Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

802 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W nocy z Soboty na Niedzielę Wielkanocną siły rosyjskie zaatakowały kilka obwodów Ukrainy. W Charkowie było słychać serię wybuchów. Drony Shahed leciały także w kierunku miasta Dniepr. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> W tych dniach Ukraińcy obchodzą prawosławną Wielkanoc. Siły powietrzne Ukrainy poinformowały o groźbie użycia bojowych Shahedów w obwodzie charkowskim w nocy z soboty na niedzielę. Ostrzegły również, że grupa bezzałogowców zmierza w kierunku obwodu dniepropietrowskiego. W Charkowie było słychać szereg eksplozji - relacjonowały media, powołując się na wpisy użytkowników portali społecznościowych. Mer Charkowa, Ihor Terechow, przekazał nieco później, że drony spadły na prywatnym terenie. W wyniku uderzenia zapaliły się trzy domy. Ranna została jedna osoba.

Walka ze skutkami rosyjskiego ostrzału w Charkowie DSNS/Facebook

> Portal ukraińskiej telewizji Suspilne poinformował, że wybuchy było słychać także w mieście Dniepr. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaapelowała o przestrzeganie środków bezpieczeństwa w związku z możliwymi rosyjskimi atakami lub prowokacjami.

> Siły ukraińskie zestrzeliły 23 (z 24) dronów Shahed, które w nocy z soboty na niedzielę zaatakowały Ukrainę - przekazał dowódca wojsk powietrznych Mykoła Ołeszczuk. Bezzałogowce zostały wystrzelone z obwodu kurskiego w Rosji, a także z z przylądka Czauda na zaanektowanym Krymie.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał w niedzielnym wystąpieniu, że siły ukraińskie strąciły w obwodzie donieckim rosyjski myśliwiec Su-25. Samolot strącili wojskowi 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

Rosyjski myśliwiec Su-25. Zdjęcie ilustracyjne mil.ru

> W niedzielę rosyjskie agencje propagandowe podały, że Wołodymyr Zełenski trafił do bazy osób poszukiwanych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Poinformowały, że "wszczęto przeciwko niemu sprawę karną". Ukraiński resort dyplomacji mówi o "desperacji rosyjskiej machiny państwowej i propagandy".

> Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

> W niedzielnym raporcie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych przekazano, że w ciągu ostatniej doby zostało "wyeliminowanych" 1260 rosyjskich wojskowych.

> Średnia dzienna liczba rosyjskich strat w ludziach w Ukrainie to 899 żołnierzy - szacuje brytyjski resort obrony. Liczba uwzględnia zabitych i rannych. Według prognoz ministerstwa obrony liczba rosyjskich ofiar prawdopodobnie ponownie wzrośnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Powodem jest wznowienie operacji ofensywnych na wschodzie Ukrainy po ich spowolnieniu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, od czasu zdobycia Awdijiwki.

> Rosyjska ofensywa to kwestia najbliższych tygodni. Dlatego to ostatni dzwonek na mobilizację, także dla sojuszników - nawołuje prezydent Wołodymyr Zełenski.

> 32 przedstawicieli ukraińskich mediów znajduje się obecnie w rosyjskiej niewoli - poinformował Rostysław Karandiejew, pełniący obowiązki ministra kultury i polityki informacyjnej.

> Zakłócenia sygnału GPS, które nasilają się od dłuższego czasu, wynikają z działań Rosji - oświadczyła szefowa MSZ Finlandii Elina Valtonen.

Autorka/Autor:ads, tas//mrz

Źródło: PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: DSNS/Facebook

Tagi:
Raporty: