TVN24 | Świat

Kijów o "rosnącej agresywności" Moskwy. Szef Pentagonu: nie jesteśmy pewni, co planuje Putin

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba poinformował o "znacznym wzroście rosyjskiej agresywności dyplomatycznej i militarnej" w minionych tygodniach. Kijów konsoliduje partnerów, by przeciwdziałać hybrydowym zagrożeniom. Szef Pentagonu Lloyd Austin, komentując doniesienia o koncentracji rosyjskich sił przy granicach z Ukrainą, przyznał: - Nie jesteśmy pewni, co planuje prezydent Rosji Władimir Putin.

Ukraina wraz z zachodnimi partnerami opracowuje "kompleksowy pakiet powstrzymywania Rosji", który obejmuje naciski polityczne i dyplomatyczne, "bolesne uderzenia" gospodarcze w przypadku rozszerzenia agresji i wzmocnienie sił zbrojnych Ukrainy - przekazał Dmytro Kułeba. Ocenił, że "w ostatnich tygodniach rosyjska agresywność na kierunku dyplomatycznym i wojskowym znacznie wzrosła".

Kijów konsoliduje partnerów

Minister podkreślił, że Ukraina "konsoliduje partnerów, by przeciwdziałać hybrydowym zagrożeniom". - Ukraińska dyplomacja wzmacnia bezpieczeństwo na trzech kierunkach: sojusznicy, sankcje, broń. Czyli polityczne wsparcie Ukrainy ze strony kluczowych partnerów euroatlantyckich, wzmocnienie dyplomatycznego i sankcyjnego nacisku na państwo-agresora, uzgodnienia w sprawie dostaw dodatkowego uzbrojenia dla naszej armii - wyjaśnił.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kułeba oskarżył też Rosję o "dobijanie" formatu normandzkiego, obejmującego Francję, Niemcy, Ukrainę i Rosję. - Rosja poprzez swoje działania po prostu dobija format normandzki, pokazuje, że nie jest zainteresowana jego rozwojem i oczywiście podkopuje resztki zaufania do siebie - powiedział minister.

Stoltenberg o koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą
Stoltenberg o koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z UkrainąEBS

Szef resortu spraw zagranicznych zapewnił, że Kijów, Berlin i Paryż będą "pracować nad zaangażowaniem Rosji w proces negocjacyjny, wysiłki dyplomatyczne" w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. Oznajmił, że jedyną alternatywą wobec procesu dyplomatycznego jest "proces militarny".

Kułeba odniósł się w ten sposób do opublikowania w środę przez MSZ w Moskwie korespondencji dyplomatycznej szefów MSZ Rosji, Francji i Niemiec.

Szef Pentagonu o planach Putina

Szef Pentagonu, Lloyd Austin, komentując doniesienia o koncentrację rosyjskich sił w pobliżu granicy z Ukrainą, przyznał w środę, że Amerykanie "nie są pewni, co planuje prezydent Rosji Władimir Putin." - Obserwujemy to bardzo uważnie i jestem w regularnym kontakcie z generałem (Todem) Woltersem, który kieruje Europejskim Dowództwem. Prawda jest jednak taka, że nie wiemy, co planuje Putin, ale te ruchy przykuły naszą pełną uwagę - powiedział Austin podczas środowej konferencji prasowej.

Austin wezwał Rosję do większej transparentności oraz dotrzymywania postanowień zawartych w porozumieniach mińskich. Zapewnił przy tym, że Ameryka podtrzymuje swoje zobowiązania co do suwerenności Ukrainy.

Około 100 tysięcy żołnierzy

Austin jest kolejnym przedstawicielem administracji, który wyraził niepokój w związku z gromadzeniem przez Rosję wojsk nieopodal granicy Ukrainy. W ubiegłym tygodniu sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że choć nie wie, jakie są intencje Kremla, to jednak ostrzega go przed próbą powtórzenia inwazji Ukrainy pod pretekstem prowokacji. 

10 listopada prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w specjalnym nagraniu wideo, że przy ukraińskiej granicy zgromadziło się około 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy i że kraje zachodnie przekazują Kijowowi informacje o aktywnych ruchach wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru