Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zniesie od 18 maja tymczasowy zakaz świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą - odnotowała agencja Reutera. W tym dniu wchodzi w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadza zmiany w dotychczasowym systemie rekrutacji do ukraińskiego wojska.
Setki tysięcy Ukraińców w wieku mobilizacyjnym mieszka za granicą, podczas gdy ich kraj stoi w obliczu dotkliwego niedoboru żołnierzy, broniących się przed inwazją zbrojną Rosji - poinformowała agencja Reutera, odnosząc się do piątkowej decyzji resortu dyplomacji w Kijowie.
W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że po kilkutygodniowej "przerwie technicznej" zaktualizowano "niezbędne algorytmy świadczenia usług konsularnych zgodnie z nową ustawą o mobilizacji".
Od 18 maja mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą, mogą ubiegać się o usługi konsularne, ale jednocześnie muszą przedstawić wojskowy dokument rejestracyjny w formie papierowej lub elektronicznej.
"To tak nie działa"
W kwietniu tego roku, szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, podejmując decyzję o zawieszeniu świadczeń usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym za granicą, oznajmił, że "przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa".
"Jeśli ci ludzie uważają, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje swoje życie za państwo, a ktoś posiedzi za granicą, a przy tym będzie otrzymywać od państwa usługi, to tak to nie działa" - napisał wówczas na platformie X.
Ustawa mobilizacyjna wchodzi w życie
18 maja w Ukrainie wchodzi w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadza szereg zmian w obecnym systemie rekrutacji do wojska, między innymi rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego.
Kułeba wcześniej informował, że po tym terminie "proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków o podjęcie działań konsularnych będzie kontynuowany z uwzględnieniem nowych wymogów wynikających z przepisów ustawy.
Agencja Reutera przypomniała, że według bazy danych Eurostatu w styczniu 2024 roku w krajach Unii Europejskiej mieszkało około 4,3 mln Ukraińców, w tym około 860 tysięcy dorosłych mężczyzn.
Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: EvrenKalinbacak/Shutterstock