyzje w pięciu kluczowych obszarach. Znacznie silniejsze systemy odstraszania oraz obrony. Utrzymanie wsparcia dla Ukrainy oraz innych zagrożonych partnerów. Podejmiemy także decyzję na temat nowej koncepcji strategicznej NATO, ustanawiającej nasze stanowisko wobec Rosji i po raz pierwszy stanowisko wobec Chin. Wreszcie lepszy podział obciążeń i zasobów naszego Sojuszu oraz historyczne wnioski złożone przez Finlandię i Szwecję.

 • 15:09

  Stoltenberg: Wojna Rosji przeciwko Ukrainie stanowi największe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Dlatego musieliśmy przygotować odpowiedź Sojuszu w kategoriach długoterminowych. Na szczycie w Madrycie podejmiemy decyzje, które doprowadzą do tego, żeby NATO było jeszcze silniejsze.

 • 15:04

 • 13:33

 • 13:17

  Nowe dostawy broni z USA pomogą Ukrainie odzyskać terytoria okupowane przez Rosję, w tym Krym i Donbas – powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany w czwartek przez stację CNN. Dodał, że Rosja liczyła na opanowanie Kijowa w 12 godzin.

  Minister wyjaśnił, że pierwszym krokiem będzie stabilizacja sytuacji w terenie, a następnie wypchnięcie wojsk rosyjskich na pozycje zajmowane przed inwazją. Dopiero wtedy Ukraina będzie rozmawiała z partnerami o wyzwalaniu terytoriów okupowanych wcześniej, w tym Krymu – dodał.

 • 11:54

  Przebywający w Tiranie szef polskiego MSZ, a zarazem przewodniczący OBWE Zbigniew Rau, był pytany o odbywającą się w czwartek wizytę prezydenta Francji, kanclerza Niemiec i premiera Włoch w Kijowie.

  - Bez wątpienia należy wyrazić satysfakcję, że w czwartym miesiącu wojny ci panowie ustalili wspólną agendę i udali się do Kijowa, to w relacjach z Ukrainą jest bardzo cenne - powiedział. - To czego należy oczekiwać od nich, to ja bym zostawił stronie ukraińskiej, bo ona doskonale wie, czego potrzebuje, przede wszystkim jednoznacznego wsparcia politycznego, ale także materialnego, szczególnie w kategoriach ciężkiego sprzętu, który jest szczególnie potrzebny na Ukrainie - dodał.

  Rau komentując słowa Emmanuela Macrona, nawołującego do rozmów ukraińsko-rosyjskich, powiedział, że wyłącznie Ukrainie należy zostawić decyzję, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć rozmowy z Rosją.

 • 11:47

  Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis, którzy przebywają w czwartek z wizytą na Ukrainie, odwiedzili miasto Irpień - północno-zachodnie przedmieście Kijowa.

 • 11:47

  Perspektywy przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE były tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premier Danii Mette Frederiksen - poinformował w czwartek szef BPM Jakub Kumoch. Podkreślił, że Polska, Słowacja i inne kraje regionu prowadzą akcję na rzecz poparcia Ukrainy.

 • 11:42

  Należy rozpocząć negocjacje i nadać Ukrainie status kandydata – powiedział w czwartek sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune w stacji FranceInfo.

  "Krajowi, który dziś jest w stanie wojny, który jutro, mam nadzieję, jak najszybciej będzie musiał się odbudować, będzie potrzebował czasu w szczególności na zrealizowanie podstawowych norm dotyczących wejścia do UE" – stwierdził Beaune, który w swoich wcześniejszych wypowiedziach dla mediów podkreślał, że wejście Ukrainy do UE "może zająć dekady".

 • 11:40

  Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała w czwartek w Brukseli, że trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, które Niemcy zobowiązały się dostarczyć Kijowowi, mogą trafić na Ukrainę w lipcu lub sierpniu, po przeszkoleniu ukraińskich żołnierzy w zakresie używania tej broni.

 • 10:18

  Na wschodzie Ukrainy rosyjski pocisk trafił w wagon kolejowy z pomocą humanitarną. Zniszczony transport z żywnością był warty około 50 tysięcy dolarów. Informacje i zdjęcia przekazała jedna z organizacji humanitarnych. Nie ma informacji o poszkodowanych.

  Pracownicy organizacji i wolontariusze mają dziś na torowisku zbierać niezniszczone opakowania z żywnością, które można jeszcze przekazać potrzebującym Ukraińcom.

 • 9:57

  W nocy rosyjska rakieta wystrzelona z powietrza uderzyła w przedmieście miasta Sumy na północy Ukrainy, zabijając czterech i raniąc sześciu ludzi, poinformował w czwartek szef władz obwodu sumskiego Dmytro Żywycki. Gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywycki nie określił celu ataku na przedmieścia Sum.

  Powiedział, że kolejny atak rakietowy uderzył w czwartek o 5 rano w miasto Dobropole, które leży przy granicy z Rosją, a następnie zza granicy wystrzelono w kierunku miasta 26 pocisków moździerzowych.

 • 9:57

  Trwa rosyjski szturm na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Rosjanie niszczą miasto i okolice, starając się je zdobyć, nie bacząc przy tym na własne straty w ludziach – ogłosił w czwartek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  "Wróg naciska na Siewierodonieck. Szturm na miasto trwa w tym momencie. Nasze wojsko broni"– oświadczył Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform. Przypomniał, że w środę siły ukraińskie odparły kolejny atak we wsi Toszkiwka.

  Hajdaj podkreślił, że początkowo celem Rosji było zdobycie Kijowa w ciągu trzech dni, a po prawie czterech miesiącach wojny stara się ona zająć Siewierodonieck, nie licząc się z własnymi stratami. W mieście ze 100 tys. mieszkańców pozostało około 10 tys. - dodał.

  "Miasto jest kluczowym punktem w operacji obronnej obwodu ługańskiego (…) Rosyjska armia traci setki żołnierzy, a potem szuka rezerw i w dalszym ciągu niszczy Siewierodonieck" – dodał szef administracji obwodu ługańskiego.

 • 8:57

  Reuters: premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w Kijowie. W stolicy Ukrainy mają rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 • 8:47

  W Donbasie wojska rosyjskie coraz bardziej operują w tworzonych doraźnie i nieobsadzonych w pełni zgrupowaniach, a walki na linii frontu mogą się sprowadzać do małych grup żołnierzy, gdzie niektóre atuty Rosji tracą znaczenie - podało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Wszystkie główne mosty na rzece Doniec Siewierski, łączące będące przedmiotem walki miasto Siewierodonieck z terytorium znajdującym się w rękach ukraińskich, zostały najprawdopodobniej zniszczone. Ukraina prawdopodobnie zdołała wycofać dużą część swoich oddziałów bojowych, które początkowo utrzymywały miasto. Sytuacja nadal jest niezwykle trudna dla sił ukraińskich i ludności cywilnej pozostającej na wschód od rzeki. Ponieważ mosty najprawdopodobniej zostały zniszczone, Rosja będzie musiała albo przeprowadzić przeprawę przez sporną rzekę, albo posunąć się naprzód na pozostających w impasie flankach, aby przekształcić zdobycze taktyczne w przewagę operacyjną" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Siły bojowe Rosji w Donbasie najprawdopodobniej operują w coraz bardziej doraźnie tworzonych i mających poważne braki kadrowe zgrupowaniach. Jak twierdzą władze ukraińskie, niektóre rosyjskie batalionowe grupy taktyczne - zwykle liczące od 600 do 800 osób - były w stanie zebrać zaledwie 30 żołnierzy. W przypadku obu stron walczących w spornych miejscowościach, walka na linii frontu może w coraz większym stopniu sprowadzać się do małych grup żołnierzy, zazwyczaj działających pieszo. Niektóre atuty Rosji, takie jak przewaga w liczbie czołgów, stają się w tym środowisku mniej istotne. Prawdopodobnie przyczynia się to do dalszego powolnego tempa postępów Rosji" - dodano

  .

 • 8:44

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Włoch Mario Draghim w drodze do Kijowa. Wczoraj wieczorem Scholz, Macron i Draghi spotkali się w polskim Rzeszowie, skąd udają się na Ukrainę drogą lądową - informuje telewizja ZDF.

  Wizyta ma być wyrazem poparcia dla Ukrainy. Rozmowy z ukraińskimi przywódcami będą prawdopodobnie dotyczyć przebiegu wojny, ewentualnego przystąpienia Ukrainy do UE oraz dalszej pomocy dla tego kraju. Według korespondenta ZDF Andreasa Kynasta, należy przypuszczać, że Scholz ma w swoim bagażu "jakąś pozytywną wiadomość dla Ukrainy".

 • 8:37

  Od początku inwazji na Ukrainę w obwodzie czernichowskim Rosjanie zabili 478 cywilów a 692 ranili, poinformował w czwartek Ukrinform na podstawie komunikatu prokuratury okręgowej w Czernichowie zamieszczonego na Facebooku.

 • 7:44

  Zachodni urzędnicy ogłosili w środę nowe dostawy ciężkiej broni dla Ukrainy. Będzie to bezcenne wsparcie dla sił ukraińskich, zwłaszcza w przedłużających się walkach z Rosją na wschodzie kraju – ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

 • 6:51

  Wojska rosyjskie nadal szturmują Siewierodonieck w obwodzie ługańskim i zwiększają wysiłki na kierunku miasta Bachmut w obwodzie donieckim - podał w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie na Facebooku.

  Na kierunku charkowskim Rosjanie przegrupowują wojska w celu wzmocnienia zdolności ofensywnych, a także skupiają się na obronie zajętych pozycji. Prowadzą też intensywny ostrzał artyleryjski wiążąc siły ukraińskie i utrudniając im manewrowanie - podało ukraińskie dowództwo.

  "Na kierunku miasta Słowiańsk agresor prowadzi działania szturmowe i próbuje znaleźć słabe punkty w linii obrony. (...) Na kierunku donieckim nieprzyjaciel prowadzi działania bojowe na całej linii kontaktu. Główne wysiłki skupia na kierunku miasta Bachmut. (...) Wróg nie rezygnuje z prób przejęcia pełnej kontroli na miastem Siewierodonieck. Prowadzi szturm, walki trwają" - czytamy w komunikacie.

 • 4:28

  Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie sumskim – poinformował gubernator obwodu Dmytro Żyżycki. Przedstawiciel władz przekazał, że co najmniej pięć pocisków zostało wystrzelonych w kierunku Głuchowa.

 • 4:28

  Prezydent Ukrainy powiedział, że zadaniem numer jeden jest przyspieszenie przywracania pokoju. - Nasze siły zbrojne robią to znakomicie. Odpierają ataki okupantów. Dokonują kontrataków. Nasi dyplomaci muszą kontynuować działania we wszystkich możliwych kierunkach, na wszystkich szczeblach, zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych - podkreślił.

  Wołodymyr Zełenski dodał, że następny pakiet sankcji musi zawierać rezygnację z rosyjskiej ropy. - - Generalnie świat demokratyczny musi przyznać, że pieniądze przeznaczane na rosyjskie surowce energetyczne są w istocie pieniędzmi wydawanymi na niszczenie demokracji - oświadczył.

 • 4:28

  Rosjanie używają gruzińskiego systemu finansowego do obchodzenia sankcji - powiedział w Waszyngtonie szef frakcji parlamentarnej partii rządzącej na Ukrainie Dawyd Arachamija. Apelował też o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

  - Oni na dużą skalę używają teraz gruzińskich banków, gruzińskiego systemu finansowego, gruzińskich spółek itd. Jeśli jesteś objętym sankcjami Rosjaninem, wchodzisz w internet, otwierasz gruzińską spółkę, otwierasz konto w banku i zaczynasz działać - powiedział Arachamija podczas dyskusji w think tanku German Marshall Fund w Waszyngtonie. Polityk wezwał administrację Bidena do działania, by ukrócić ten proceder.

 • 4:28

  - Jestem przeciwny umieraniu ludzi. Społeczeństwo rosyjskie jest częściowo winne tej wojnie, ponieważ nie przedstawiamy rządowi naszego punktu widzenia – podkreślił piłkarz, który był także czterokrotnym mistrzem Rosji.

  Denisow na początku wojny wysłał nawet wiadomość wideo do prezydenta Władimira Putina, w której nagrał prośbę o zaprzestanie wojny. "Jestem gotów uklęknąć przed tobą" – powiedział na nagraniu. Rosyjskie media nie opublikowały tego przesłania.

 • 4:28

  Igor Denisow, były kapitan piłkarskiej reprezentacji Rosji, jako jeden z nielicznych rosyjskich sportowców jest przeciwny wojnie na Ukrainie. - To był szok i przerażenie, gdy dowiedziałem się o inwazji w lutym - powiedział 38-letni były kapitan reprezentacji Rosji. Wywiad z Denisowem ukazał się na Sportblogger Nobel Arustamjan.

 • 4:27

 • 4:27

  Jak relacjonuje agencja Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznajomił prezydenta USA Joe Bidena z sytuacją froncie i przedstawił najważniejsze potrzeby sil zbrojnych Ukrainy aby mogły skutecznie odpierać rosyjską agresję. Podkreślono wagę koordynacji wzajemnych wysiłków w ramach formatu z Ramstein - głosi komunikat urzędu ukraińskiego prezydenta.

  Prezydenci omówili też kwestie związane z dalszą pomocą ekonomiczną i humanitarną dla Ukrainy. - Musimy wygrać tę wojnę i odzyskać nasze okupowane terytoria. To będzie nasze wspólne zwycięstwo - powiedział Zełenski.

 • 4:26

  Podczas przeprowadzonej rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem i wskazał na wagę ogłoszonego w tym dniu nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej i humanitarnej - poinformował urząd prezydenta Ukrainy.

  - Wsparcie Stanów Zjednoczonych w dziedzinie bezpieczeństwa jest bez precedensu. Przybliża nas ono do wspólnego zwycięstwa nad rosyjskim agresorem - podkreślił Zełenski.

 • 4:26

  Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w drodze do Kijowa - podała włoska agencja informacyjna ADNKronos. W czwartek trzej przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ci, którzy nie uciekli z Siewierodoniecka. Reportaż w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Amnesty International

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości