Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters

791 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Rosyjskie rakiety zaatakowały dzielnicę mieszkaniową drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, Charkowa – poinformował w Telegramie burmistrz Igor Terechow. Dodał, że służby ustalają, czy w wyniku ataku są ofiary. Portal Suspilne przekazał, że w ataku zniszczona została infrastruktura cywilna. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Senat USA przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Długo oczekiwana ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział, że natychmiast ją podpisze.

> Pentagon jest gotowy do wysłania Ukrainie nowej transzy uzbrojenia o wartości 1 miliarda dolarów tuż po podpisaniu przez prezydenta ustawy o wsparciu Ukrainy i innych sojuszników Ameryki - podała agencja AP. W skład pakietu mają wejść m.in. rakiety obrony powietrznej i amunicja artyleryjska.

> Znaczna część broni, która ma trafić do Ukrainy znajduje się już w magazynach w Polsce i Niemczech - poinformowała CNN, powołując się na amerykańskie źródło związane z dostarczaniem pomocy wojskowej. Urzędnicy z USA nie potwierdzają tej wiadomości.

> Rosyjskie rakiety zaatakowały dzielnicę mieszkaniową drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, Charkowa - poinformował w Telegramie burmistrz Igor Terechow. Dodał, że służby ustalają, czy w wyniku ataku są ofiary. Portal Suspilne przekazał, że w ataku zniszczona została infrastruktura cywilna.

> Wyślemy Ukrainie dodatkowo pół miliarda funtów. W tym roku całościowe nasze wydatki na pomoc Ukrainie to będzie 3,5 miliarda - przekazał we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak. Wielka Brytania prześle Ukrainie pakiet sprzętu wojskowego, obejmujący 60 łodzi bojowych, ponad 400 pojazdów, cztery miliony sztuk amunicji strzeleckiej, obronę przeciwlotniczą oraz pociski Storm Shadow.

> Dzisiejsze ogłoszenie kolejnego pakietu wsparcia - amunicji, obrony przeciwlotniczej i innych możliwości odpowiedzi na ataki - pokazuje ogromne zaangażowanie Wielkiej Brytanii w pomoc Ukrainie - ocenił w Warszawie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

> Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, położone w pobliżu granicy z Rosją, jest regularnie atakowany przez siły rosyjskie. Celem skoordynowanych ostrzałów z powietrza oraz propagandowych przekazów Kremla jest zmuszenie mieszkańców do ucieczki - ocenia w swojej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

> Rząd Viktora Orbana w dalszym ciągu blokuje refinansowanie dostaw broni dla Ukrainy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). Choć Kijów już dawno usunął z czarnej listy węgierski bank OTP, czego domagał się Budapeszt, to Węgrzy skarżą się teraz na ograniczanie działalności innej ich firmy.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP, Reuters