Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, Ukraińska Prawda

826 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku na Toreck. Na miasto w obwodzie donieckim spadły bomby kierowane KAB-250. Ponad 600 skazanych zgłosiło się do służby wojskowej w walczących z rosyjską agresją Siłach Zbrojnych Ukrainy. Obecnie przechodzą szkolenie, po którym zostaną włączeni do oddziałów szturmowych – poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Dzielnica w centralnej części Torecka, została zaatakowane we wtorek wieczorem. Wiadomo o śmierci dwóch osób. Trzy kobiety zostały ranne – poinformowała prokuratura w obwodzie donieckim. "W wyniku bezpośredniego trafienia zostały zniszczone wejścia do dwóch wielopiętrowych budynków oraz budynek przedsiębiorstwa. 63-letni mieszkaniec i jego małżonka zginęli. Trzy kobiety w wieku 24, 53 i 63 lat zostały ranne" - podała w komunikacie prokuratura.

Toreck po rosyjskim ataku Prokuratura obwodu donieckiego/Facebook
Toreck po rosyjskim ataku Prokuratura obwodu donieckiego/Facebook

Według wstępnych ustaleń do ataku na Toreck wojsko rosyjskie użyło bomb kierowanych KAB-250.

> Wojska rosyjskie intensywnie atakują ukraińskich obrońców w rejonie miasta Pokrowsk w obwodzie donieckim - przekazał w najnowszym raporcie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Na tym odcinku Rosjanie przeprowadził 25 szturmów. W niektórych miejscach - jak podał sztab - "wróg odnosi częściowe sukcesy".

> Rosji Władimira Putina, prowadzącej wojnę w Ukrainie nie należy zapraszać na obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - twierdzą francuscy historycy w dzienniku "Le Monde". Przypominają o wkładzie innych republik sowieckich, nie tylko Rosji, w walkę z Niemcami hitlerowskimi.

> Ukraińska dziennikarka Wiktoria Roszczyna "została zatrzymana i jest przetrzymywana na terytorium Federacji Rosyjskiej" - poinformowała rosyjska żandarmeria wojskowa w liście do ojca zaginionej 27-latki. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przekazał, że kobieta jest w niewoli i nie mogą się z nią skontaktować. Szef Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy zażądał jej natychmiastowego uwolnienia.

> Ponad 600 skazanych zgłosiło się do służby wojskowej w walczących z rosyjską agresją Siłach Zbrojnych Ukrainy; obecnie przechodzą oni szkolenie, po którym zostaną włączeni do oddziałów szturmowych – poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska.

> Ukraina potrzebuje coraz większego wsparcia sprzętowego dla skutecznej obrony przed rosyjską ofensywą. Kluczowe są dostawy amunicji i broni przeciwlotniczej - zgodzili się przywódcy Polski, Czech, Danii, Holandii, Łotwy i Ukrainy na “Szczycie Amunicyjnym” w Pradze.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Belgii Alexander De Croo podpisali w Brukseli porozumienie, na mocy którego Kijów otrzyma 30 myśliwców F-16. Zełenski zaapelował do prezydenta USA Joa Bidena o udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii. Jak stwierdził, jego nieobecność na tym wydarzeniu oznaczałaby "owacje na stojąco" dla Władimira Putina.

> Władze Portugalii i Ukrainy zawarły w Lizbonie 10-letnią umowę o współpracy w kilku obszarach, m.in. militarnym. Dokument podpisał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oraz premier Portugalii Luis Montenegro.

> Wykorzystanie zachodniej broni przez Ukrainę przeciwko celom w Rosji nie uczyni NATO stroną konfliktu - stwierdził szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Zaznaczył przy tym, że "nie ma żadnych planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę".

> Rosja aktywnie rekrutuje w Afryce chętnych do walki w "mięsnych atakach" w Ukrainie, oferując im 2,2 tys. dolarów wynagrodzenia miesięcznie – powiadomił Główny Zarząd Wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

Autorka/Autor:asty, tas//mrz

Źródło: PAP, Radio Swoboda, Ukraińska Prawda