Ukraina poligonem przed wojną z NATO? BBC: Rosja testuje broń i taktykę

mil.ruUkraińcy walczą z wrogiem uzbrojonym i dowodzonym przez rosyjskich generałów

Po latach modernizacji armii i intensywnych ćwiczeń wojskowych Rosja testuje teraz nową broń i taktykę na wschodzie Ukrainy; efekty pomogą jej ocenić, jak siły rosyjskie poradziłyby sobie w bezpośredniej konfrontacji z NATO - pisze w piątek portal BBC News.

Okres jaki minął od wojny z Gruzją z sierpnia 2008 roku Rosja "spędziła na przezbrajaniu, wyposażaniu i szkoleniu na nowo" swojej armii, starając się zniwelować dystans dzielący ją od zachodnich nowoczesnych sił zbrojnych. "Teraz rezultaty można zobaczyć na wschodzie Ukrainy" - relacjonuje BBC News.

Łączność

Według portalu po wojnie z Gruzją Rosja uznała, że jej słabym punktem jest użycie samolotów bezzałogowych (dronów) oraz wojna radioelektroniczna. Obie technologie zostały od tego czasu intensywnie rozwinięte i są teraz w szerokim użyciu na wschodniej Ukrainie, przyczyniając się do niekorzystnej sytuacji ukraińskich sił rządowych.

Oddziałom ukraińskim brakuje niezawodnych środków łączności. Te, które są w ich posiadaniu, podatne są na zakłócanie i namierzanie przez wroga. "To może skutkować szybkim obraniem na cel przez artylerię rosyjską, a także wyrzutnie Grad i inne, potężniejsze systemy rakietowe" - zauważa BBC.

Czołgi i broń przeciwlotnicza

Skuteczne są też przybywające z Rosji czołgi; ukraińskie są mniej nowoczesne, a Ukraińcy nie mają też odpowiedniej broni przeciwpancernej.

"Straty lotnictwa ukraińskiego w strefie konfliktu pokazują, jak dobrze wyposażeni w obronę przeciwlotniczą są wspierani przez Rosję separatyści. To m.in. wyrzutnie rakietowe Buk, których, jak się twierdzi, użyto do zestrzelenia samolotu Malaysia Arlines - ale też inne, jak Strieła, używane na niższych wysokościach i krótszych zasięgach, oraz szeroka gama ręcznie odpalanych pocisków kierowanych" - pisze BBC.

Testowanie w boju

"Niezależni eksperci, a także NATO, przywódcy zachodni i rząd w Kijowie mówią, iż jasne są dowody na bezpośrednie zaangażowanie wojskowe Rosji, mimo zaprzeczeń z jej strony" - przypomina portal.

Zauważa, że częścią transformacji rosyjskich sił zbrojnych był intensywny program manewrów z użyciem dziesiątków tysięcy żołnierzy. Ćwiczenia te z biegiem czasu były coraz bardziej złożone, a ich scenariusz często był "otwarcie wrogi wobec Zachodu".

"Teraz Rosja ma dodatkową korzyść w postaci obszaru testowego na żywo na wschodniej Ukrainie, gdzie może wypróbować nową broń, systemy i taktykę. Rezultaty - szczególnie jeśli zostaną przetestowane na nowych systemach obronnych USA, które potencjalnie mogą być dostarczone Ukrainie - pomogą Rosji ocenić, jak jej siły poradziłyby sobie w bezpośredniej konfrontacji z NATO" - podsumowuje BBC News.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości