Media: Ramzan Kadyrow usłyszał diagnozę. Bez szans na pełny powrót do zdrowia

Źródło:
PAP
Władimir Putin i Ramzan Kadyrow (materiał z września 2023 r.)
Władimir Putin i Ramzan Kadyrow (materiał z września 2023 r.)Reuters Archive
wideo 2/3
Władimir Putin i Ramzan Kadyrow Reuters Archive

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ma martwicę trzustki, która nie pozostawia szans na jego pełny powrót do zdrowia - podała "Nowaja Gazieta. Jewropa". Według informacji niezależnej gazety jego prawdopodobnym następcą jest bliski współpracownik i dowódca czeczeńskiego specnazu Apti Ałaudinow.

"Nowaja Gazieta. Jewropa" stwierdziła, że na Kremlu najprawdopodobniej już jest zgoda co do następcy lidera Czeczenii i będzie nim Apti Ałaudinow, dowódca czeczeńskich specnazu (wojsk specjalnego przeznaczenia) Achmat.

Gazeta odnotowała, że 16 kwietnia prezydent Władimir Putin podpisał dekret, w którym powołuje Ałaudinowa na stanowisko zastępcy szefa głównego zarządu ds. polityczno-wojskowych w resorcie obrony. Ma to być, według rozmówców "Nowej", "trampolina do spektakularnej przyszłej kariery".

Pierwszym sygnałem politycznej aktywności Ałaudinowa na federalnej scenie politycznej było jego wystąpienie podczas zjazdu kremlowskiej partii Jedna Rosja w grudniu. W styczniu ujawniono, że został on mężem zaufania Putina w wyborach prezydenckich. Ałaudinow wynegocjował też w marcu przejście trzech tysięcy bojowników dawnej Grupy Wagnera do oddziałów Achmat.

Kadyrow poważnie chory. Media o diagnozie

Według "Nowej Gaziety", stan zdrowia Kadyrowa jest bardzo zły. Pogłoski na ten temat, włącznie z doniesieniami o jego śmierci w szpitalu w Moskwie, pojawiały się w mediach od kilku miesięcy.

Diagnoza: martwica trzustki nie pozostawia szans na pełny powrót do zdrowia – napisała gazeta. W 2023 r. Kadyrow miał być wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. Oficjalnie choroby czeczeńskiego przywódcy nie potwierdzono.

Radio Swoboda podało, że Ałaudinow, który zaczął karierę w strukturach czeczeńskiego MSW w wieku 29 lat, miał mieć związek z egzekucjami zatrzymanych w Czeczenii oraz pobiciami krewnych opozycjonistów. Czeczeński generał od początku wojny przebywa w Ukrainie, na terytoriach okupowanych przez Rosję. Za udział w wojnie dostał od Putina order Bohatera Rosji.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP