Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

770 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg proponuje utworzenie funduszu dla Ukrainy o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat - napisała we wtorek agencja Bloomberg. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Od teraz obywatele Ukrainy mogą składać roszczenia za wyrządzone przez najeźdźcę szkody w rejestrze mającym siedzibę w Hadzie - ogłosił ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w Hadze podczas konferencji "Sprawiedliwość dla Ukrainy".

> Siły ukraińskie przy wykorzystaniu autonomicznych dronów kierowanych przez sztuczną inteligencję uderzają w rosyjskie rafinerie. W ten sposób niszczą najbardziej dochodową gałąź rosyjskiej gospodarki - komentuje portal amerykańskiej telewizji CNN we wtorkowej analizie.

> Sekretarz stanu USA Antony Blinken omówił z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu wsparcie dla Ukrainy, sytuację na Bliskim Wschodzie i wyzwania związane z Chinami - podał Departament Stanu. Obaj mieli zgodzić się w sprawie konieczności uniknięcia rozszerzenia się konfliktu w Strefie Gazy.

> Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg proponuje utworzenie funduszu dla Ukrainy o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat - napisała agencja Bloomberg. Decyzja dotycząca stworzenia funduszu zostanie podjęta podczas lipcowego szczytu w Waszyngtonie z okazji 75-lecia NATO.

Zaporoże, ukraińscy żołnierze, lipiec 2023 Libkos/Associated Press/East News

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat - podano na stronie parlamentu (Rady Najwyższej). Z informacji wynika, że ustawa czekała na podpis 10 miesięcy.

> Kluczowym priorytetem nadchodzącego cyklu politycznego Unii Europejskiej jest wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy, w tym wsparcia wojskowego – oświadczył w Wilnie Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Do priorytetów zaliczył też wzmocnienie gospodarki Wspólnoty i zasad demokracji.

> Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - podał Biały Dom. Podczas rozmowy Biden miał wyrazić rosnące zaniepokojenie wsparciem Pekinu dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Libkos/Associated Press/East News