Prezydent Ukrainy podpisał ustawę pozwalającą na bezpłatne pobieranie i przechowywanie przez okres trzech lat komórek rozrodczych żołnierzy. Wcześniejsza wersja ustawy wywołała protesty, ponieważ nie pozwalała na wykorzystanie nasienia czy komórek jajowych po śmierci dawcy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek ustawę pozwalającą na bezpłatne pobieranie i przechowywanie przez okres trzech lat komórek rozrodczych żołnierzy.
Zgodnie z poprzednią wersją ustawy pobrany od żołnierzy i żołnierek materiał biologiczny miał być w razie ich zgonu niszczony. Oznaczało to, że beneficjentami prawa byliby tylko ci żołnierze, którzy przeżyli wojnę, choć doznali obrażeń wpływających na ich funkcje reprodukcyjne.
Zmiany w prawie w cieniu wojennej rzeczywistości
Obecna wersja pozwala żołnierzom na swobodną decyzję o losach komórek rozrodczych, także w wypadku śmierci - podkreślił portal Kyiv Independent, zaznaczając, że potrzebna jest dyspozycja zarejestrowana notarialnie.
Podpisana we wtorek ustawa nie jest pierwszą zmianą w zakresie regulacji medycznych wynikającą z wojennej rzeczywistości kraju - zauważył portal. W ubiegłym miesiącu zalegalizowano użycie medycznej marihuany, która ma służyć zarówno osobom cierpiącym na nowotwory, jak też weteranom cierpiącym na zespół stresu pourazowego - przypomniał Kyiv Independent.
Źródło: PAP