Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

> Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zniesie od 18 maja tymczasowy zakaz świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą - odnotowała agencja Reutera.

> Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sytuacja na linii frontu jest pod kontrolą ukraińskich sił obrony, które na poszczególnych odcinkach prowadzą również działania zaczepne. W rejonie miasta Wołczańsk ukraińskie jednostki wzmacniają obronę, aby poprawić swoją sytuację taktyczną - zaznaczono w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

> W ramach brutalnej i bezprawnej agresji na Ukrainę, Rosja zdobyła już w tym roku więcej terenów, niż Kijowowi udało się wyzwolić podczas ubiegłorocznej kontrofensywy - podał dziennik "Washington Post".

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę, która umożliwia warunkowe zwolnienie z odbywania kary pozbawienia wolności, by skazani mogli wstąpić do armii – poinformowano na stronie internetowej Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie.

> Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował nagranie, które ma przedstawiać walki w obwodzie charkowskim. Ofensywa sił rosyjskich w tym regionie postępuje. Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Ołeksandr Syrski przekazał, że w pobliżu Charkowa wojska rosyjskie "rozszerzyły strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów".

> Siłom Zbrojnym Ukrainy po raz pierwszy podczas tej wojny nie brakuje pocisków artyleryjskich – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, który poinformował o postępach czeskiej inicjatywy dostaw amunicji.

> Trwają zacięte walki w obwodzie charkowskim. Szef lokalnych władz wojskowych poinformował, że minionej doby w wyniku rosyjskich ataków zginęły tam dwie osoby, a dziewięć zostało rannych. W związku z rosyjską ofensywą obszar aktywnych walk rozszerzył się o prawie 70 kilometrów - poinformował szef ukraińskiej armii. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponowił apel do zachodnich sojuszników o szybkie dostawy uzbrojenia.

> Nocne ataki na rosyjskie obiekty wojskowe i logistyczne w Sewastopolu na okupowanym Krymie, w rosyjskim Tuapse i porcie w Noworosyjsku zostały przeprowadzone przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i wywiad wojskowy HUR – poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP