Generał Milley: ukraińska kontrofensywa postępuje wolniej od oczekiwań, ale stopniowo posuwa się naprzód 

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość Błahodatne
Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość BłahodatneReuters/68th Separate Hunting Brigade 'Oleksy Dovbusha
wideo 2/2
Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość BłahodatneReuters/68th Separate Hunting Brigade 'Oleksy Dovbusha

Piątek jest 492. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraińska kontrofensywa postępuje wolniej od oczekiwań, ale stopniowo posuwa się naprzód - ocenił przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley. Dodał jednocześnie, że podobnie było z lądowaniem aliantów w Normandii, które zakończyło się sukcesem. - Wojna na papierze i prawdziwa wojna do dwie różne rzeczy - powiedział Milley podczas wystąpienia w National Press Club w Waszyngtonie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy oraz sytuację w Rosji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:01

  "Stosunek do wagnerowców na froncie ukraińskim uległ zasadniczej zmianie. Według szacunków zachodniego wywiadu z Prigożynem na Białoruś pojechało nie więcej niż tysiąc jego najemników, a inni są zmuszeni podpisywać kontrakty z ministerstwem obrony Rosji. Zgodnie z rozkazem Szojgu z 25 czerwca rozpoczęła się likwidacja Grupy Wagnera na tymczasowo okupowanych terenach obwodów donieckiego i zaporoskiego" – podał Ukrinform.

  Agencja zaznacza, że z wagnerowców tworzone są osobne oddziały szturmowe "szwadronów samobójców", które wysyłane są w celu odzyskania utraconych przez Rosjan pozycji. Według Ukrinformu Kreml ma zamiar przejąć kontrolę nad "imperium Prygożyna" w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

 • 2:34

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:15

  Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że ewentualny atak terrorystyczny Rosji na okupowaną elektrownię atomową w Zaporożu zostanie uznany za "użycie broni jądrowej przeciwko ludności cywilnej".

  - Dlatego będziemy bardzo uważnie obserwować, jeśli nie daj Boże tak się stanie, jaka będzie reakcja świata na te wydarzenia - powiedział Daniłow w Radiu Swoboda. Dodał, że światowa reakcja na wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce "nie była proporcjonalna do wielkości ataku terrorystycznego, którego doznała Ukraina".

 • 0:24

  Odbudowa zniszczonego przez rosyjski ostrzał domu w Charkowie

  Odbudowa zniszczonego przez rosyjski ostrzał domu w Charkowie

  Odbudowa zniszczonego przez rosyjski ostrzał domu w Charkowie

 • 22:47

  Z najemników formacji Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna są tworzone oddziały szturmowe "samobójców", wysyłane do odbicia pozycji, opuszczonych przez armię rosyjską - relacjonuje Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, działające przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

  "Na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i zaporoskiego rozpoczęła się fizyczna likwidacja najemników Grupy Wagnera. Taki rozkaz wydał minister obrony Sergiej Szojgu dzień po nieudanym buncie Prygożyna" - informuje centrum.

 • 22:37

  Ukraińska pisarka Wiktoria Amelina została poważnie ranna podczas niedawnego ostrzału Kramatorska. Lekarze walczą o jej życie - poinformował PEN Ukraina (ukraińska organizacja PEN Clubu).

  Amelina od początku inwazji rosyjskiej dokumentowała zbrodnie wojenne i podróżowała na tereny blisko linii frontu, gdzie m.in. pracowała z dziećmi - podał PEN Ukraina. "Dzięki jej staraniom odnaleziony został dziennik Wołodymyra Wakułenki, ukraińskiego pisarza zabitego przez Rosjan w Iziumie. Dziennik ten opublikowano i jest on świadectwem rosyjskich zbrodni wojennych. Teraz Wiktoria sama stała się ofiarą zbrodni wojennej. Lekarze walczą o jej życie" - czytamy w oświadczeniu.

  Wcześniej, w czwartek przedstawicielka PEN Ukraina Tetiana Teren poinformowała, że Amelina została ranna i jest w szpitalu. Poprosiła przyjaciół pisarki, by "podtrzymać ją myślami i modlitwą".

  Rosjanie zaatakowali Kramatorsk. Zełenski: Rosja zasługuje na porażkę i trybunał

 • 22:33

  Nowe zdjęcia satelitarne byłej jednostki wojskowej we wsi Cel pod Osipowiczami na Białorusi potwierdzają tworzenie tam obozu polowego, być może dla rosyjskiej Grupy Wagnera. Na kadrach widać obiekty podobne do namiotów - podały niezależne media białoruskie i BBC.

  Zdjęcia satelitarne z 27 czerwca, które otrzymała BBC Verify, świadczą o pojawieniu się w jednostce obiektów przypominających namioty bądź inne struktury o tym kształcie - wskazuje BBC. Jak zauważa, na wcześniejszych zdjęciach z 19 czerwca widać w większości pusty teren na terenie jednostki wojskowej.

  Baza wojskowa na Białorusi na zdjęciach satelitarnych z 14 i 27 czerwca 2023 roku

 • 22:31

  Pod Bachmutem znajduje się zgrupowanie wojsk rosyjskich w liczbie do 50 tysięcy ludzi. Nie są to najemnicy z Grupy Wagnera, a oddziały powietrznodesantowe i piechoty - poinformował rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

  - Jest tam dość mocne zgrupowanie wroga: do 50 tysięcy (ludzi), ponad 300 czołgów, ponad 330 systemów artyleryjskich i 140 systemów rakietowych - powiedział Czerewaty.

  Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

 • 20:58

  25 żołnierzy rosyjskiej jednostki Sztorm Z zostało zamkniętych w piwnicy po pobycie w szpitalu - poinformował niezależny kanał Ostorożno Nowosti, który powstał po inwazji Rosji na Ukrainę.

  Rosja. Kanał Ostrożno Nowosti: żołnierze z jednostki Sztorm Z trafili ze szpitala do piwnicy

 • 20:51

  Ukraińska kontrofensywa postępuje wolniej od oczekiwań, ale stopniowo posuwa się naprzód - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley. Dodał jednocześnie, że podobnie było z lądowaniem aliantów w Normandii, które zakończyło się sukcesem.

  - Wojna na papierze i prawdziwa wojna do dwie różne rzeczy. W prawdziwej wojnie ludzie giną. Prawdziwi ludzie są w tych pojazdach, prawdziwe ciała są rozrywane przez materiały wybuchowe - powiedział Milley podczas wystąpienia w National Press Club w Waszyngtonie. - Więc jeśli komputer mówi ci, że to pójdzie szybko, prawdziwa wojna może to trochę spowolnić (...). Dlatego nie zaskakuje mnie, gdy to (ofensywa) idzie wolniej, niż ludzie się spodziewali - dodał.

  Jak wyznał, on sam przewidywał, że ofensywa potrwa "6-8-10 tygodni", że będzie bardzo trudna i "bardzo, bardzo krwawa".

 • 19:55

  Na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosjanie koncentrują wysiłki wokół Bachmutu, Łymanu i Marjinki, trwają ciężkie walki. Na południu Rosjanie starają się nie dopuścić do postępów sił ukraińskich - podał w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.

  "Przeciwnik nadal koncentruje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim i marjińskim. Na kierunkach zaporoskim i chersońskim koncentruje się głównie na niedopuszczeniu do postępów naszych wojsk" - informuje sztab. Rosjanie ostrzelali ogniem artyleryjskim 40 miejscowości na południu kraju.

  Sztab zapewnił, że próby natarcia podjęte przez Rosjan w rejonie Bachmutu (miejscowości Bohdaniwka i Chromowe) były bezskuteczne. W wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich w ciągu minionej doby ucierpiało kilkanaście miejscowości wokół Bachmutu.

 • 16:24

  Ukraina nie odda agresorowi części swojego terytorium po to, by zatrzymać wojnę. "Prymitywne porozumienia" prowadzą do eskalacji - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, reagując na słowa byłego prezydenta USA Donalda Trumpa o "pewnych ustępstwach terytorialnych" jako cenie za zakończenie wojny.

  "Prymitywne porozumienia na zasadzie 'terytorium w zamian za pokój' niezmiennie prowadzą do eskalacji konfliktu i kolejnych etapów wojny" – napisał na Twitterze Podolak.

  "Każde ustępstwo wobec agresora nieuchronnie prowokuje go do gwałtownej ekspansji działań agresywnych, wzrostu drapieżnych apetytów i chęci unieważnienia prawa międzynarodowego" – podkreślił doradca Zełenskiego.

 • 16:15

  - To nie jest show oglądane przez cały świat, na które można stawiać zakłady. Każdy metr, który zdobywamy, to krew naszych żołnierzy. Dlatego irytuje mnie, gdy słyszę, że kontrofensywa idzie za wolno - powiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny w wywiadzie opublikowanym przez "Washington Post".

  Generał powtórzył, że aby ukraińska kontrofensywa postępowała szybciej, Kijów potrzebuje więcej broni. - Każdej i jak najszybciej. Podczas gdy państwa zachodnie nigdy nie rozpoczęłyby ofensywy bez przewagi w powietrzu, Ukraina wciąż nie otrzymała nowoczesnych myśliwców. Oczekuje się jednak, że szybko odbije okupowane terytoria. A myśliwce F-16, które obiecano ukraińskiemu wojsku niedawno, raczej nie dotrą przed jesienią - powiedział ukraiński dowódca.

  Podkreślił, że dowodzone przez niego wojska codziennie posuwają się naprzód - nawet jeśli jest to tylko 500 metrów.

 • 16:12

  Ukraina dowie się o ewentualnej awarii w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej dopiero po kilku godzinach – poinformował na briefingu prasowym prezes koncernu Enerhoatom Petro Kotin.

  Zaznaczył on, że strona ukraińska otrzyma informację na ten temat dopiero, gdy promieniowanie dotrze do czujników na terytoriach kontrolowanych przez Ukrainę, gdyż obecnie z winy rosyjskich okupantów nie ma dostępu do systemu kontroli radiacyjnej.

  - Obecnie mamy czujniki monitoringu radiacyjnego na kontrolowanym przez Ukrainę terytorium prawobrzeżnym (prawego brzegu Dniepru) – powiedział Kotin.

  Minister energetyki Herman Hałuszczenko wyraził nadzieję, że obecni w elektrowni przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w razie awarii jak najszybciej przekażą informację o tym do sztabu MAEA i do Kijowa.

  Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez Rosjan

 • 16:09

  Najemnicy Grupy Wagnera mogą również udawać nielegalnych imigrantów z Białorusi – ostrzegł prezydent Litwy Gitanas Nauseda, którego cytują litewskie media, powołując się na Politico.

  - Pewnego dnia ci żołnierze Wagnera mogą stać się nielegalnymi imigrantami. (…) Nie mamy prawa wykluczać takiej możliwości – powiedział Nauseda, pytając "czy jesteśmy gotowi na takie wyzwanie?".

  Według litewskiego przywódcy "nielegalna migracja lub migracja instrumentalizowana przez tyranów, takich jak Alaksandr Łukaszenka czy Władimir Putin, to inny rodzaj migracji" i wymaga stosownych rozwiązań.

  Po buncie najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera i zapowiedzi przeniesienia się jej szefa Jewgienija Prigożyna, a także jego bojowników na Białoruś, z którą Litwa dzieli około 300 km granicy, prezydent Nauseda wskazał na konieczność lepszego chronienia wschodniej granicy.

 • 16:02

  Rosyjscy okupanci ostrzelali wioskę Serhijiwka w obwodzie donieckim. Jeden z pocisków trafił w szkołę - poinformowała regionalna prokuratura.

  W wyniku ataku zginęły 56-letnia nauczycielka i 44-letnia księgowa. Rannych zostało sześć osób.

  Budynek szkoły w wiosce Serhijiwka w obwodzie donieckim

  Ostrzelana szkoła w wiosce Serhijiwka

 • 15:33

  Nadszedł czas, aby podwoić nasze wsparcie dla Ukrainy - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie Unii Europejskiej. Dodała, że KE wystąpi z propozycją wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy.

  - Omówiliśmy temat unieruchomionych aktywów rosyjskich. Komisja Europejska wystąpi z propozycją. Ostrożnie skoncentrujemy się na nieoczekiwanych zyskach z unieruchomionych aktywów rosyjskiego banku centralnego - powiedziała von der Leyen.

  Emmanuel Macron i Ursula von der Leyen

  Szczyt przywódców państw UE w Brukseli

 • 15:29

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Gretą Thunberg i innymi członkami Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. zbrodni ekologicznych Rosji o tragicznych dla środowiska skutkach agresji.

  - Dyskutowaliśmy przede wszystkim o katastrofalnych konsekwencjach rosyjskiego ataku terrorystycznego na elektrownię wodną w Kachowce. Ten atak doprowadził do największego ekobójstwa w Europie od dziesięcioleci - przekazał ukraiński przywódca w mediach społecznościowych po czwartkowym spotkaniu w Kijowie.

 • 15:21

  Na okupowanych terenach obwodu chersońskiego rosyjscy najeźdźcy nadal uprowadzają ukraińskie dzieci, wywożąc je "na wakacje" do Rosji - poinformował przedstawiciel tamtejszych władz Jurij Sobolewski.

  185 dzieci Rosjanie wywieźli w ostatnich dniach - przekazał urzędnik.

 • 15:08

  Władze Ukrainy podjęły w piątek decyzję o wzmocnieniu sił ukraińskich w północnej części kraju. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po naradzie z najwyższym dowództwem.

  Zełenski przekazał, że na naradzie rozmawiano o sytuacji na Białorusi.

  "Stale ją kontrolujemy. Decyzja najwyższego dowództwa – dla naczelnego dowódcy (sił zbrojnych Ukrainy Wałerija - red.) Załużnego i dowódcy "Północy" (dowódcy Zjednoczonych Sił ukraińskiej armii gen. Serhija - red.) Najewa: wykonać szereg zadań wzmacniających ten kierunek" - napisał na Telegramie.

  Po zakończeniu zainicjowanego w poprzednią sobotę przez szefa rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna buntu ogłoszono, że część jego formacji ma przenieść się na Białoruś. Szczegóły tych ustaleń nie są znane.

 • 13:50

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że Ukraina otrzyma 1,5 miliarda dolarów pomocy od Banku Światowego.

  "Ukraina otrzyma 1,5 mld USD z Banku Światowego @WorldBank na wsparcie odbudowy i rozwoju. Zasób zostanie udostępniony w ramach gwarancji udzielonej przez japoński rząd @JapanGov i zostanie wykorzystany na zaspokojenie potrzeb spowodowanych wojną. Jestem wdzięczny Bankowi Światowemu i rządowi Japonii za szybkie decyzje" - napisał Szmyhal na Twitterze.

 • 13:24

  Szef ukraińskiego wywiadu oznajmił, że Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) dostała polecenie zabicia przywódcy Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który w miniony weekend zbuntował się przeciwko władzom w Moskwie.

  Odnosząc się do buntu Prigożyna, który wraz ze swoimi najemnikami ruszył w ubiegłym tygodniu na Moskwę, Budanow stwierdził, że "jakiekolwiek działania, skierowane na destabilizację wewnątrz Rosji, są dla Ukrainy korzystne".

  - Nie możemy mówić o poważnym wpływie (działań Grupy Wagnera na wojnę Rosji przeciw Ukrainie - red.), ponieważ wszystkie te wydarzenia trwały bardzo krótko. Jednakowoż pewnych strat doznały wojskowo-kosmiczne siły Federacji Rosyjskiej. Po drugie nie oczekujemy, że prywatna firma wojskowej Grupa Wagnera pojawi się na Ukrainie w charakterze oddzielnego podmiotu, który dokonuje własnych operacji. Sądzę, że ten czynniki jest dla nas dosyć ważny - zaznaczył szef HUR.

 • 13:21

  Nie jest planowane masowe przemieszczenie się najemników z Grupy Wagnera na Białoruś - podkreślił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Kyryło Budanow w wywiadzie dla amerykańskiego portalu The War Zone.

  Pytany, czy obawia się, że właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn będzie stwarzał problemy dla Ukrainy, Budanow zaprzeczył.

  Uzupełnił, że nie obawia się tego, gdyż nie jest planowane masowe przemieszczenie żołnierzy Grupy Wagnera na Białoruś, a baza tam powstająca będzie odgrywać rolę logistyczną.

  - Poza tym (wagnerowcy - red.) będą mieć biuro i centrum rekrutacyjne. I ośrodek ten powstaje pod kątem operacji zamorskich Grupy Wagnera, głównie w Afryce - oznajmił, dodając, że w jego przekonaniu większość wagnerowców, którzy walczyli w Ukrainie, stopniowo przemieści się do Afryki.

  Budanow powiedział też, że według jego wiedzy na Białorusi przebywa obecnie tylko kilku żołnierzy Grupy Wagnera.

 • 12:46

  Siły Obrony Ukrainy skutecznie uderzyły w sztab i magazyn z paliwem na przedmieściach tymczasowo okupowanego Berdiańska – powiadomiła ukraińska armia w kanale Telegram.

  "W wyniku udanego uderzenia Sił Obrony rano 30 czerwca rażony został sztab i magazyn paliw okupantów na przedmieściach tymczasowo okupowanego Berdiańska" - powiadomił w piątek w Telegramie StratCom Ukraińskich Sił Zbrojnych.

  Wcześniej lojalne wobec Kijowa ukraińskie władze Berdiańska w obwodzie zaporoskim powiadomiły, że doszło tam do eksplozji, było 11 wybuchów.

  СтратКом ЗСУ / AFU StratCom

  #уражено @AFUStratCom СтратКом ЗСУ у соцмережах 👇 Facebook | YouTube | Instagram | Twitter |

 • 11:30

  10 dronów Shahed irańskiej produkcji, którymi Rosja w nocy zaatakowała Ukrainę, zestrzeliła obrona powietrzna. Ogółem armia przeciwnika zastosowała 13 dronów uderzeniowych – powiadomiły Siły Powietrzne.

  Rosjanie atakowali dronami ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego. Użyli także cztery rakiety z systemów S-300. Celem ataków były obiekty wojskowe i infrastruktura w obwodzie zaporoskim – podano w komunikacie Sił Powietrznych.

  Władze obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy powiadomiły w piątek rano, że w wyniku nocnego ataku nie ucierpieli mieszkańcy. Nie doszło także do zniszczeń budynków mieszkalnych.

  Реальна Війна | Україна | Новини

  ⚡️Цієї ночі було знищено 10 із 13 Шахедів Окупанти завдали ударів 13-ма дронами-камікалдзе іранського виробництва «Shahed-136/131» із східного узбережжя Азовського моря (Приморсько – Ахтарськ) та 4-ма зенітними керованими ракетами із ЗРК С-300. Атаковано військові та інфраструктурні об’єкти у Запорізькій області. 🇺🇦Реальная Война

 • 11:28

  Trzy osoby zginęły, a cztery odniosły obrażenia w rosyjskich atakach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy w ciągu minionej doby – poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin na Telegramie.

  W ciągu minionej doby siły rosyjskie ostrzelały obwód chersoński 72 razy, wystrzeliwując 434 pociski z moździerzy, systemów artyleryjskich, czołgów i dronów.

  Żołnierze rosyjscy uderzyli m.in. w dzielnice mieszkaniowe w różnych miejscowościach oraz w punkt wydawania pomocy humanitarnej, placówkę medyczną oraz oświatową w Chersoniu.

 • 11:27

  Siły obrony kontynuują działania ofensywne na kierunkach melitopolskim i berdianskim na południu kraju – powiadomił rano w piątek sztab generalny armii ukraińskiej, informując o lokalnych postępach.

  Trwają ciężkie walki – podano w komunikacie sztabu. Wynika z niego, że siły ukraińskie miały lokalne postępy w rejonie miejscowości Łewadne, Pryjutne, Mała Tokmaczka, Oczerwetuwate w obwodzie zaporoskim, a także na kierunku Prywilla-Zaliznianske w obwodzie donieckim.

  "Na flankach Bachmutu nasze wojska wywierają presję na przeciwnika, wypierając go z wcześniej zajętych pozycji. Mają powodzenie, umacniają pozycje" – podano. Przeciwnik, jak zaznaczono, ponosi duże straty.

  "Przeciwnik w dalszym ciągu koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach łymanskim, bachmuckim i marjinskim. W ciągu doby miało miejsc 31 starć bojowych” – powiadomiono w porannym podsumowaniu sztabu. Do wsparcia ataków lądowych Rosjanie używają lotnictwa.

 • 10:26

  Wzrost wydatków wojskowych Rosji, który nastąpił w ciągu ostatnich dwóch lat, podkreśla koszty związane z prowadzeniem wojny na Ukrainie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w opublikowanym w czerwcu raporcie Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) ocenił, że budżet wydatków wojskowych Rosji na 2023 r. wyniesie około 6,6 bln rubli (85,8 mld USD), co odpowiada około 4,4 proc. rosyjskiego PKB w porównaniu z 3,6 proc. w 2021 r., przed inwazją na Ukrainę.

  Rosyjski żołnierz

  Wskazano, że rzeczywiste wydatki wojskowe Rosji pozostają niepewne ze względu na brak transparentności, w tym wykorzystanie niejawnych linii budżetowych, które stanowią około 22 proc. całkowitego budżetu rosyjskiego rządu.

  "Chociaż tylko część budżetu obronnego przeznaczana jest na wojnę na Ukrainie, wzrost wydatków podkreśla koszty działań Rosji na Ukrainie. Ponadto Rosja prawie na pewno ponosi dodatkowe bezpośrednie koszty budżetowe w związku z wojną, w tym wydatki na bezpieczeństwo w okupowanych regionach i środki obronne w regionach graniczących z Ukrainą" - napisano.

 • 10:22

  W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku w obwodzie zaporoskim Ukrainy doszło do eksplozji i detonacji. Było 11 wybuchów – poinformowały w piątek rano lojalne wobec Kijowa władze miasta.

  "W okolicach lotniska pożar i detonacje. W tym kierunku pojechały karetki pogotowia" – powiadomiła rano w piątek rada miejska Berdiańska w Telegramie "Czekamy na oficjalne informacje sztabu generalnego" – dodano w komunikacie.

  Berdiańsk nad Morzem Azowskim na południu Ukrainy znajduje się na jednym z najbardziej prawdopodobnych kierunków ukraińskiej kontrofensywy, jednak jest wciąż bardzo oddalony (ponad 100 km) od obecnej linii frontu w obwodzie zaporoskim. Media ukraińskie regularnie donoszą o ukraińskich ostrzałach miejscowości na tyłach rosyjskich pozycji, w tym Berdiańska.

  Berdiańsk

 • 9:23

  Siły rosyjskie stopniowo zmniejszają obecność w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie. Władze ukraińskie obawiają się ataku terrorystycznego w tym obiekcie.

  "Według najnowszych danych okupacyjny kontyngent stopniowo opuszcza terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jako jedni z pierwszych z elektrowni wyjechali trzej pracownicy Rosatomu, którzy kierowali działaniami Rosjan" – podkreślił wywiad.

  Zalecenie ewakuacji do 5 lipca otrzymali też pracownicy ukraińscy, którzy podpisali kontrakt z Rosatomem. "Pożądany kierunek to terytorium Krymu" – czytamy.

  Według ukraińskiego wywiadu na Krym wyjechali kierowniczka wydziału prawnego, główny inspektor i zastępca dyrektora elektrowni ds. zaopatrzenia.

  Ponadto na terenie elektrowni i w miasteczku Enerhodar stopniowo zmniejsza się liczba wojskowych patroli. "Personelowi, który pozostał w elektrowni, dano zalecenie, aby w razie jakiejkolwiek awarii obwiniać Ukrainę" – podkreślił wywiad.

  Enerhodar, Zaporoska Elektrownia Atomowa

 • 8:44

  Ołeh Biłecki o sytuacji w Ukrainie. Relacja z 30 czerwca

 • 7:39

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 560 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Straty rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 228 340 żołnierzy.

  Minionej doby Rosjanie stracili w Ukrainie także trzy czołgi, sześć pojazdów opancerzonych i 11 systemów artyleryjskich.

 • 7:39

  Zdjęcia satelitarne wskazują, że w Osipowiczach na Białorusi może trwać budowa nowej bazy Grupy Wagnera – poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną.

  Zdjęcia wykonane od 15 do 27 czerwca pokazują świeżą aktywność w opuszczonej białoruskiej bazie militarnej 15 km na północny zachód od Osipowicz w obwodzie mohylewskim w centralnej Białorusi. Baza znajduje się 15 km od dużego poligonu białoruskiego, którego najemnicy Grupy potrzebowaliby, aby pełnić rolę doradczą i szkoleniową dla białoruskiej armii, co sugerowały władze białoruskie.

  Niezależny portal rosyjski Wiestka podał w poniedziałek, że władze białoruskie budują w Osipowiczach bazę dla 8 tys. żołnierzy Grupy Wagnera.

  ISW podkreśla, że najemnicy Grupy Wagnera mogą zostać rozmieszczeni także w innych miejscach na Białorusi. W kraju tym jest wiele poligonów i obozów polowych, które pomieściły na początku 2022 roku 30 tys. żołnierzy rosyjskich, przy czym część z nich stacjonowała w graniczących z Ukrainą obwodach homelskim i brzeskim.

 • 7:06

  Relokacja Grupy Wagnera na Białoruś zmienia architekturę bezpieczeństwa w regionie. Aby nie pojawiła się chęć destabilizacji naszych granic, potrzebna jest wzmocniona obecność sił NATO-wskich w Polsce - ocenił w "Gazecie Polskiej Codziennie" szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.


  "Jeśli dodamy do tego informacje o pobycie szefa tej paramilitarnej grupy Jewgienija Prigożyna na Białorusi, sam fakt autorytarnych rządów na Białorusi, które dopuszczały się już hybrydowych ataków na polską granicę, i jeszcze na to nałożymy rozlokowanie rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Białorusi, to tworzy wszystko nową rzeczywistość bezpieczeństwa, do której NATO i nasza wspólnota muszą się jakość odnieść. Będziemy zabiegać o to na szczycie w Wilnie już niedługo".

  W ocenie Przydacza w żaden sposób nie można wykluczać, że - jak mówił - Rosja i zdominowana przez Rosję Białoruś mogą chcieć realizować jakieś działania prowokacyjne, działania poniżej progu wojny czy działania hybrydowe.

 • 5:20

 • 5:11

  Rosja. Putin przejmuje kontrolę nad globalnym imperium Prigożyna

 • 5:03

  Donald Trump w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że gdyby był prezydentem, "wszystko byłoby przedmiotem negocjacji", ale Ukraińcy, którzy "zaciekle bronią swojej ziemi, zdobyli wielki kredyt". - Sądzę, że mieliby prawo zatrzymać wiele z tego, co zyskali i myślę, że Rosja zgodziłaby się na to. Potrzebny jest właściwy mediator czy negocjator, a takiego teraz nie mamy - dodał.

  Były prezydent, który jest czołowym kandydatem republikańskim przed kolejnymi wyborami, nie wykluczył, że Kijów musiałby dokonać "pewnych ustępstw terytorialnych", aby zakończyć wojnę.

  Trump wyraził też pogląd, że Putin, z którym - jak zaznacza agencja Reutera - nawiązał przyjazne stosunki, gdy był prezydentem, "wciąż jest mocny, ale bez wątpienia został nieco osłabiony" przez bunt Jewgienija Prigożyna i jego najemniczej Grupy Wagnera. Zdaniem byłego prezydenta, gdyby Putin został odsunięty od władzy, "to nie wiadomo, jaka byłaby alternatywa". - Mogłoby być lepiej, ale mogłoby być też znacznie gorzej - zaznaczył.

 • 4:39

  Instytut Studiów nad Wojną: Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie przejęły "inicjatywę strategiczną" w kierunku Bachmutu i prowadzą w tym rejonie szeroką ofensywę. Ukraina przeprowadziła ofensywy w co najmniej dwóch innych sektorach i podobno osiągnęła zyski terytorialne.

 • 4:09

  Były prezydent USA Donald Trump powiedział, że Władimir Putin został "nieco osłabiony" przez bunt wszczęty przez Grupę Wagnera i że teraz jest czas, aby Stany Zjednoczone spróbowały wynegocjować porozumienie pokojowe między Rosją a Ukrainą.

  - Chciałbym, żeby ludzie przestali umierać z powodu tej niedorzecznej wojny – powiedział Trump w rozmowie telefonicznej z reporterami agencji Reutera.

 • 3:00

  - Jedną rzeczą, o którą się martwiłem i którą zawsze się martwię to, że Putin uważał, że potrafi złamać solidarność Zachodu. Bo jeśli to się stanie, jesteśmy w prawdziwych tarapatach - powiedział Joe Biden w czwartkowym wywiadzie udzielonym MSNBC w Nowym Jorku, jednej z niewielu rozmów na żywo, jakie odbył podczas swojej prezydentury.

  Prezydent USA zaznaczył jednak, że był w stanie nie tylko utrzymać jedność NATO i skupić się na pomocy Ukrainie - by "zapewnić, że najpoważniejsza inwazja od czasu II wojny światowej się nie udała" - ale też skłonić do tego łącznie 40 państw, w tym także tych spoza Europy. - Widzimy dziś Japonię, która angażuje się w sprawy Europy i pomaga Ukrainie - zaznaczył.

  Prezydent USA Joe Biden

 • 2:41

  Kilka dni po buncie Jewgienija Prigożyna przeciwko resortowi obrony Rosji centra werbunkowe Grupy Wagnera, istniejące w kilkunastu miastach, kontynuują działalność, a ich personel twierdzi, że nic się w ich pracy nie zmieniło - podaje w czwartek BBC.

 • 2:33

  Na obecnym etapie Bułgaria nie weźmie udziału w unijnej inicjatywie natychmiastowego transferu amunicji kalibru 155 mm dla Ukrainy, ponieważ bułgarskie siły zbrojne nie dysponują taką bronią i jej też nie produkujemy - poinformował w czwartek w parlamencie minister obrony Todor Tagarew.

 • 2:26

  Pentagon oświadczył w czwartek, że nie planuje podejmować w najbliższym czasie decyzji w sprawie dostarczenia pocisków dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę. Zaprzeczył w ten sposób doniesieniom "The Wall Street Journal" sugerującym, że Waszyngton jest bliski przekazania tej broni Kijowowi.

 • 1:35

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:19

  - Ukraina jest wdzięczna Litwie i Polsce i nie pozwolimy Rosji i jej grupom terrorystycznym choćby na próby destabilizowania z terytorium Białorusi bezpieczeństwa narodów litewskiego i polskiego. Dla Ukrainy bezpieczeństwo jej partnerów jest również jej bezpieczeństwem - zapewnił prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przez łącze wideo podczas szczytu UE.

 • 0:12

  Administracja USA jest bliska podjęcia decyzji, by przekazać Ukrainie pociski ATACMS o zasięgu 300 km - podał w czwartek "Wall Street Journal".

  Według dziennika, amerykańscy i europejscy oficjele uważają, że w świetle rosyjskich problemów, przyszedł czas na "dociśnięcie gazu" i przekazanie pocisków, o które od dawna głośno ubiegali się Ukraińcy.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: