Pierwsza taka operacja w Ukrainie. 6-latce przeszczepiono serce 4-latka 

Źródło:
CNN, utcc.gov.ua, Facebook
16.05.2022 | Pacjenci z Ukrainy otrzymują pomoc w Polsce, także przeszczepy narządów
16.05.2022 | Pacjenci z Ukrainy otrzymują pomoc w Polsce, także przeszczepy narządówPaweł Szot | Fakty TVN
wideo 2/2
16.05.2022 | Pacjenci z Ukrainy otrzymują pomoc w Polsce, także przeszczepy narządówPaweł Szot | Fakty TVN

Lekarze kijowskiego Instytutu Serca przeprowadzili w nocy z soboty na niedzielę udaną operację przeszczepu serca 6-letniej Solomiji. Dawcą organu został 4-letni chłopiec. Był to pierwszy zabieg tego typu w Ukrainie przeprowadzony na tak małych dzieciach. Organy dawcy transplantowano jeszcze dwóm innym pacjentom. 

W operacji przeszczepu serca 6-letniej Solomiji brało udział 18 lekarzy. Przewodził im dyrektor Instytutu Serca Borys Todurow. Zabieg trwał niemal trzy godziny. Zakończył się o godzinie pierwszej w nocy z niedzieli na poniedziałek. "Operacja się udała. Dziewczynka czuje się dobrze" - poinformował kilka godzin później Instytut Serca. Tego samego dnia pacjentkę odwiedziła matka dawcy, która chciała posłuchać bicia serca swojego synka w piersi innego dziecka.

Dawcą został 4-latek, u którego stwierdzono śmierć mózgową spowodowaną tętniakiem. Rodzice chłopca podjęli decyzję o przekazaniu jego organów potrzebującym. "To najszlachetniejszy akt człowieczeństwa" - oceniła w mediach społecznościowych tę decyzję Oksana Dmitriewa, przewodnicząca podkomisji ukraińskiego parlamentu ds. nowoczesnych technologii medycznych i rozwoju transplantologii. "Składam serdeczne podziękowania dla rodziców małego aniołka, którzy dokonali niezwykle szlachetnego czynu w tak niezwykle trudnym dla rodziny czasie!" - stwierdziła w dalszej części wpisu. Zwracając się bezpośrednio do rodziców 4-latka, zaznaczyła, że są oni "ludźmi o wielkim i dobrym sercu". "Niech wasz aniołek spoczywa w pokoju" - dodała.

ZOBACZ TEŻ: Serce dla małej Ali przyjechało z Czech. Pierwsza taka pacjentka w kraju

4-latek został dawcą organów. Pierwszy tego typu przeszczep serca w Ukrainie

"Operacja była wyjątkowa, ponieważ zarówno dawcą, jak i biorcą były bardzo małe dzieci. Przeszczep wymagał od lekarzy większego wysiłku" - poinformował w mediach społecznościowych Instytu Serca, dodając, że "zabieg przebiegł pomyślnie".

Organy 4-letniego dawcy przeszczepiono jeszcze dwóm pacjentom z innej placówki - 12-letniemu Antonowi, u którego zdiagnozowano końcowe stadium uszkodzenia nerek oraz 15-letniemu Dmytrowi, cierpiącemu na marskość wątroby. Obie operacje przeprowadzono w Narodowym Szpitalu Dziecięcym "Ohmatdyt" w Kijowie. Ze względu na różnicę wiekową między dawcą a Antonem, nastolatkowi transplantowano obie nerki czterolatka.

ZOBACZ TEŻ: Lekarze z Olsztyna usunęli gigantycznego guza żuchwy i nastolatki z Angoli. Zbierane są środki na leczenie

Ukraina. Przeszczepy serca w trakcie wojny

W tym roku lekarze w Ukrainie przeprowadzili 23 przeszczepy serca - podaje ukraiński Instytut Serca. W rozmowie z CNN przedstawiciele placówki wyjaśnili, jak wojna wpływa na warunki pracy transplantologów. Jeśli jeszcze przed rozpoczęciem operacji zostanie aktywowany system ostrzegania przeciwlotniczego, jest ona przekładana do czasu ustąpienia zagrożenia. Jeśli jednak zabieg został już rozpoczęty, będzie on kontynuowany nawet mimo podwyższonego ryzyka nalotu lub trwającego ostrzału - wyjaśniają.

Instytut Serca, gdzie przeszczepiono serce 6-letniej Solomiji, wyposażony jest również w specjalne generatory prądu, pozwalające na kontynuowanie pracy w trakcie przerw w dostawach. Placówka ma również własne zaopatrzenie w wodę. Zdaniem jej lekarzy, od czasu rozpoczęcia wojny liczba osób cierpiących na choroby układu krążenia oraz doświadczających pogorszenia stanu chorób przewlekłych zwiększyła się, co specjaliści tłumaczą podwyższonym poziomem stresu.

ZOBACZ TEŻ: Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: CNN, utcc.gov.ua, Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/@Український центр трансплант-координації