Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Kaukaski Węzeł
Atak na Charków. Wieża telewizyjna zniszczona, duża część runęła
Atak na Charków. Wieża telewizyjna zniszczona, duża część runęłaReuters
wideo 2/2
Atak na Charków. Wieża telewizyjna zniszczona, duża część runęłaReuters

790 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z poniedziałku na wtorek siły rosyjskie zaatakowały Odessę i Kijów. Rannych zostało co najmniej siedem osób, w tym dwoje dzieci. Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosi we wtorek w Warszawie nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 500 mln funtów - poinformowało jego biuro. Jak podkreślono, to największy pojedynczy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> W Odessie w wyniku ataku rosyjskich dronów rannych zostało siedem osób, w tym dwoje dzieci, a co najmniej 14 mieszkań zostało zniszczonych - poinformowały władze miasta. Służby ratunkowe pracują nad usunięciem skutków ostrzału. Z budynków ewakuowano 34 osoby, w tym troje dzieci - podały.

Rosyjskie drony leciały także w kierunku Kijowa. Wszystkie zostały zestrzelone - przekazał szef kijowskiej administracji Serhij Popko. Urzędnik nie ujawnił liczby strąconych bezzałogowców, wskazując, że informacja ta zostanie podana w raportach sił powietrznych. Wcześniej w stolicy Ukrainy został ogłoszony alarm powietrzny.

Odessa po rosyjskim ataku Odessa/Telegram

> Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że w nocy z poniedziałku na wtorek wojsko rosyjsko zaatakowało Ukrainę używając dwóch rakiet Iskander i 16 dronów Shahed. Obronie powietrznej udało się strącić 15 bezzałogowców nad obwodami kijowskim, odeskim, mikołajowskim i czerkaskim. "Okupanci wystrzelili rakiety z obwodu biełgorodzkiego, a drony - z przylądka Czauda na zaanektowanym Krymie oraz z obwodu kurskiego" - podano w komunikacie ukraińskich sił powietrznych.

Informacja o zestrzelonych Shahedach, które w nocy z poniedziałku na wtorek zaatakowały Ukrainę Siły powietrzne Ukrainy/Telegram

> Joe Biden rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim - przekazał Biały Dom. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapewnił ukraińskiego przywódcę, że gdy tylko Senat przyjmie pakiet o wartości ponad 60 miliardów dolarów, Stany Zjednoczone zapewnią nową, "znaczącą" pomoc w zakresie bezpieczeństwa, aby odpowiedzieć na potrzeby broniącego się przed Rosją kraju.

> Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosi we wtorek w Warszawie nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 500 mln funtów - poinformowało jego biuro. Jak podkreślono, to największy pojedynczy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy.

> Ukraina podpisała umowę o bezpieczeństwie już z dziewięcioma państwami, w tym z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami. Wśród tych krajów wciąż nie ma Polski, a na podstawie sygnałów z Warszawy i Kijowa trudno określić, kiedy taki dokument zostanie przyjęty. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej w rozmowie z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, że gdyby gwarancje zamieszczone w dokumencie obowiązywały wcześniej, Rosja nie napadłaby na Ukrainę. Ukraiński przywódca dodał, że umowa ma obowiązywać do czasu przystąpienia Kijowa do NATO.

> Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ma martwicę trzustki, która nie pozostawia szans na jego pełny powrót do zdrowia - podała Nowaja Gazieta.Jewropa. Według informacji niezależnej gazety jego prawdopodobnym następcą jest bliski współpracownik i dowódca czeczeńskiego specnazu Apti Ałaudinow.

Kadyrow ogłosił w poniedziałek, że wysłał z Czeczenii na front ukraiński ponad 41 tysięcy żołnierzy, w tym 17 tysięcy ochotników. Portal Kaukaski Węzeł przypomniał, że Kadyrow regularnie raportuje o wysyłaniu żołnierzy w strefę działań wojennych w Ukrainie.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął dwupartyjną delegację Kongresu USA. W serwisie X podziękował za wizytę i amerykańską decyzję o pakiecie pomocowym dla Kijowa.

> Rosjanie znów zaatakowali Charków. Uderzyli między innymi w wieżę telewizyjną. Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać dym z masztu oraz moment, w którym duża część instalacji wali się na ziemię. W mieście są problemy z sygnałem telewizyjnym - podały lokalne władze. Według wstępnych ustaleń siły rosyjskie uderzyły w wieżę rakietą Ch-59.

Wieża w Charkowie po rosyjskim ataku Reuters

> Julia Nawalna, wdowa po rosyjskim opozycjoniście i znanym krytyku Kremla Aleksieju Nawalnym, ostrzegła w rozmowie z niemiecką agencją dpa, że prezydent Rosji jest "nieprzewidywalny". - Nikt nie wie, co Władimir Putin zrobi jutro - przyznała.

Autorka/Autor:asty, tas

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, Kaukaski Węzeł

Źródło zdjęcia głównego: Odessa/Telegram

Tagi:
Raporty: