Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 399. dzień. Szef Pentagonu Lloyd Austin ocenił, że Ukraina ma duże szanse na to, by jej wiosenna ofensywa zakończyła się sukcesem. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley przekonywał z kolei, że o skuteczności amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy świadczą liczące ponad 200 tysięcy żołnierzy straty Rosjan. Obydwaj zabrali głos przed amerykańskim Senatem.

> Jeśli świat będzie szybszy i bardziej zdecydowany, to rosyjska agresja może się zakończyć prędzej - oświadczył prezydent Ukrainy. Podziękował wszystkim, którzy przypominają światu, że "rosyjska agresja może zakończyć się znacznie szybciej niż się czasami mówi". - Szybciej, jeśli świat będzie szybszy, jeśli świat będzie bardziej zdecydowany - dodał Wołodymyr Zełenski.

> Prezydent USA powiedział, że jest zaniepokojony tym, że Rosja może wysłać taktyczną broń jądrową na Białoruś - podała agencja Reutera. - Jeszcze tego nie zrobili - powiedział Joe Biden dziennikarzom w Białym Domu. - To jest niepokojące - dodał.

> Szef Pentagonu Lloyd Austin ocenił, że Ukraina ma duże szanse na to, by jej wiosenna ofensywa zakończyła się sukcesem. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley przekonywał z kolei, że o skuteczności amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy świadczą liczące ponad 200 tysięcy żołnierzy straty Rosjan. Obydwaj zabrali głos przed amerykańskim Senatem.

> Hańba dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za przywrócenie udziału w zawodach osób, które są wspierane przez zbrodniarzy wojennych. Sport nie jest usprawiedliwieniem bezkarności - podkreślił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

> W związku z zawieszeniem przez Rosję udziału w traktacie rozbrojeniowym New START Waszyngton poinformował Moskwę, iż Stany Zjednoczone nie będą dzielić się danymi na temat swojego arsenału jądrowego - oznajmił przedstawiciel amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

> Od końca marca Francja podwoi dostawy pocisków 155 mm dla Ukrainy do 2 tys. sztuk miesięcznie - poinformował francuski minister obrony Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro".

> Rosjanin, samotny ojciec 13-letniej Maszy, który przebywał w areszcie domowym po tym, jak jego córka narysowała w szkole antywojenny obrazek, został skazany na dwa lata kolonii karnej. Mężczyzna nie był obecny przy odczytywaniu wyroku. Zniknął z aresztu domowego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości