Świat

"Misja jest dziś jedynym sposobem kontrolowania działań rosyjskiego agresora"

Świat

Nagranie archiwalne: rebelianci pokazują misji OBWE ostrzelaną Makiejewkę
Nagranie archiwalne: rebelianci pokazują misji OBWE ostrzelaną MakiejewkęMinisterstwo Informacji DNR
wideo 2/24

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zwiększy liczbę swoich obserwatorów na Ukrainie – oświadczył w środę w Kijowie Sebastian Kurz, szef MSZ Austrii, sprawującej przewodnictwo w OBWE.

- Jako szef OBWE pragnę poinformować, że Specjalna Misja Monitoringowa OBWE zostanie zwiększona z 700 do tysiąca obserwatorów – powiedział Sebastian Kurz na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem.

Ukraiński dyplomata opowiedział się za rozszerzeniem mandatu misji OBWE i ocenił, że konieczne jest jej wzmocnienie.

Apel Poroszenki

- Niestety misja nie jest dopuszczana do większości miejsc w Donbasie i nie może być tam obecna przez całą dobę - powiedział Klimkin. - Misja jednak jest dziś jedynym sposobem kontrolowania działań rosyjskiego agresora. Rozmawialiśmy dziś o jej wzmocnieniu zarówno z punktu widzenia obecności i liczby obserwatorów, jak i z punktu widzenia technicznego – dodał szef ukraińskiego MSZ.

Kurz spotkał się także w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, który zaapelował do OBWE o aktywizację konsultacji na rzecz wysłania do Donbasu uzbrojonej misji policyjnej tej organizacji.

W trakcie rozmowy poruszono między innymi kwestię deokupacji zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu – poinformowała administracja prezydencka.

"Petro Poroszenko pogratulował decyzji Komitetu Stałych Przedstawicieli UE o przedłużeniu na rok [krymskiego pakietu] sankcji i wyraził oczekiwanie, że zostanie ona poparta na szczeblu ministrów spraw zagranicznych UE 19 czerwca" – ogłoszono w komunikacie.

Pomoc Austrii

Podczas pobytu w Kijowie Kurz poinformował, że Austria wydzieli 1 mln euro na rozminowanie obwodu donieckiego i ługańskiego. Jego wizyta na Ukrainie potrwa do czwartku.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sztab ATO

Tagi:
Raporty: