Ukraina otrzymała z Hiszpanii pierwsze rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze Hawk

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP
Ukraina otrzymuje wsparcie militarne od Zachodu
Ukraina otrzymuje wsparcie militarne od Zachodu
Reuters Archive
Reuters ArchiveUkraina otrzymuje wsparcie militarne od Zachodu

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że na Ukrainę dotarły z Hiszpanii pierwsze rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze Hawk. Władze w Madrycie wysłały na Ukrainę również grupę oficerów służb policyjnych, którzy wezmą udział w badaniu popełnionych w tym kraju przez rosyjskie wojska zbrodni wojennych - poinformowało hiszpańskie MSW.

Na Ukrainę dotarły z Hiszpanii pierwsze rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze Hawk - poinformował w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow po spotkaniu w Odessie z szefową hiszpańskiego resortu obrony Margaritą Robles.

Na Ukrainę mają dotrzeć kolejne wyrzutnie tego typu. Żołnierze ukraińscy, którzy będą obsługiwać tę broń, przeszli wcześniej przeszkolenie w Hiszpanii.

Amerykański przeciwlotniczy system rakietowy średniego zasięgu Hawk pochodzi z lat 60. ubiegłego stulecia, ale był wielokrotnie modernizowany.

Wobec nasilenia przez Rosję ataków rakietowych na cele cywilne kraje zachodnie zapowiedziały wzmocnienie systemu obrony powietrznej Ukrainy.

MIM-23 HawkU.S. Army

Hiszpańscy specjaliści zbadają rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie

Hiszpania wysłała w piątek na Ukrainę grupę oficerów służb policyjnych, którzy wezmą udział w badaniu popełnionych w tym kraju przez rosyjskie wojska zbrodni wojennych - poinformowało hiszpańskie MSW.

Resort sprecyzował, że w gronie specjalistów, którzy zbadają zbrodnie popełnione podczas konfliktu na Ukrainie, jest jedenastu pracowników hiszpańskich służb policyjnych. Należą oni do dwóch formacji: policji krajowej (Policia Nacional) oraz żandarmerii (Guardia Civil).

W marcu br. z inicjatywy ukraińskiego MSW ruszyły pierwsze rozmowy w sprawie uruchomienia wewnątrz hiszpańskiego wymiaru ścigania jednostki mającej na celu zbadanie przestępstw popełnionych przez rosyjskich żołnierzy podczas inwazji na Ukrainę.

Nowy organ, jak potwierdziły stołeczne media, współpracuje z Krajowym Sądem Karnym i Administracyjnym (Audiencia Nacional) w Madrycie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości