Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 492 dni. Utrzymanie jedności Zachodu jest moim największym zmartwieniem, a gdyby Putinowi udało się to, bylibyśmy w prawdziwych tarapatach - powiedział prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Zapowiedział, że polityka zagraniczna będzie jednym z głównych tematów w jego kampanii wyborczej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ZOBACZ TAKŻE: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

> Zdjęcia satelitarne pokazują nowe obiekty w nieużywanej bazie wojskowej na Białorusi - donosi portal BBC. Według niego mogą to być namioty. Nie jest jasne, kto jest odpowiedzialny za wzniesienie tych konstrukcji. Wcześniej jednak Alaksandr Łukaszenka przekazał, że zaoferował Grupie Wagnera jedną z opuszczonych baz. - Jeśli udało im się dotrzeć do połowy drogi do Moskwy w ciągu jednego dnia, można przypuszczać, że mogą już zacząć budować obozy na Białorusi - oceniła Marina Miron, badaczka specjalizująca się w tematyce rosyjskiej armii.

> Kilka dni po buncie Jewgienija Prigożyna przeciwko resortowi obrony Rosji centra werbunkowe Grupy Wagnera, istniejące w kilkunastu miastach, kontynuują działalność, a ich personel twierdzi, że nic się w ich pracy nie zmieniło - podaje BBC.

> Kreml zaczął przejmować pełną kontrolę nad biznesowym imperium Jewgienija Prigożyna już parę godzin po wycofaniu się jego sił spod Moskwy - podaje "Wall Street Journal". Przedstawiciele rosyjskich władz mieli zapewnić przywódców w Syrii, Republice Środkowoafrykańskiej i Mali, że bunt Prigożyna nie zakończy obecności wagnerowców w tych krajach, lecz nie będą oni działać niezależnie od Kremla.

> Utrzymanie jedności Zachodu jest moim największym zmartwieniem, a gdyby Putinowi udało się to, bylibyśmy w prawdziwych tarapatach - powiedział prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Zapowiedział, że polityka zagraniczna będzie jednym z głównych tematów w jego kampanii wyborczej.

> Najważniejszym dla Ukrainy następstwem buntu najemniczej Grupy Wagnera jest kompromitacja rosyjskiego dowództwa - ocenił szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow. Ponadto - zaznaczył - formacja Jewginija Prigożyna nie będzie już walczyć na terytorium Ukrainy.

> Prezydent Rosji Władimir Putin od lat mówił, że jest w stanie wybaczyć wszystko poza zdradą. Najbliższe tygodnie pokażą, jaka będzie przyszłość Jewgienija Prigożyna - ocenia dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

> Unia Europejska i NATO współpracują na różnych obszarach, w tym jeśli chodzi o uchodźców i infrastrukturę krytyczną - powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, który weźmie udział w czwartkowym szczycie przywódców UE. Zaznaczył, że partnerstwo między organizacjami jest szczególnie ważne w obliczu wojny w Ukrainie. - NATO i Unia Europejska podzielają podobne wartości. Jesteśmy pewni, że Ukraina będzie ważnym tematem programu - dodał szef Rady Europejskiej Charles Michel.

> Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski kolejny dzień rozwoził pomoc dla ludności Chersonia i okolic na południu Ukrainy. Wysłannik Franciszka odwiedza miejscowości, które zostały zalane w wyniku wysadzenia tamy w Nowej Kachowce. - Tam nikt nie zna dnia ani godziny, co się może wydarzyć, ponieważ Rosjanie strzelają z drugiej strony Dniepru – powiedział hierarcha w Radiu Watykańskim.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP